Rok szkolny 2013/2014 -

Pracownicy

  • Strona główna /
  • O szkole /
  • Pracownicy /
  • Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2013/2014

Akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2013” rozpoczęliśmy 20 września 2013 roku o godzinie 800. Do uprzątnięcia mieliśmy dość rozległy teren od ulicy Polnej i Polowej, po ul. Komandora Romanowskiego oraz Siedlecką i Św. Huberta.

Uczniowie naszej szkoły dzielnie zbierali dowody bezmyślności wielu mieszkańców naszego miasta i osób przebywających tu często tylko krótką chwilę– podróżnych.
DSC 0037
 
Podobnie, jak w poprzednich latach zbierane śmieci były przez dzieci segregowane do worków o odpowiednich kolorach. W akcji udział wzięli uczniowie ze wszystkich klas I, II i III, a także z oddziału „0” oraz klasy V c i VI b z panem S. Wróblewskim; klasy V a i V b, VI c z panią J. Hawryluk. Tego dnia we wszystkich oddziałach odbyły się pogadanki na temat zasadności segregowania odpadów, recyklingu i działań, które należy podjąć, aby chronić środowisko, a także jego bezcenne zasoby, takie jak woda. Akcją koordynowali nauczyciele przyrody.
DSC 0026
DSC 0019
 
DSC 0022DSC 0024DSC 0032DSC 0029
DSC 0035
Pomimo zmniejszenia ilości odpadów w porównaniu z ubiegłymi latami, zebraliśmy 108 worków- 30 litrowych i 30 – 60 litrowych
przesegregowanych śmieci!!!
DSC 0006
Wszystkim uczestnikom akcji gratulujemy właściwej, wzorowej postawy i dziękujemy za ogromne zaangażowanie!!!
galeria: http://sp1.sokolowpodl.pl/component/joomgallery/wydarzenia/sprzatanie-swiata
                                                         Warsztaty z etnolożką.
  21 października gościliśmy w naszej szkole etnografa ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego panią Natalię Jabłońską.Pani etnograf pokazała nam między innymi, jak  stworzyć  pamiętnik, będący jednocześnie przewodnikiem po najciekawszych, naszym zdaniem, miejscach rodzinnego miasta, a przy okazji rozbudzić wyobraźnię i zebrać informacje o zabytkach Sokołowa Podlaskiego i regionu.
DSC 0800
Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób opisać wybrane miejsce tak, aby zachęcić do jego odwiedzenia innych mieszkańców oraz ewentualnych gości. Uświadomiliśmy sobie, jak niewiele wiemy o naszej małej ojczyźnie i dlaczego warto szukać tych informacji.
DSC 0829DSC 0808
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pani Natalia opowiedziała nam wiele ciekawostek o pracy etnografa. Wytłumaczyła różnicę miedzy dwoma bardzo ważnymi  pojęciami: tradycją i kulturą. Zainspirowała nas do dalszych działań, które miejmy nadzieję zaowocują ciekawą wystawą dla uczniów i rodziców z naszej szkoły. Będzie to podsumowanie naszej pracy i działań, które podejmowaliśmy przez ostatnie dwa/trzy lata pracy w projekcie edukacyjnym Etno-Log, czyli zaloguj się na ludowo.      
              
                                              Warsztaty w Nadleśnictwie.
 
W dniach 24 i 30 i 31  października nasi uczniowie, będący członkami Kół Przyrodniczych: klas I- III „Mały Przyrodnik” oraz IV- VI, uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach o drzewach iglastych naszych lasów.Rok 2013- został ogłoszony bowiem rokiem sosny zwyczajnej.
DSC 0839
 
DSC 0936
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajęcia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Sokołów i zostały poprowadzone przez panią Patrycję Żółkowską.
W trakcie spotkania nasi młodzi przyrodnicy nauczyli się rozpoznawać sosnę spośród pozostałych drzew i krzewów iglastych.
DSC 0909DSC 0977
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oglądali igły, szyszki oraz drewno zaprezentowanych gatunków. Uczyli się rozpoznawać sosnę po pokroju i rysować „sylwetkę” drzewa. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zgadywanki. Obejrzeli także bardzo ciekawe filmy o borach i Dziku Ryjo.
Jak zawsze czas spędzony w Nadleśnictwie był dobrze zaplanowaną i ciekawą lekcją przyrody.

