Klasy III b, IV b i V c sadziły las. -

• Klasy III b, IV b i V c sadziły las.
DSC 0743

Klasy III b, IV b i V c sadziły las.

DSC 074311 kwietnia uczniowie klas IV b oraz V c pod opieką nauczycieli: Joanny Hawryluk, Anetty Kiryluk i Sławomira
Wróblewskiego oraz jednej z mam- pani Urszuli Borys, wybrali się na wycieczkę do Lasu Przeździeckiego. Tam czekało na niech wiele atrakcji. Jak zawsze przywitał nas zaprzyjaźniony oraz współpracujący z nami od wielu lat pan leśniczy – Waldemar Szmurło.
15 kwietnia w akcji wzięli udział uczniowie klasy III b, pod opieką pań: Aldony Sobieskiej i M. Rogozińskiej.

Głównym celem wycieczki było sadzenie lasu oraz poznanie tego maleńkiego, ale jakże ważnego elementu pracy leśnika od strony praktycznej. Każde z dzieci mogło zasadzić przynajmniej 1 drzewo używając profesjonalnego sprzętu oraz korzystając ze wskazówek fachowca. W sumie posadzilismy 350 sadzonek sosny. A pan leśniczy opowiedział o tym, jaki rodzaj rębni i dlaczego został przeprowadzony na tym terenie oraz jak będzie on zagospodarowywany.
sadzenie-lasu-2016-1-300x225sadzenie-lasu-2016-10-300x225

DSC 0727DSC 0764

Następnie spacerując po lesie poznaliśmy jego warstwy, wsłuchaliśmy się w ciekawostki na temat jego mieszkańców oraz rosnących tu drzew.

DSC 0770DSC 0772

Zobaczyliśmy, jak wygląda ślad po uderzeniu pioruna w drzewo oraz oznaki bytowania bobrów. Mogliśmy obejrzeć nie tylko ślady żerowania tych leśnych cieśli, ale również ścieżki, którymi przeciągają ścięte gałązki oraz bobrowe żeremia. W trakcie wycieczki towarzyszył nam klangor mieszkających nieopodal żurawi, które od czasu do czasu pojawiały się nad naszymi głowami.

DSC 0791DSC 0807

Odwiedziliśmy także miejsce pamięci narodowej. Wysłuchaliśmy historii, która jest mocno związana z tzw. Siwym Bagnem i rosnącym tuż przy nim pomnikiem przyrody i świadkiem historii- Siwym Dębem, zwanym także nie bez powodu Dębem Powstańców.
DSC 0788

DSC 0782

DSC 0778

Wycieczkę zkończylismy przy leśniczówce, kosztując pyszne kiełbaski z ogniska, wsłuchując się w opowieść pana leśniczego o Św. Hubercie- patronie myśliwych.
DSC 0814DSC 0812

Fotorelacja na stronie: