Rok szkolny 2011/2012 -

Pracownicy

  • Strona główna /
  • O szkole /
  • Pracownicy /
  • Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2011/2012

Akcja „Sprzątanie świata- Polska 2011″

Do tegorocznej akcji „Sprzątanie świata – Polska 2011” przystapiliśmy 23 września.

Jak zawsze do uprzątnięcia mieliśmy dość rozległy teren od ulicy Polnej i Polowej, po Siedlecką, Komandora Romanowskiego, Bartoszową i Św. Huberta. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego kraju oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Hasłem przewodnim „Sprzątania Świata-Polska 2011″ brzmiało „Lasy to życie – chrońmy je”.

Uczniowie naszej szkoły dzielnie zbierali dowody bezmyślności wielu mieszkańców naszego miasta i osób przebywających tu często tylko krótką chwilę- podróżnych. Niestety poraz kolejny mieliśmy pełne ręce roboty i worki odpadów. Do naszych worków najczęściej trafiały butelki szklane, plastikowe, papierki i folie po różnych smakołykach. Zebraliśmy: 120 sztuk (60 i 80 litrowych) worków szkła, 76 worków plastiku, 48 worków papieru i 40 odpadów niesegregowanych.

Podbnie jak w poprzednich latach zbierane śmieci były przez dzieci segregowane do worków o odpowiednich kolorach. W akcji udział wzięli udział uczniowie z 17 klas pod opieką nauczycieli i praktykantów: klasa „0″ z panią K. Pietrzak, klasy IV a i IV d z panią Dyrektor- Z. Steć oraz panią J. Uścińską; klasa V b z paniami K. Zalewska i A. Nowotniak; klasy VI d, VI a, V d i Vc z panią J. Hawryluk; klasa III c z panią I. Dębską ; klasa II c z panią A. Jabłońską; klasa III b panią J. Lisiecką; klasa IV c z panią Z. Zawadzką, klasa II a z panią A. Deoniziak, klasa II b z panią Malinowską, klasa II d z panią A. Sobieską ,klasa I a z panią I. Domańską oraz klasa III a z panią K. Ksionek.

Tego dnia w szkole odbyły się także pogadanki i lekcje poświęcone segregowaniu odpadów , ochronie lasów, recyklingowi oraz sposobom oszczędzania energii.

Szkolne biegi przełajowe

We wrześniu nauczyciele wf-u: p. I. Romanowska, p. J. Wasiluk i p. K. Woźniak przeprowadzili szkolne biegi przełajowe w kl. 1-3 i 4-6. Z każdej klasy wytypowano do biegów pięć dziewczynek i pięciu chłopców. Wszystkim udało się dotrzeć do mety, jednak w różnym wynikiem.
Zwycięzcom gratulujemy!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny

Przyłączamy sie do życzeń składanych przez klasę 2c wspólnie rozpoczynając nowy rok szkolny 2011/2012.
Uroczystość z tej okazji odbyła się 1 września na dziedzińcu szkolnym.
Wszystkich powitała pani dyrektor Zofia Steć, kierując do uczniów i rodziców słowa dotyczące organizcji bieżącego roku szkolnego. Życzyła wszystkim uczniom sukcesów i satysfakcji z podjętych działań.
Uroczystość prowadziła p. Iwona Mergo-Golatowska. Montaż słowno muzyczny przygotowała kl. 2c z wych. A. Jabłońską.
Pani dyrektor przedstawiła wychowawców klas rozpoczynających naukę w naszej szkole: kl. 0 – p. Katarzyna Pietrzak, 1a – p. Iwona Domańska, Ib – p. Ewa Wojsław, Ic – p. Barbara Mlonek, Id – p. Bożena Paplińska. Na zakończenie wszyscy uczniowie przeszli do sal na spotkania klasowe.

Podsumowanie konkursów: „Las wokół mnie”

Dnia 8 listopada 2011 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Joanny Hawryluk uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu konkursów, których organizatorem było Nadleśnictwo Sokołów.

    Główne cele konkursów, to:

  • edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży;
  • propagowanie i poznawanie piękna otaczające przyrody;
  • przedstawienie roli ekosystemów leśnych.

Konkursy trwały od 01.06.2011 do 30.09.2011.

W pierwszym z konkursów do Nadleśnictwa Sokołów wpłynęło 19 prac. Główną nagrodę i I miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły: Anita Andrzejczuk i Urszula Częścik– z klasy VI c. Dziewczyny wygrały aparaty fotograficzne.

Jury konkursu nagrodziło także pozostałych uczniów, wszyscy otrzymali piękne nagrody książkowe. Z naszej szkoły prace konkursowe przygotowali: Natalka Gęsina z kl. V d; Emilka Bolesta z kl. VI c; Kamila Jurczak z kl. VI d; Łukasz Iwański z kl. VI e; Kacper Brocławik, Mikołaj Teluk i Jan Popowski z kl. VI e.

W konkursie na najlepsze hasło, udział wzięły 94 osoby, nadsyłając w sumie 329 haseł. Z naszej szkoły najwięcej haseł przygotowali uczniowie klasy III b , prowadzonej przez panią Joannę Lisiecką, a także: Radosław Piwko z klasy VIc, Gabriela Michaluk z kl. VI a, Katarzyna Gorczyca z kl. V d, Natalia Mosiej z kl. VI e oraz Julia Hawryluk z kl. III c.

Jury nagrodziło i wyróżniło w sumie 9 prac. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Aleksandra Czapska – z klasy III b, która wymyśliła następujące hasła: „Lubisz lasy, sarnę, dzika – wrzucaj śmieci do śmietnika. Nie śmieć w lesie mój kolego, bo ty też korzystasz z niego” oraz „Lubisz las i zwierzęta, a więc dobrze zapamiętaj: ty masz czysto w swoim domu, nie śmieć także w lesie komuś”. Ola zajęła III miejsce i otrzymała dysk zewnętrzny do komputera.

Ponadto nagrodę książkową otrzymali członkowie Koła Przyrodniczego.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomysłowość w przygotowaniu, tak pięknych i wartościowych prac.

