Festiwal Nauk Przyrodniczych -

• Festiwal Nauk Przyrodniczych
fnp88

Festiwal Nauk Przyrodniczych

fnp883 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska pod hasłem „Festiwal Nauk Przyrodniczych”. Z tej to okazji nauczyciele przyrody zaplanowali dla naszych uczniów wiele atrakcji. Już od drugiej godziny lekcyjnej uczestniczyli oni w wielu spotkaniach z przyrodnikami i pasjonatami nauk przyrodniczych.

Klasy II uczestniczyły w warsztatach o sowach poprowadzonych przez viceprezesa Towarzystwa Przyrodniczego Bocian- pana Macieja Cmocha. Usłyszały wiele ciekawostek na temat tej ciągle mało znanej i z racji swojego trybu życia tajemniczej grupie ptaków. Uczyły się je rozpoznawać po cechach wyglądu oraz odgłosach.

fnp97fnp95

Klasy IV usłyszały wiele interesujących informacji na temat owadów, w tym życia mrówek, a także poznały gatunki obce i rodzime motyli oraz innych przedstawicieli tej ciekawej grupy stawonogów, na zajęciach poprowadzonych przez pana Artura Ślusarczyka z Nadleśnictwa Sokołów.
Klasy V i VI obejrzały pokaz multimedialny w mobilnym Planetarium Astropark oraz wysłuchały ciekawych informacji na temat Układu Słonecznego, naszej planety, zmian na wiosennym i letnim niebie oraz aktualnie obserwowanych zjawisk na sklepieniu niebieskim.
plan2
Na dziedzińcu szkoły odbywał się piknik naukowy, podczas którego uczniowie klas od I do VI mogli poznawać tajemnice lasu i jego mieszkańców, brać udział w zabawach, grach i quizach, poszerzyć wiedzę o drzewach i krzewach, wypróbować swoich sił podczas wbijania gwoździ w pieńki różnych gatunków drzew, sprawdzając ich twardość oraz obejrzeć ciekawe eksponaty. A wszystko to za sprawą pracowników współpracującego z nami od wielu lat Nadleśnictwa Sokołów– panów Jerzego Tomczuka, Pawła Tomasiaka, Piotra Krasnodębskiego oraz pań stażystek- Iwony Bieli i Doroty Jędruchów.

fnp53fnp55

fnp58fnp59

fnp9Dor1fnp61fnp76

fnp12FNP

Głównym i najważniejszym jednak punktem był odbywający się w sali dyskotekowej Powiatowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej pt:. „Ja i moje środowisko”.

powDSC 0468konk8

uczDSC 0471
uDSC 0470uczDSC 0472

wojDSC 0503uDSC 0473uDSC 0474

uDSC 0477natDSC 0505DSC 0466

Wzięli w nim udział przedstawiciele 7 szkół z powiatu sokołowskiego: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół- Szkoła Podstawowa w Sterdyni, Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach, Szkoły Podstawowej w Zembrowie, Szkoły Podstawowej w Grochowie i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

konk

Wszyscy jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat otaczającego nas środowiska i skarbów przyrody oraz perełek architektonicznych powiatu sokołowskiego.
W jury zasiedli nauczyciele – opiekunowie uczestników konkursu, panie: Wioletta Turos, Anna Domańska, Zdzisława Florczuk, Danuta Księżopolska, Alicja Mosiej, pod przewodnictwem pani Jadwigi Szymańskiej.
Po czterech turach, po 7 pytań każda, prowadzenie i I miejsce w konkursie zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Sterdyni: Julia Czarnocka i Natalia Nowak, przygotowywane przez panią Jadwigę Szymańską.

nagrDSC 0482nagrIDSC 0522

Dwie szkoły uzyskały jednakowy wynik i to między nimi toczyła się dogrywka, która objęła aż 8 rund- po 2 pytania każda! Ostatecznie II miejsce zajęły uczennice z PSP nr 1- gospodarza konkursu: Marta Jurczak oraz Liwia Karakula, a III miejsce- uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grochowie: Hubert Dziurzyński i Bartosz Trzonek, przygotowywani przez panią Annę Domańską.

II miejDSC 0523nagDSC 0541

Pozostałe szkoły reprezentowali: PSP 4- Mikołaj Mróz i Jakub Teodorczuk; PSP 2- Julia Burzyńska i Dominik Dmowski; Zespół Oświatowy w Bielanach- Szymon Wąż i Aleksandra Suprun; SP w Zembrowie- Dawid Wawrzyński i Mateusz Mostowiec.

nagDSC 0542

Uczestniczący w konkursie uczniowie mieli okazję obejrzeć naszą szkołę oraz uczestniczyć w ciekawych spotkaniach i pikniku naukowym.
Na zakończenie obchodów odbyło się uroczyste podsumowanie, podczas którego pani dyrektor Zofia Steć i pan w-ce dyrektor Sławomir Wróblewski wraz z organizatorkami konkursu- Marzeną Flazińską i Joanną Hawryluk, wręczyli nagrody i dyplomy zwycięzcom, dyplomy oraz drobne upominki pozostałym uczestnikom oraz pomagającym w przeprowadzeniu konkursu uczniom: Natalii Pogorzelskiej i Wojtkowi Toporowskiemu.

DSC 0593nauczfnp90

Podziękowania otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu i goście, którzy uświetnili swoją obecnością tegoroczne obchody. Wszystkich uczestników zaproszono na uroczysty obiad. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział oraz wspaniałą formę nauki poprzez zabawę!

W sposób szczególny dziękujemy Nadleśnictwu Sokołów, jego pracownikom oraz panu Maciejowi Cmochowi, na których pomoc
i chęć dzielenia się z naszymi uczniami ogromną wiedzą
zawsze możemy liczyć!

Fotorelacja na stronie: