Warsztaty i spotkanie z panią Marią Koc w Bibliotece Pedagogicznej -

Warsztaty i spotkanie z panią Marią Koc w Bibliotece Pedagogicznej

3 grudnia uczniowie klas V a , V b i V c uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu, które zostało zoorganizowane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Do siedziby bibioteki udali się pod opieką nauczycieli: pana Sławomira Wróblewskiego oraz pań : Anny Adynowskiej, Agnieszki Rejowskiej i Joanny Hawryluk.

tradycje BN 13 14 43tradycje BN 13 14 7

tradycje BN 13 14 53tradycje BN 13 14 13

Tematyka spotkania dotyczyła tradycji i zwyczajów adwentowych oraz powiązanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Na dobry początek uczniowie wysłuchali bardzo inetersującego wykładu pani Marii Koc- dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury i etnografa z zamiłowania oraz wykształcenia. Wykład pani Marii nosił tytuł: „Boże Narodzenie na Podlasiu między Bugiem a Liwcem„. Młodzież usłyszała wiele ciekawostek na temat: zwyczaju otrąbywania adwentu, produkcji ligaw, przystrajania chałup ozdobami i wycinankami z opłatka, podłaźnikami, firankami z papieru. Nasi uczniowie dowiedzieli się także o tym jak dawniej przygotowano chaty i domy przed świętami; jakie potrawy można było znaleźć i dlaczego na stole wigilijnym, dlaczego pod stołem kładziono siekierę, a jego nogi oplątywano sznurem; w jakiej kolejności zasiadano do wieczerzy; dlaczego w domu stawiano snop słomy; dlaczego pod obrusem rozkładano siano;  jakie kolędy śpiewano i ile ich powstało; a także wysłuchali opowieści o przemawianiu zwierząt ludzkim głosem w Wigilijną Noc, kolędowaniu i kolędnikach czy tzw. Herodach.

Następnym, równie atrakcyjnym punktem, były warsztaty poprowadzone przez panią Annę Marciniak. Można było nie tylko zobaczyć wykonane ręcznie ozdoby choinkowe, ale również spróbować własnych sił i wykonać np: jeżyka na choinkę z papieru czy bibuły.