O wynikach konkursu, można przeczytać także w aktualnościach, na stronie internetowej Nadleśnictwa Sokołów:http://sokolow.warszawa.lasy.gov.pl/web/sokolow/21320


Joanna Hawryluk

Rocznica likwidacji sokołowskiego getta

22 września 2011 roku w Sokołowie P. po raz pierwszy w jego historii obchodzono rocznicę likwidacji getta. Przygotowaniem uroczystości zajęła się Katarzyna Markusz, redaktorka lokalnej gazety. Ona także zaprosiła na nią ambasadora Izraela  Zvi Rav-Ner i naczelnego rabnina społeczności żydowskiej w Polsce Michaela Schudricha. W uroczystości uczestniczyli harcerze na czele z komendantką Sokołowskiego Domu Harcerza – Bożenną Hardej, władze miasta, uczniowie, nauczyciele i wychowawcy.

Dokładnie w 69 rocznicę tragicznych wydarzeń na Małym Rynku zebrali się mieszkańcy miasta i zaproszeni goście. Naszą szkołę reprezentowała dość liczna grupa dzieci, które przybyły pod opieką polonistki Wiesławy Kwiek i Urszuli Trochimiuk- nauczycielki historii. Wspomnienie wydarzeń z 1942 roku i rozmowy z gośćmi z Izraela oraz potomkami sokołowskich Żydów ze Stanów Zjednoczonych rozbudziły zainteresowanie przeszłością naszego miasta i regionu.

W piątek 28 października sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w imprezie pod nazwą „CZTERY PORY ROKU- JESIEŃ” będącej kontynuacją Powiatowych Spotkań z Poezją i Prozą Podlasia, cyklu poetycko- krajoznawczych wędrówek po ziemi sokołowskiej, wymyślonego i prowadzonego przez 10 lat przez naszą polonistkę Wiesławę Kwiek.

Tegoroczna impreza w Sterdyni rozpoczęła cykl złożony tym razem z czterech spotkań, z których każde będzie poświęcone innej porze roku.

W konkursie recytatorskim nasi uczniowie zajęli odpowiednio następujące miejsca: Małgorzata Popowska I -, a Patrycja Jenerałek – III miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej; Janek Popowski -III miejsce w grupie uczniów klas IV-VI.

Laureaci zostali przygotowani przez panią Teresę Piwko.

Wszyscy uczestnicy przywieźli ze Sterdyni piękne książki i dyplomy. Na pewno długo też będą wspominać miłą atmosferę i gościnność gospodarzy.

Co Pani Jesień w koszu niesie

Zaglądając do kosza Pani Jesieni przekonaliśmy się ile bogactw w sobie kryje. Jest hojna, a zarazem jakże bardzo różnorodna.

Cała społeczność szkolna uczestniczyła w konkursie jesiennym pod hasłem „Co Pani Jesień w koszu niesie”. Prace trwały długo, ale ich efekt był zdumiewający. Uczestnicy przygotowali trzy etapy konkursu: dekoracje sali, kosz jesienny z przysmakami i jesienną piosenkę. Wszyscy starali się i wypadli znakomicie.

Komisji konkursowej, w skład której weszli rodzice i nauczyciele, niełatwo było sprostac zadaniu i wyłonić trzech zwycięzców jesiennego etapu. Kosze zaskakiwały różnorodnością przysmaków, barwą jesiennych kwiatów, liści, jarzębiny, zapachem warzyw i rumianych owoców. Zachwycały również efektowne dekoracje sal, pomysłowe prace uczniów, jesienne kąciki, klasowe spiżarnie.

Bardzo dobrze ocenione przez jury były także występy uczniów. Piosenki i wiersze napisane przez uczniów zostały wzbogacone jesiennymi kostiumami, dekoracjami i układami tanecznymi.

    >Wyniki pierwszego etapu:

  • klasy 0-III
  • I miejsce – IIIa
  • II miejsce- IIb
  • III miejsce – IIc
  • klasy IV-VI
  • I miejsce – VIc
  • II miejsce – IVc
  • III miejsce -Va i Vb

Wszystkie utwory napisane przez uczniów znajdziecie na tablicy przy szkolnej stołówce. Poniżej zamieszczamy trzy wybrane teksty.

PRZEZ ŚWIAT IDZIE JESIEŃ

Idzie przez świat złocista jesień
i tysiąc skarbów w kieszeni niesie,

tańcuje sobie zamaszyście,
gubi złote i rude liście

A w koszu swym chowa:
Marchew, buraki i inne z warzyw cudaki.
Gubi po drodze żołędzie, kasztany…

Z wiatrem się kłóci oraz z deszczem
i płaszczem okrywa się jeszcze…

I do nas woła-do naszej klasy:
-wyjdźcie naprzeciw jesieni Asy z VI klasy!

klasa VIE

1.Jesień, zimniejszy wieje wiatr,
jesień, w kolorach cały świat,
jesień, jesień wkoło,
nad polem mgła.
Deszczu cichutkie pluskanie,
rosa błyszcząca na trawie,
grzybów, grzybów wszędzie
zapachy są.

Wiatr nad polem dzisiaj wiruje hej.
Kapelusze z głów nam zabiera hej.
Nawet włosy naszej pani też,
rudy kolor dzisiaj przybrały hej.
Zakochanych w parkach coraz mniej.
Szelest liści cicho usypia Cię.
Nie przeszkadza zimno ani deszcz,
by jesienią światem cieszyć się.

2.Jesień, soczystych jabłek smak,
jesień, dywany wrzosów masz,
jesień, jesień wkoło. Złocisty świat.
Klucze żurawi nad nami,
w parku brązowe kasztany,
ziemia usłana liściami,
Wesoło mi!

klasa VID

CO JESIEŃ W KOSZU NIESIE?

Czym ta bogata pani
tym razem nas obdarzyła,
zgadniecie pewnie sami.

W kącie sali się piętrzą
zniesione przez uczniów dary.
Ile tego wszystkiego!?
To chyba jakieś czary!

Pietruszka razem z marchwią
mrugają do buraka.
Ten z selerem pod rękę
tańcują kujawiaka.

Cukinia obok dyni
cupnęła na ławki brzegu.
Za nimi dwie kukurydze
równo stanęły w szeregu.

Nasza „Jedynka” się mieni
barwami złotej jesieni.

Laskowy smutno przysiadł
z kasztanem w trzecim rzędzie,
bo włoski wciąż się chwali,
że znów smaczniejszy będzie.

Żołędzie z kasztanami
stanęły w równym szyku.
Lepiej im na tej półce,
niż w ciasnym tkwić koszyku.

Jarzębina korale
pakuje w wielkie skrzynie.
Ozdobi piękną pannę,
nim jej uroda minie.

Już kosze z darami natury
zdobią nam korytarze.
Śmieją się do nich oczy
i promienieją twarze.

Niech żyje Pani Jesień!
Niech się barwami mieni!
Niech wszyscy podziwiają
piękno podlaskiej ziemi.

EtnoLog – zaloguj się na ludowo!

W październiku członkowie Koła Przyrodniczego rozpoczęli przygodę z programem edukacyjnym EtnoLog – zaloguj się na ludowo!

„W ramach, tego projektu młodzi mieszkańcy wsi i miasteczek odkrywają, badają i twórczo rozwijają tradycje ludowe swojej miejscowości. Wychodzą ze szkoły i angażują się w życie społeczności lokalnej, dostrzegając i doceniając oryginalność, specyfikę i bogactwo kultury duchowej i materialnej, którą przez stulecia tworzyli ich przodkowie. Zwracają uwagę na przemiany, jakie zachodzą w tradycyjnej i współczesnej kulturze wsi, widoczne np. w obrzędowości rodzinnej czy dorocznej, oraz szukają zanikających często zwyczajów i tradycji.

Młodzi ludzie poznają też rękodzieło ludowe i artystyczne własnego regionu, zdobywają umiejętności praktyczne oraz próbują je kreatywnie wykorzystać do tworzenia współczesnych form kultury, np. w modzie, muzyce.

Uczniowie biorący udział w programie realizują projekt na wybrany temat. Dzięki temu podejmują się działań, których realizacja wykracza poza zajęcia lekcyjne, ucząc ich podejmowania nowych wyzwań, motywując do odpowiedzialnego dzielenia zadań między siebie oraz wzajemnej, konstruktywnej krytyki. Wyniki swoich badań, obserwacji i odkryć prezentują w Internecie, przedstawiając je mieszkańcom innych regionów Polski.”

Materiały dla nauczycieli, Katarzyna Sułtan, przygotowane przez CEO.

Pierwszym etapem i jednocześnie elementem przygotowującym nas do pracy w projekcie było spotkanie z etnografem panią Anną Czyżewską, które dobyło się w środę- 19 października.

Podczas wizyty w naszej szkole, pani Ania przybliżyła nam wiele nieznanych dotychczas pojęci: jak etnologia; etnografia, antropologia. Wspólnymi siłami wypracowaliśmy definicje słów: kultura i tradycja oraz odpowiedzieliśmy na pytanie Po co szukać informacji o kulturze i tradycjach regionu Sokołowa Podlaskiego? W czasie zajęć padło wiele ważnych pytań dotyczących samej pracy etnografa min.: Jak i gdzie pracuje?; Z kim pracuje?; Czym się zajmuje i czy sam wymyśla tematykę swojej pracy?; Dlaczego- człowiek, jest ważnym źródłem informacji?; Co może wykorzystać w swojej pracy badawczej?; Jakie wyciągać wnioski i co z nimi dalej robić?; Dlaczego ważne jest to, aby zdobytą wiedzę przekazywać dalej i w jakiej formie?

W trakcie warsztatów mieliśmy okazję przekonać się jak jest to trudny zawód i jakich umiejętności wymaga od wykonujących go osób. Ćwiczyliśmy bowiem umiejętność przeprowadzenia dialogu z mieszkańcami naszego miasta, zadając następujące pytania:

Co podoba się pani/panu w Sokołowie Podlaskim?
Co to jest kultura?
Jak to jest z kulturą w Sokołowie?

Odpowiedzi były różne, często zaskakujące, ale spotkaliśmy także osoby, które nie chciały z nami rozmawiać. Praca w terenie wymagała od nas wiele odwagi i zaangażowania oraz cierpliwości. Najtrudniejszym zadaniem, było jednak zagajenie rozmówcy w taki sposób, aby go zachęcić do rozmowy.

Czas spędzony z panią Anią, to miłe chwile inspirujące nas do dalszych działań, niosące cenne wskazówki do realizacji zadań projektu, a przede wszystkim możliwość ujrzenia naszej małej, lokalnej społeczności w innym świetle. To także wspaniała zabawa!!!

I za to wszystko, serdecznie dziękujemy!

Członkowie Koła Przyrodniczego wraz z opiekunem- panią Joanną Hawryluk.

W szkolnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego „Cztery Pory Roku- Jesień” z cyklu „Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia”, który odbył sie 20 października 2011 roku wzięło udział 7 uczniów z klas I-III i 8 uczniów z klas IV- VI. Dzieci recytowały wiersze o jesieni twórców związanych z Podlasiem m.in. Bożeny Mrozowskiej, Franciszka Kobryńczuka, Ireny Filipczuk, Witolda Lorentowicza, Lucyny Maksimiak.

Jury w składzie: Wiesława Kwiek – przewonicząca, Lidia Jankowska i Katarzyna Adamczuk zdecydowało,że w finale konkursu naszą szkołę będą reprezentować uczniowie: z klas I- III: Zofia Floryszczyk kl. I B, Małgorzata Popowska kl. II D, Patrycja Jenerałek kl. III C, a z klas IV-VI: Michał Stolarczuk kl. IV B, Maciej Wrzosek z kl.IV B i Jan Popowski z kl VI E. Impreza finałowa odbędzie sie 28 października 2011 roku w Sterdyni.

Życzymy sukcesów !

Budujemy most z Janem Pawłem II

„Wśród wielu tytułów nadawanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, prób definicji oraz określeń jego pontyfikatu pojawiły się dwa ważne słowa: człowiek modlitwy. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz pytany o sam rdzeń osoby i geniuszu Ojca Świętego stwierdził, że był to po prostu mąż modlitwy i człowiek kontemplacji Boga.” – czytamy na stronie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Ten niezwykły pomnik, który Polska postawiła swojemu Papieżowi jest ciągle oblegany przez młodzież. Dzięki fundacji wielu młodych i zdolnych „ma szansę”.

Obchodzony po raz jedenasty Dzień Papieski stał się dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 okazją do zbudowania mostu. Uczniowie i nauczyciele budowali misyjny most modlitwy z Janem Pawłem II. Wyrażali to graficznie, werbalnie, a także emocjonalnie. Najpierw na katechezie zastanawiali się co to znaczy zbudować most, z jakich materiałów się go buduje i po co. Kolejnym etapem było wyrażenie tych myśli na papierze. Wkrótce można było zobaczyć jak Jan Paweł II przez most przeprowadza ludzi ze złej na dobrą stronę, łączy skłócone strony, wreszcie jest mostem między niebem i ziemią. Uczniowie pracowali w parach, by potem wspólnie zbudować most.

W szkole od kilku lat działa Koło Misyjne, które jest członkiem Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Spotkania formacyjne tego koła są oparte na programie Dzieł. W tym roku hasłem przewodnim jest „Budujemy most misyjny z Janem Pawłem II”. Uczniowie i katecheci postanowili to wykorzystać. Poprosili całą szkołę by na Dzień Papieski zamiast na galowo przyszła ubrana w kolory misyjne. Wszystkie klasy „A” ubrały się na zielono (kolor Afryki), klasy „B” na czerwono (kolor Ameryki), klasy „C” na biało (kolor Europy), klasy „D” na niebiesko (Oceania) i klasy „O” i „E” oraz Koło Misyjne na żółto (Azja). W ten sposób wszystkie kontynenty zaistniały w jednej sali gimnastycznej. Najpierw zaśpiewali, potem wysłuchali i obejrzeli prezentację multimedialną o życiu Jana Pawła II – człowieka modlitwy, a następnie zbudowali most łączący cały świat. Trwając w takim złączeniu wspólnie pomodlili się o rychłą kanonizację Papieża, a także w intencji osób potrzebujących, w intencji misjonarzy i tych, którzy oddali życie zaszczepiając wiarę w Jezusa Chrystusa. Swój wysiłek budowania uczniowie mogli zobaczyć na ekranie, gdyż jeden z rodziców pan Tomasz Tomaszewicz zgodził się nagrać i pokazać bezpośredni obraz pracy dzieci podczas budowy mostu. Na zakończenie Pani dyrektor Zofia Steć wyraziła uznanie dzieciom za ich zaangażowanie oraz nauczycielom i katechetom za organizację tego dnia.

tekst:Iwona Mergo-Golatowska, zdjęcia: Robert Golatowski

Podsumowanie projektu „Porządkujemy i odnawiamy las”

W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie brali aktywny udział w programie edukacji przyrodniczej „Porządkujemy i odnawiamy las”

    Głównymi celami projektu było, min.:

  • zainteresowanie młodzieży szkolnej problematyką ochrony środowiska,
  • ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby ochrony lasów,
  • kształtowanie aktywnych postaw ochroniarskich uczniów,
  • emocjonalne powiązanie uczniów z ich lokalnym środowiskiem przyrodniczym,
  • pobudzenie uczucia szacunku i umiłowania przyrody ojczystej oraz wrażliwości
  • na wszelkie zło wyrządzane przyrodzie,
  • aktywne zdobywanie wiedzy poprzez podjęcie konkretnych działań
  • na rzecz ochrony ekosystemów leśnych,
  • edukacja społeczności szkolnej.

Hasło przewodnie zeszłorocznej edycji brzmiało: „Las jest całkiem blisko nas„.

w związku z ustanowieniem przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2011Międzynarodowym Rokiem Lasu.

W ramach projektu młodzież ucząca się w naszej szkole uczestniczyła w bardzo wielu działaniach. Koordynatorami w projekcie byli nauczyciele przyrody wspierani przez zaprzyjaźnionych leśników- Waldemara Szmurło oraz Jerzego Tomczuka.

Wśród wielu podejmowanych przez naszych uczniów działań możemy wyliczyć, min: sadzenie lasu oraz dosadzanie drzewek w szkolnym zagajniku; sprzątanie lasu w Leśnictwie Przeździatka. Jednym z bardzo ważnych elementów projektu, była szeroko pojęta edukacja.

Dzieci uczące się w naszej szkole uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panów leśników na terenie naszej szkoły oraz w siedzibie Nadleśnictwa Sokołów.

Nowym działaniem edukacyjnym prowadzonym w ramach projektu były spotkania przygotowane przez członków Koła Przyrodniczego dla przedszkolaków oraz uczniów klas „0″, I-III, pt: „Zwierzęta polskich lasów„.

W niedzielę 16 października 2011roku, ostatniego dnia Festiwalu Nauki w Siedlcach, odbyło się podsumowanie działań dla uczestników tegoż projektu. Działania prowadzone na terenie naszej szkoły oraz zaangażowanie naszych uczniów zostało dostrzeżone i docenione.

Wśród szkół podstawowych nasza placówka zajęła dwie wysokie lokaty w kategoriach: sadzenie- I miejsce oraz edukacja- III miejsce.

Bardzo cieszy fakt, że starania młodzieży i prowadzone przez nią działania przynoszą korzyść nie tylko środowisku, ale także naszym dzielnym uczniom, w postaci zakupionych za pieniądze z nagród pomocy dydaktycznych.

Dzień Edukacji Narodowej

Dziękujemy za pokazanie nam,
że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.

    W przeddzień Święta Edukacji Narodowej życzenia wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz uśmiechu na szkolne dni swoim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom oświaty składali uczniowie oraz rodzice.
Uroczystą akademię z okazji święta przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Wiesławy Kwiek, p. Zbyszka Filiksa. Dekorację wykonała p. Anetta Karpińska.
    W imieniu rodziców głos zabrał pan Tomasz Maliszewski, składając życzenia i kwiaty na ręce pani dyrektor.
Organizatorzy podsumowali także konkurs, w którym uczestnicy rozpoznawali na fotografiach nauczycieli w wieku szkolnym. Laureaci odebrali nagrody – złote karty oraz upominki rzeczowe.

Pierwszoklasiści ślubowali

27 września o godzinie 17.00 rozpoczęła się ważna dla pierwszoklasistów uroczystość – ślubowanie. W tym roku w poczet braci uczniowskiej przyjętych zostało 83 uczniów.
     Po uroczy>tym rozpoczęciu przez panią dyrektor Zofię Steć i pana dyrektora Sławomira  Wróblewskiego pierwszoklasiści udowodnili zgromadzonym rodzicom i nauczycielom, że są prawdziwym uczniami. Dzieci śpiewały piosenki i deklamowały wiersze.
     Po symbolicznym pasowaniu przez panią dyrektor, członkowie Rady Rodziców wręczyli upominki, przybory i światełka odblaskowe, a wychowawcy pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu uroczysytości odbyły sie spotkania klasowe w salach oaz sesje zdjęciowe. Uroczystość przygotowały: p. B. Paplińska, p. B. Mlonek, p. I. Domańska, p. E. Wojsław, dekoracje p. A. Karpińska, opieka nad pocztem sztandarowym p. J. Uścińska.

Wszystkie Kolory Świata

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Dzieci, wspólnie ze swoimi rodzicami, dziadkami, przygotowali specjalną, charytatywną laleczkę-symbol pomocy dla dzieci z biednych krajów. Każda laleczka ma akt urodzenia, a w nim swoje: imię, kraj z którego pochodzi, hobby.
Laleczki zostaną zlicytowane (w lutym), a uzyskane pieniądze będą przeznaczone na ratowanie życia dzieci z Sierra Leone.
     Wybrana laleczka stanie także do konkursu na najbardziej oryginalną. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej-ambasadora UNICEF. Na naszą laleczkę będzie można głosować na Facebooku, na oficjalnym profilu UNICEF Poland. Zostanie także stworzona specjalna galeria „Wszystkie Kolory Świata”. Fani będą mogli oddawać swoje głosy poprzez kliknięcie opcji „lubię to” pod zdjęciem laleczki. Konkurs potrwa do 17 lutego.
     Koordynatorkami projektu w szkole są p. Anna Pijorek – pedagog szkolny oraz p. Iwona Mergo-Golatowska.

Spotkanie z Joanną Błońską – sokołowską malarką

8 grudnia klasy VI c i e w towarzystwie wychowawców: p. Anetty Karpińskiej i Agnieszki Rejowskiej ponownie uczestniczyły w przedsięwzięciach podjętych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej.

Wraz z dużą grupą uczniów z innych sokołowskich placówek mieliśmy możliwość obejrzenia nagrania z bardzo ciekawego wydarzenia, które miało miejsce w ubiegłym roku w Galerii „Dom”. Był to występ znanej solistki SOK – pani Agaty Korzeniewskiej i jej podopiecznych podczas otwarcia wystawy „Obecność”. Artyści wykonali kompozycje do utworów p. Joanny Błońskiej. Znana sokołowska malarka opowiedziała zgromadzonej młodzieży o swojej pracy jako plastyka i animatora działań artystycznych na terenie Sokołowa.

Później zostały zaprezentowane prace konkursowe. Na konkurs pt. „Przewodnik subiektywny po mojej okolicy” 20 prac złożyły grupy uczniów lub osoby indywidualne. Wśród uczniów szkół podstawowych III miejsce zajęła uczennica klasy VI c – Zofia Marciniak. Laureaci otrzymali dyplomy i książki.

Zosiu, gratulujemy!

Pan Szymaniak zagrał dla nas na ligawce

 

Ligawka – ów flet mazowieckich pasterzy – to długa na dwa lub trzy łokcie trąba, pospolicie łukowato zgięta, z drzewa za pomocą toporka wystrugana, zwykle z dwóch połówek dla łatwiejszego wewnątrz wyżłobienia złożona, chrapliwym głosem przeraźliwie razi uszy z bliska; z odległości zaś dochodząc uszu naszych, ton jej staje się pełny, gładki, posępny; chrapliwość niknie w przestrzeni” – tak opisywał grę na ligawce Oskar Kolberg. Z początków XIX wieku pochodzą pierwsze wzmianki o ligawce (znanej na ziemiach polskich od XI wieku) jako instrumencie obrzędowym, którym „otrąbywano Adwent.” JoannaSuchożebrska Fragment zaczerpnięty zestrony http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje13/text10p.htm

W październiku członkowie Koła Przyrodniczego przystąpili do projektu Etnolog. Głównym celem projektu jest poszukiwanie ciekawych informacji o historii, kulturze, tradycjach i architekturze regionu Sokołowa Podlaskiego. Jedną z wielowiekowych tradycji adwentowych na Mazowszu i Podlasiu, jest granie na ligawkach. Aby przybliżyć ją społeczności naszej szkoły, 8 grudnia wysłuchaliśmy opowieści i gry, na tym ciekawym instrumencie, od jednego z niewielu już twórców ligawek, pana Eugeniusza Szymaniaka z Dzierzb. Nasz gość opowiedział nam o tradycji grania na ligawce, która w jego rodzinie sięga już 200 lat oraz odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez naszych uczniów. Wśród wielu pytań zadawanych przez naszych ciekawych świata uczniów, często powtarzały się następujące : Jak powstają ligawki?; Z jakiego drewna się je tworzy?; Jak długo trwa proces tworzenia instrumentu?; Czy wszystkie ligawki są takie same, czy czymś się różnią?, Jaką mogą mieć wielkość?; Jak długo się trzeba uczyć gry na tym instrumencie? Pan Eugeniusz odpowiadają na nie, zachęcał naszych uczniów do nauki gry na tym instrumencie i pochwalił się, że tworzone przez niego ligawki, są już na prawie każdym kontynencie. Jego uczniowie zaś zdobywają czołowe miejsca na wielu ważnych konkursach.

