18 grudnia w trakcie spotkania on-line podsumowaliśmy nasz "Rok nad rzeką"! -

18 grudnia w trakcie spotkania on-line podsumowaliśmy nasz „Rok nad rzeką”!

Naszą przygodę z programem Czysta rzeka rozpoczęliśmy trzy lata temu, a w programie „’Rok nad rzeką” w ubiegłym roku szkolnym.

W trakcie projektu poznawaliśmy naszą rzekę Cetynię. Na terenie naszego miasta wyglądem przypomina ona rów melioracyjny- gdyż została uregulowana, a jej koryto wybetonowane, a tuż za Sokołowem wije się i tworzy rozlewiska, by skończyć swój bieg w rzece Bug.

Piękno naszej rzeki i przyrody dookoła niej przybliżyły nam zajęcia w Niewiadomej, na sztucznym zbiorniku, utworzonym ok 10 lat temu.

Tam prowadziliśmy badania wód rzeki Cetyni- temperatury, ph wody, przejrzystości, natlenienia, a także obserwowaliśmy organizmy żyjące w zbiorniku wodnym oraz okolicy.

Dzięki Pani Honoracie Stafiej- poznaliśmy geologiczną przeszłość tego regionu oraz ciekawą historię Jaćwingów, którzy swoją osadę stworzyli właśnie przy naszej rzece. Obejrzeliśmy też pozostałości po dawnym grodzisku i poznaliśmy historię oraz tradycje tego ludu. Wysłuchaliśmy legendy o księżniczce Jaćwingów o znajomo brzmiącym imieniu – Cetynia.

Z Panem Maćkiem Omelaniukiem obserwowaliśmy ptaki wodne, poznaliśmy znaczenie kamuflażu oraz dobrego przygotowania do prowadzenia obserwacji w terenie.

W pobliskim parku oczyściliśmy dwukrotnie teren z rozmaitych odpadów- w trakcie Eko-gry terenowej oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego warto segregować odpady i poddawać je recyklingowi. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania: jak długo się rozkładają pozostawione w środowisku, a także jakie szkody w nim wywołują.

Mieliśmy również zajęcia w Lesie Przeździeckim, gdzie pod czujnym okiem panów leśniczych posadziliśmy mnóstwo sadzonek sosny- 300 sztuk oraz posprzątaliśmy dość rozległy teren.

Naszą przygodę zakończyliśmy we Wrocławiu.

Był to cudownie spędzony czas- zobaczyliśmy piękno tego miasta, jego wspaniałe zabytki i wijąca sią oraz wszechobecną we Wrocławiu rzekę Odrę.

Wspaniałą atrakcją dla nas były warsztaty o wodzie oraz jej właściwościach, a przede wszystkim zwiedzanie Hydropolis- muzeum, w którym woda, organizmy wodne i cuda techniki z nią związane są wszechobecne. Mogliśmy wejść do batyskafu oraz poznać mnóstwo organizmów morskich, a także zobaczyć jak powstają: wir wodny, chmury, burza, zamieć śnieżna, poznać największe rzeki świata.

💚💚💚A oto tajemnice naszej rzeki Cetyni,

– organizmy żyjące nad i w rzece- to ptactwo wodne- łabędzie, kaczki, czaple, wilgi oraz maleńkie bezkręgowce żyjące w jej wodach- kiełże, dafnie, pływaki żółtobrzeżki, chruściki, małże i inne mięczaki.

• w okolicznych lasach żyją sarny- których tropy widzieliśmy;
  • Cetynia to rzeka o małym zanieczyszczeniu, jak na tak mały ciek wodny, o nieco zamulonym dnie, lekko żółtawym zabarwieniu wody, bez zapachu;
  • natlenieniu wynoszącym 12-13 mg/l,
  • ph 8,5 i małej zawartości różnych szkodliwych związków rzeka,
  • łagodnych i mocno zarośniętych brzegach o dość bogatej florze- pałki wodne, kosaćce, tatarak, lilie wodne, kaczeńce, mięta nadwodna.

Operacja Czysta Rzeka i Inter Cars Foundation / Fundacja Inter Cars oraz Pani Katarzynie Szczecińskiej – dziękujemy za ten wspaniały Rok Razem.

Panu Maćkowi i Pani Honoracie: za wspaniałe i bardzo pouczające zajęcia oraz ogromną pasję i wiedzę, którą nas „zarażaliście” i przekazywaliście w trakcie spotkań.

„Rok nad Rzeką” – program edukacyjny z Fundacją Inter Cars – Operacja Rzeka

(7) Facebook