Klasa V c na zajęciach w Nadleśnictwie Sokołów

27 listopDSCF2321ada kolejna z klas uczestniczyła w bardzo ciekawych warsztatach prowadzonych przez panią Patrycję Żółkowską, a zorganizowanych w ramach projektu „Rok sosny”. Tym razem do zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa wybrali się uczniowie klasy V c pod opieką pana Sławomira Wróblewskiego.
Dzięki formie warsztatowej zajęć nasi uczniowie nie będą mieli już problemów z rozpoznawaniem drzew i krzewów iglastych, rysowaniem sylwetki sosny, odróżnieniem sosny od kosodrzewiny, świerku od jodły czy cisa. Pod koniec zajęć bowiem bez trudu  rozpoznawali gatunki iglaste np: po wyglądzie szyszki czy igłach-liściach. Zajęcia urozmaiciło oglądanie okazów (w tym również fauny leśnej), rozwiązywanie krzyżówek oraz rebusów, a także bardzo ciekawy film o borach.
Jak zawsze spotkanie z leśnikami było  ciekawą i pouczającą lekcją.

DSCF2318DSCF2320DSCF2261DSCF2262DSCF2275DSCF2286DSCF2293DSCF2306

Odpadowe Sokoły:
 

„Odpadowe Sokoły”

20 listopada minął termin przynoszenia prac na konkurs „Odpadowe Sokoły” Miasta Sokołów.

Celem konkursu było uświadamianie dzieciom i młodzieży zagrożeń środowiska naturalnego płynących z niewłaściwego gospodarowania odpadami, promowanie recyklingu jako przykładu ekologicznej postawy i dbałości o środowisko, a jednocześnie aktywizacja i rozwijanie talentów plastycznych.

100 8483100 8485

 
100 8484
 
 
100 8486
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak zawsze konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Wszystkie prace zostały przekazane do Urzędu Miasta Sokołów, gdzie czekają na ocenę jury.
 
100 8491
 
100 8495
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
100 8493
 
 
 
100 8494
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                               
 
Wyniki konkursu znajdziecie na stronie: http://www.sokolowpodl.pl/pliki/lista_odpadowe_sokoly.pdf
 
 

 

 
100 8482
 
100 8488
 
 
100 8489
100 8487



galeria:http://sp1.sokolowpodl.pl/component/joomgallery/wydarzenia/odpadowe-sokoly
http://sp1.sokolowpodl.pl/component/joomgallery/wydarzenia/odpadowe-sokoly

Dokarmiamy ptaki i przygotowujemy karmę!!!

 
 

DSC 0088pW ostatnim czasie aura staje się coraz mnie przyjazna dla naszych skrzydlatych sąsiadów.
Idąc z pomocą tym najsłabszym istotom, jak co roku członkowie Kół Przyrodniczych działających przy naszej szkole, wywiesili karmniki i przygotowali karmę dla ptaków.
W okolicy szkolnej stołówki na drzewie zawisły ciekawe ozdoby- kubeczki z tłuszczem i nasionami przygotowane przez małych przyrodników z klas I i III oraz słoninka dla sikorek, zasuszone słoneczniki, kolby kukurydzy i tzw. ptasie pyzy. 
Pamietajmy o kilku zasadch obowiazujących podczas dokarmiania ptaków. Możecie je znaleźć na stronie http://www.otopjunior.org.pl/pl/dokumenty/ptasia_stolowka#faq1Link ,którą polecamy wszystkim wilbicielom ptasich przyjaciół.


DSC 0094pDSC 0103pDSC 0114pDSC 0129p

 

DSC 0131pDSC 0119p

Przygotujmy ptakom to co lubią – inny pokarm dla ziarnojadów , czyli ptaków zjadających nasiona, inny dla ptaków owadożernych , a jeszcze inny dla miękkojadów , czyli ptaków, dla których przysmakiem są owoce i jagody.
Gdy bedziemy o tym pamiętali, ptaki odwdzięczą się nam pięknym śpiewem i swoją obecnością w karmniku !!!

DSC 0138p
Tak więc do dzieła! Swoje obserwacje warto dokumentować, aby później dzielić się refleksjami i spostrzeżeniami z innymi miłośnikami przyrody, chociażby na stronie OTOP JUNIOR. galeria: https://www.sp1.sokolowpodl.pl/dodawanie-tresci/dodajzd/wydarzenia/dokarmiamy-ptaki

DSC 0141p

 

Zajęcia w Lesie Przeździeckim- Młody Przyrodnik

Wiosna sprzyja wyprawom na łono natury. W pierwszych promieniach wiosennego słońca możemy dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie i jej powolny powrót do życia. Aby nie przeoczyć symptomów rozpoczynającej się pory roku członkowie Koła Przyrodniczego „Mały przyrodnk”, wzięli udział w zajęciach na terenie Leśnictwa Przeździatka. Małych przyrodników wraz z opiekunami- paniami Joanną Hawryluk oraz Aldoną Sobieską, przywitał zaprzyjaźniony z nami pan leśniczy- Waldemar Szmurło. Na początku naszej wyprawy zobaczyliśmy miejsce pracy pana leśniczego, obejrzeliśmy mapy, plany oraz trofea myśliwskie. Pan Waldek pokazał nam sadzonki drzewek oraz przyrządy używane w trakcie nasadzeń. Ponieważ wiosna to pora sadzenia nowych połaci lasu.

1a1b

DSC 04121 las a01

Następnym punktem naszej wiosennej wyprawy było obejrzenie dzieła ciężkiej pracy bobrów- użytku ekologicznego- powstałego poprzez zalanie dużego obszaru lasu wodą. Obejrzeliśmy także tamę i żeremia, czyli dom najwiekszego z gryzoni-bobra. W najbliższej okolicy rozlewiska nie dało się nie zauważyć śladów działaności bobrów, w postaci pościnanych drzew i krzewów.
Podażając za panem leśniczym, dotarliśmy do miejsca pamięci narodowej i jednocześnie pomnika przyrody- tzw. Siwego Dębu, znajdującego się przy tzw. Siwym Bagnie. Mieliśmy niewątliwie okazję obejrzeć nowy wizerunek tego ważnego dla mieszkańców naszego powiatu miejsca.

1 las bDSC 0373

1 las c

1 las gDSC 03951 las d1 las f

Kolejnym punktem naszej wycieczki były krótkie zajęcia przy zbiorniku przeciwpożarowym, gdzie o tej porze gromadzą się liczne płazy bezogonowe, takie jak: żaby i ropuchy. Rozpoczął się właśnie okres godów i składania skrzeku- czyli jajeczek, z których niedługo wylęgną się kijanki.

DSC 0406skrzek

Również to miejsce zmieniło swój wizerunek. Przy odnowionej wiacie, pojawiły się nowe tablice edukacyjne, z ciekawostkami o zwierzętach leśnych, gatunkach chronionych i segregacji odpadów.

DSC 0404

W trakcie spaceru wsłuchiwaliśmy się w odgłosy przyrody- pięknie śpiewające ptaki leśne oraz cieszyliśmy wzrok widokiem pierwszych kwiatów- podbiału, zawilców i fiołków.

DSC 0415

A na zakończenie piekliśmy kiełbaski i wsłuchiwaliśmy się w dźwięki wydobywające się z rogu myśliwskiego, na którym zagrał pan Waldemar.
To była kolejna udana wyprawa oraz ciekawa lekcja przyrody!

 Szukamy Wiosny w parku im. PCK

Mali przyrodnicy wybrali się na zajęcia do pobliskiego parku, w którym szukali pierwszych oznak wiosny. A co znaleźli zobaczcie na zdjęciach.

DSCF2427DSCF2415

 

Dzień Nauk Przyrodniczych

„Życie jest wciąż dla nas wielką niewiadomą, którą jednak musimy starać się poznawać, choćby dlatego, by siebie lepiej rozumieć, gdyż sami jesteśmy cząstką przyrody ożywionej”.
Antoni Kępiński
 

21 marca- w pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY obchodziliśmy Dzień Nauk Przyrodniczych, pod hasłem „Człowiek- Las- Środowisko”. Wiele atrakcji dla naszych uczniów przygotowali nauczyciele przyrody wraz z zaproszonymi gośćmi. Kolorem dominującym w ubraniach uczniów oraz nauczycieli był jeden z kolorów zwiastujących wiosnę- ZIELONY.

Klasy zostały podzielone tematycznie.
Uczniowie klas I- II oraz klasy „0”, brali udział w zajęciach z działu „Człowiek”.
Poprowadziły je:
– pani Patrycja Trzaskowska- lekarz medycyny;
– pani  Joanna Iwańska- lekarz stomatolog;
– pani Marzanna Rudeczko- farmaceuta;
– pani Halina Chybowska- pielegniarka.
Nasi najmłodsi podopieczni poznali tajniki ludzkiego ciała oraz wsłuchiwali się w jego „odgłosy” – wykorzystując stetoskop. Dowiedzieli się, jak dbać o uzębienie oraz kiedy nasze ząbki i dlaczego są smutne. Uczestniczyli w dyskusji o zdrowym odżywianiu oraz usłyszeli,  jakie produkty zawierają najwięcej witamin.
Pani pielegniarka opowiedziała im o tym, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia i udzielić pierwszej pomocy np: po ukąszeniu przez zwierzęta tj:. owady (pszczoły, osy, komary, meszki) i pajęczaki (kleszcze), a także kręgowce, np: żmiję.

farmaceuta 1halinka 1

lekarz 1
Pani Rudeczko pokazała naszym maluchom, jak przyrządzać maści- na bazie wazeliny i  wit. A oraz wyjaśniła, czym zajmuje się farmaceuta i dlaczego dzieci nie mogą same kupić, a tym bardziej brać lekarstw. Dużą atrakcją tego dnia była możliwość wykorzystania przyniesionych przez gości akcesoriów i  produkcja kremu, pod czujnym okiem specjalisty.
Klasy III- IV uczestniczyły w niezmiernie interesujących zajęciach poprowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Sokołów:

panią Patrycję Żółkowską- temat :Zwierzęta w lesie- ssaki leśne;
– pana Pawła Tomasiaka- temat: Drzewa i krzewy naszych lasów;
– pana Jerzego Tomczuka- temat: Praca leśnika i ochrona lasu;
– pana Artura Ślusarczuka- temat: Owady.
Nasi poodopieczni wsłuchali się w opowieść pana Jerzego o ciężkiej pracy leśników.  Obejrzeli przyrządy niezbędne do oceny stanu drzewostanu, wieku, oznakowania drzew, a także mapy robocze i małe komputerki wykorzystywane przez leśniczych. Usłyszeli informacje o szkodliwości wypalania traw, które jest przyczyną pożarów, niestety również kompleksów leśnych.

jerzy 1jerzy 2

Obejrzeli ciekawą kolekcję owadów występujących w naszym kraju, a także gatunki egzotyczne, które przyniósł w gablotach entomolog z zamiłowania- pan Ślusarczuk. Od pana Artura dowiedzieli się także, jaką funkcję pełnią owady w środowisku przyrodniczym.

atrur 2artur Ś.1


Pani Patrycja sprawdziła wiedzę naszych uczniów o ssakach występujących w naszych lasach, a także gatunkach objętych ochroną w naszym kraju. Nauczyła  nasych podopiecznych rozróżniać mieszkańców lasów oraz pokazała ciekawe eksponaty min: poroże jelenia, kozła sarny, wypchane zwierzęta i ich skóry.

eksponatypatrycja 2patrycja 1


Pan Paweł opowiedział uczniom o składzie gatunkowym lasów w naszym powiecie oraz cechach, które pozwalają na odróżnienie od siebie poszczególnych gatunków drzew i krzewów leśnych.

paweł 2paweł 1


Tego dnia uczniowie klas V udali się na zajęcia terenowe do PUIK-u przy ul. Kosowskiej, gdzie dzięki uprzejmości Dyrekcji przedsiębiorstwa, mogli zobaczyć- co dzieje się ze ściekami i odpadami w naszym mieście. Obejrzeli kolejne etapy oczyszczania ścieków od budynku krat, poprzez piaskowniki i osadniki oraz areatory. Usłyszeli, jak pracownicy przedsiębiorstwa wykorzystują metan- będący produktem fermentacji oraz kto korzysta z nawozu tam wytwarzanego. Dowiedzieli się, jak wielką rolę dla środowiska spełnia to przedsiębiorstwo oraz mikroorganizmy uczestniczące w procesie biologicznego oczyszczania ścieków.

oczyszcz 2oczyszcz 3oczyszcz 4oczyszcz 1


Najstarsza grupa uczniów- klasy VI, wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1. Był to fascynujący pokaz doświadczeń i eksperymentów oraz ciekawych pomocy dydaktycznych z czterech dziedzin nauk przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych.  Mogliśmy im w ten sposób przybliżyć wiele zagadnień związanych ze środowiskiem przyrodniczym.

 

Sadząc drzewa uczciliśmy Dzień Ziemi.

 


D
zień Ziemi obchodzony jest w 192 państwach, już od 1970 r. Jest to największe ekologiczne święto na świecie.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Również w naszej szkole staramy się uświadamiać dzieci i młodzież, jak ważna jest dbałość o naszą planetę, klimat i wszystkie żyjące tu organizmy. 

Dzień Ziemi 2014 3
Nasze działania koncentrujemy na najbliższej  okolicy. I tak też w bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy obchody od Dnia Nauk Przyrodniczych.  Kolejnym działaniem było sadzenie drzewek w szkolnym zagajniku i prace porządkowe na boisku. Do akcji wyruszyli członkowie Kół Przyrodniczych oraz klasa V a- pod opieką pani Joanny Hawryluk. 24 kwietnia posadziliśmy 20 lip, które otrzymaliśmy od pana Grzegorza Kuca oraz uprzątnęliśmy pozostałości bezmyślności osób korzystających z naszego boiska tj.  butelki po napojach, opakowania po chipsach itp. Udział w tego typu akcjach to nie tylko wielka przyjemność, ale również okazja do nabywania nawyków, które procentują w przyszłości.
Kolejne pokolenia uczniów naszej szkoły będą mogły stwierdzić, iż pozostawią po sobie nie tylko wspomnienia, ale również upiększające teren otaczający szkołę pamiątki, w postaci dorodnych i cieszących nasze oczy drzew.

Dzień Ziemi 2014 1Dzień Ziemi 2014 2

Dziękujemy za pomoc panom konserwatorom!

Więcej na temat obchodów tego święta w Polsce możecie przeczytać na oficjalnej stronie:

http://www.dzienziemi.org.pl/2014/index.php?news=1#akt1

Dzień Ziemi 2014 1Dzień Ziemi 2014 12Dzień Ziemi 2014 7Dzień Ziemi 2014 9Dzień Ziemi 2014 5Dzień Ziemi 2014 6Dzień Ziemi 2014 11

Dzień Ziemi 2014 8Dzień Ziemi  a2014

Koło Przyrodnicze w Parku Edukacji Leśnej.

Maj sprzyja wycieczkom i zajęciom terenowym….Dlatego też opiekun koła przyrodniczego, pani Joanna Hawryluk razem ze swoimi podopiecznymi wybrała się na wycieczkę i zajęcia do tworzonego na terenie Nadleśnictwa Sokołów- Parku Edukacji Leśnej. A atrakcji  i mozliwości do nauki poprzez zabawę w nim nie brakuje….Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy.7p
3p5p1p4p

 

 

 

Powrót do aktualności