Oprócz bardzo interesujących opowieści mogliśmy także wysłuchać pięknego koncertu gry na ligawce, w wykonaniu naszego gościa. Po zakończeniu spotkania uczniowie przekonali się także samodzielnie, jak trudną i wymagającą sztuką, jest gra na tym instrumencie. Spotkanie z panem Eugeniuszem, była to bardzo interesująca, pouczająca i wzruszająca lekcja o tradycjach i sztuce ludowej naszego regionu.

Joanna Hawryluk.

Zabawa z książką

W międzyszkolnym konkursie literackim „Zabawa z Książką -„Życie i twórczość Zbigniewa Nienackiego” , który odbył się 7 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej wzięła udział drużyna uczniów z klas szóstych: Izabela Adynowska z kl. VI C, Katarzyna Niedziółka z kl. VI A i Łukasz Iwański z kl. VI E.
     Uczniowie z naszej szkoły zmierzyli się z drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 4, z Gimnazjum nr 1 i z Gimnazjum Salezjańskego. Podczas konkursu uczestnicy zaprezentowali swoją wiedzę na temat cyklu powieści o Panu Samochodziku oraz przedstawili krótką słowną inscenizację fragmentu jednej z książek Zbigniewa Nienackiego.
     Uczniowie z „Jedynki” przygotowali zabawną scenkę z Księgi strachów. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce, zdobywając tylko o dwa punkty mniej niż laureaci I miejsca – Gimnazjum Nr 1. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas obrad jury wszyscy zebrani z zainteresowaniem obejrzeli współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku przedstawioną przez grupę teatralną „Wiraż” pod kierunkiem Bożeny Mrozowskiej oraz podziwiali taniec w wykonaniu Kingi Miklas.

Szóstoklasiści w Warszawie

28 listopada uczniowie trzech klas szóstych: b, c i e pod opieką p. Beaty Błońskiej, Anetty Karpińskiej i Agnieszki Rejowskiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedziliśmy min. Polskie Radio, gdzie poznaliśmy jego historię. Przez chwilę mieliśmy również okazję wcielić się w rolę radiowych spikerów. Spotkaliśmy tu min. odtwórczynię serialowej Alutki – nietuzinkowej bohaterki z „Rodziny zastępczej” i dziennikarza Zygmunta Hajzera. Opiekunkom znanego zwłaszcza z programu „Idź na całość”, a młodzieży z telewizyjnej reklamy proszku do prania:).

Następnie wybraliśmy się na kręgielnię, gdzie towarzyszyła nam świetna zabawa, mnóstwo wrażeń i emocji. Niektórzy odkryli w sobie nowe zdolności, jakie chcieliby wkrótce rozwinąć. Dla innych graczy kule okazały się jednak zbyt ciężkie, dlatego nie udało im się strącić ustawionych na torach kręgli. Nie poddali się jednak i postanowili, że jeszcze tu wrócą!

Punktem kulminacyjnym podróży okazała się wizyta w wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym w nowoczesny sposób opowiedziano nam o przeszłości narodu polskiego. Natomiast efekty komputerowe, jak wybuchy, odgłosy nalotów i bombardowań stolicy umożliwiły współczesnym nastolatkom poczuć klimat tamtych czasów, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Pobyt w muzeum to niezapomniana lekcja historii, w której warto było uczestniczyć.

Na zakończenie zjedliśmy posiłek w restauracji McDonald’s, po czym wróciliśmy do Sokołowa.

Andrzejki

Andrzejki 2011 już za nami. 29 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw.  Przedstawiciele starszych klas wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska  z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy.
    Wróżby okazały się pomyślne,  prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż,  a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki andrzejkowym przepowiedniom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, architektów, księży, policjantów i przede wszystkim kosmetyczek. Humor poprawiła także wiadomość o mającej spaść niespodziewanie fortunie. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Wróżby przygotował samorząd uczniowski  z opiekunami.
     Kilka dni wcześniej, w sali dyskotekowej bawili się trzecioklasiści z paniami: I. Dębską, K. Ksionek i J. Lisiecką. Oprócz lania wosku i innych znanych wróżb były tańce i słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się znakomicie.

Kolejny sukces Małgosi

W eliminacjach miejskich IV Powiatowego Konkursie Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego, które odbyły się 16 listopada 2011 r. II miejsce zajęła uczennica kl. II D Małgorzata Popowska. W finale powiatowym konkursu 23 listopada 2011 r. Małgosia zajęła I miejsce. Jest to kolejny sukces Małgosi Popowskiej, laureatki wielu konkursów recytatorskich. Gratulujemy!

Święto Niepodległości

Podlaski

Ta akademia była inna od poprzednich, dlatego na długo zapadnie w naszej pamięci. 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Część artystyczną przygotowała klasa Vc z panią Urszulą Trochimiak. Dekorację wykonała p. Anetta Karpińska. Uczniowie zaprezentowali pantomimę, a w niej najważniejsze wydarzenia historyczne walczącej o swoje istnienie Polski.
     Obchody kolejnej rocznicy kreują w nas poczucie polskości, więzi z naszą historią, budzą dumę narodową i  miłość do Ojczyzny. Zapewne dlatego na uroczystym apelu  przypominającym najpiękniejsze karty naszej historii i odzyskanie niepodległości była – jak nigdy –  cisza. 

„Raz-Dwa-Trzyk” wystąpił dla uczniów

9 listopada klasy 0-3 na drugiej godzinie lekcyjnej obejrzały spektakl zatytułowny „Marcin i Koza”  w wykonaniu teatrzyku kukiełkowego „Raz-Dwa-Trzyk”. Teatrzyk od roku szolnego 2010/2011 wznowił swoją działalność pod kierownictwem pani Bożeny Głażewskiej.
     Dzieci obejrzały pełen humoru spektakl, z którym wykonawcy  zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych XVI Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrana Maska, a następnie na eliminacjach wojewódzkich w Siedlcach zdobyli wyróżnienie.

Wystąpili:

Marcin- Kamil Laskowski
Koza- Aleksandra Ścibor
Zajączek – Patryk Laskowski
Wiewiórka- Marcin Romańczuk
Lisek – Piotr Niewiński
Osa – Aleksandra Krejckant
reżyseria, scenografia i oprawa muzyczna – p. Bożena Głażewska

Młodzi aktorzy za wspaniały występ otrzymali uśmiech widzów i gromkie brawa.

Konkurs Recytatorski im. K.I. Gałczyńskiego

Szkolne eliminacje VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K.I. Gałczyńskiego odbyły się w bibliotece szkolnej 4 listopada 2011 roku. Wzięło w nich udział 14 uczniów z klas I- VI. Jury wybrało czterech najlepszych recytatorów w grupie uczniów z klas I- III i IV- VI. 16 listopada w miejskich eliminacjach konkursu wezmą udział: Małgorzata Popowska z II D, Łukasz Abramczuk z II B, Michał Stolarczuk z IV B i Dawid Ruciński z V A.

Wszystkie Kolory Świata

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Dzieci, wspólnie ze swoimi rodzicami, dziadkami, przygotowali specjalną, charytatywną laleczkę-symbol pomocy dla dzieci z biednych krajów. Każda laleczka ma akt urodzenia, a w nim swoje: imię, kraj z którego pochodzi, hobby.
Laleczki zostaną zlicytowane (w lutym), a uzyskane pieniądze będą przeznaczone na ratowanie życia dzieci z Sierra Leone.
     Wybrana laleczka stanie także do konkursu na najbardziej oryginalną. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej-ambasadora UNICEF. Na naszą laleczkę będzie można głosować na Facebooku, na oficjalnym profilu UNICEF Poland. Zostanie także stworzona specjalna galeria „Wszystkie Kolory Świata”. Fani będą mogli oddawać swoje głosy poprzez kliknięcie opcji „lubię to” pod zdjęciem laleczki. Konkurs potrwa do 17 lutego.
     Koordynatorkami projektu w szkole są p. Anna Pijorek – pedagog szkolny oraz p. Iwona Mergo-Golatowska.

Spotkanie z Joanną Błońską – sokołowską malarką

8 grudnia klasy VI c i e w towarzystwie wychowawców: p. Anetty Karpińskiej i Agnieszki Rejowskiej ponownie uczestniczyły w przedsięwzięciach podjętych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej.

Wraz z dużą grupą uczniów z innych sokołowskich placówek mieliśmy możliwość obejrzenia nagrania z bardzo ciekawego wydarzenia, które miało miejsce w ubiegłym roku w Galerii „Dom”. Był to występ znanej solistki SOK – pani Agaty Korzeniewskiej i jej podopiecznych podczas otwarcia wystawy „Obecność”. Artyści wykonali kompozycje do utworów p. Joanny Błońskiej. Znana sokołowska malarka opowiedziała zgromadzonej młodzieży o swojej pracy jako plastyka i animatora działań artystycznych na terenie Sokołowa.

Później zostały zaprezentowane prace konkursowe. Na konkurs pt. „Przewodnik subiektywny po mojej okolicy” 20 prac złożyły grupy uczniów lub osoby indywidualne. Wśród uczniów szkół podstawowych III miejsce zajęła uczennica klasy VI c – Zofia Marciniak. Laureaci otrzymali dyplomy i książki.

Zosiu, gratulujemy!

Pan Szymaniak zagrał dla nas na ligawce

Ligawka – ów flet mazowieckich pasterzy – to długa na dwa lub trzy łokcie trąba, pospolicie łukowato zgięta, z drzewa za pomocą toporka wystrugana, zwykle z dwóch połówek dla łatwiejszego wewnątrz wyżłobienia złożona, chrapliwym głosem przeraźliwie razi uszy z bliska; z odległości zaś dochodząc uszu naszych, ton jej staje się pełny, gładki, posępny; chrapliwość niknie w przestrzeni” – tak opisywał grę na ligawce Oskar Kolberg. Z początków XIX wieku pochodzą pierwsze wzmianki o ligawce (znanej na ziemiach polskich od XI wieku) jako instrumencie obrzędowym, którym „otrąbywano Adwent.” JoannaSuchożebrska Fragment zaczerpnięty zestrony http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje13/text10p.htm

W październiku członkowie Koła Przyrodniczego przystąpili do projektu Etnolog. Głównym celem projektu jest poszukiwanie ciekawych informacji o historii, kulturze, tradycjach i architekturze regionu Sokołowa Podlaskiego. Jedną z wielowiekowych tradycji adwentowych na Mazowszu i Podlasiu, jest granie na ligawkach. Aby przybliżyć ją społeczności naszej szkoły, 8 grudnia wysłuchaliśmy opowieści i gry, na tym ciekawym instrumencie, od jednego z niewielu już twórców ligawek, pana Eugeniusza Szymaniaka z Dzierzb. Nasz gość opowiedział nam o tradycji grania na ligawce, która w jego rodzinie sięga już 200 lat oraz odpowiedział na wiele pytań zadawanych przez naszych uczniów. Wśród wielu pytań zadawanych przez naszych ciekawych świata uczniów, często powtarzały się następujące : Jak powstają ligawki?; Z jakiego drewna się je tworzy?; Jak długo trwa proces tworzenia instrumentu?; Czy wszystkie ligawki są takie same, czy czymś się różnią?, Jaką mogą mieć wielkość?; Jak długo się trzeba uczyć gry na tym instrumencie? Pan Eugeniusz odpowiadają na nie, zachęcał naszych uczniów do nauki gry na tym instrumencie i pochwalił się, że tworzone przez niego ligawki, są już na prawie każdym kontynencie. Jego uczniowie zaś zdobywają czołowe miejsca na wielu ważnych konkursach.

Oprócz bardzo interesujących opowieści mogliśmy także wysłuchać pięknego koncertu gry na ligawce, w wykonaniu naszego gościa. Po zakończeniu spotkania uczniowie przekonali się także samodzielnie, jak trudną i wymagającą sztuką, jest gra na tym instrumencie. Spotkanie z panem Eugeniuszem, była to bardzo interesująca, pouczająca i wzruszająca lekcja o tradycjach i sztuce ludowej naszego regionu.

Zabawa z książką

W międzyszkolnym konkursie literackim „Zabawa z Książką -„Życie i twórczość Zbigniewa Nienackiego” , który odbył się 7 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej wzięła udział drużyna uczniów z klas szóstych: Izabela Adynowska z kl. VI C, Katarzyna Niedziółka z kl. VI A i Łukasz Iwański z kl. VI E.
     Uczniowie z naszej szkoły zmierzyli się z drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 4, z Gimnazjum nr 1 i z Gimnazjum Salezjańskego. Podczas konkursu uczestnicy zaprezentowali swoją wiedzę na temat cyklu powieści o Panu Samochodziku oraz przedstawili krótką słowną inscenizację fragmentu jednej z książek Zbigniewa Nienackiego.
     Uczniowie z „Jedynki” przygotowali zabawną scenkę z Księgi strachów. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce, zdobywając tylko o dwa punkty mniej niż laureaci I miejsca – Gimnazjum Nr 1. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas obrad jury wszyscy zebrani z zainteresowaniem obejrzeli współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku przedstawioną przez grupę teatralną „Wiraż” pod kierunkiem Bożeny Mrozowskiej oraz podziwiali taniec w wykonaniu Kingi Miklas.

Katarzyna Adamczuk

Szóstoklasiści w Warszawie

28 listopada uczniowie trzech klas szóstych: b, c i e pod opieką p. Beaty Błońskiej, Anetty Karpińskiej i Agnieszki Rejowskiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedziliśmy min. Polskie Radio, gdzie poznaliśmy jego historię. Przez chwilę mieliśmy również okazję wcielić się w rolę radiowych spikerów. Spotkaliśmy tu min. odtwórczynię serialowej Alutki – nietuzinkowej bohaterki z „Rodziny zastępczej” i dziennikarza Zygmunta Hajzera. Opiekunkom znanego zwłaszcza z programu „Idź na całość”, a młodzieży z telewizyjnej reklamy proszku do prania:).

Następnie wybraliśmy się na kręgielnię, gdzie towarzyszyła nam świetna zabawa, mnóstwo wrażeń i emocji. Niektórzy odkryli w sobie nowe zdolności, jakie chcieliby wkrótce rozwinąć. Dla innych graczy kule okazały się jednak zbyt ciężkie, dlatego nie udało im się strącić ustawionych na torach kręgli. Nie poddali się jednak i postanowili, że jeszcze tu wrócą!

Punktem kulminacyjnym podróży okazała się wizyta w wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym w nowoczesny sposób opowiedziano nam o przeszłości narodu polskiego. Natomiast efekty komputerowe, jak wybuchy, odgłosy nalotów i bombardowań stolicy umożliwiły współczesnym nastolatkom poczuć klimat tamtych czasów, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Pobyt w muzeum to niezapomniana lekcja historii, w której warto było uczestniczyć.

Na zakończenie zjedliśmy posiłek w restauracji McDonald’s, po czym wróciliśmy do Sokołowa.

Andrzejki

Andrzejki 2011 już za nami. 29 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw.  Przedstawiciele starszych klas wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska  z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy.
    Wróżby okazały się pomyślne,  prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż,  a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki andrzejkowym przepowiedniom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, architektów, księży, policjantów i przede wszystkim kosmetyczek. Humor poprawiła także wiadomość o mającej spaść niespodziewanie fortunie. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Wróżby przygotował samorząd uczniowski  z opiekunami.
     Kilka dni wcześniej, w sali dyskotekowej bawili się trzecioklasiści z paniami: I. Dębską, K. Ksionek i J. Lisiecką. Oprócz lania wosku i innych znanych wróżb były tańce i słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się znakomicie.

Kolejny sukces Małgosi

W eliminacjach miejskich IV Powiatowego Konkursie Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego, które odbyły się 16 listopada 2011 r. II miejsce zajęła uczennica kl. II D Małgorzata Popowska. W finale powiatowym konkursu 23 listopada 2011 r. Małgosia zajęła I miejsce. Jest to kolejny sukces Małgosi Popowskiej, laureatki wielu konkursów recytatorskich. Gratulujemy!

Święto Niepodległości

Ta akademia była inna od poprzednich, dlatego na długo zapadnie w naszej pamięci. 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Część artystyczną przygotowała klasa Vc z panią Urszulą Trochimiak. Dekorację wykonała p. Anetta Karpińska. Uczniowie zaprezentowali pantomimę, a w niej najważniejsze wydarzenia historyczne walczącej o swoje istnienie Polski.
     Obchody kolejnej rocznicy kreują w nas poczucie polskości, więzi z naszą historią, budzą dumę narodową i  miłość do Ojczyzny. Zapewne dlatego na uroczystym apelu  przypominającym najpiękniejsze karty naszej historii i odzyskanie niepodległości była – jak nigdy –  cisza.

„Raz-Dwa-Trzyk” wystąpił dla uczniów

9 listopada klasy 0-3 na drugiej godzinie lekcyjnej obejrzały spektakl zatytułowny „Marcin i Koza”  w wykonaniu teatrzyku kukiełkowego „Raz-Dwa-Trzyk”. Teatrzyk od roku szolnego 2010/2011 wznowił swoją działalność pod kierownictwem pani Bożeny Głażewskiej.
     Dzieci obejrzały pełen humoru spektakl, z którym wykonawcy  zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych XVI Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrana Maska, a następnie na eliminacjach wojewódzkich w Siedlcach zdobyli wyróżnienie.

Wystąpili:

Marcin- Kamil Laskowski
Koza- Aleksandra Ścibor
Zajączek – Patryk Laskowski
Wiewiórka- Marcin Romańczuk
Lisek – Piotr Niewiński
Osa – Aleksandra Krejckant
reżyseria, scenografia i oprawa muzyczna – p. Bożena Głażewska

Młodzi aktorzy za wspaniały występ otrzymali uśmiech widzów i gromkie brawa.

Konkurs Recytatorski im. K.I. Gałczyńskiego

Szkolne eliminacje VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K.I. Gałczyńskiego odbyły się w bibliotece szkolnej 4 listopada 2011 roku. Wzięło w nich udział 14 uczniów z klas I- VI. Jury wybrało czterech najlepszych recytatorów w grupie uczniów z klas I- III i IV- VI. 16 listopada w miejskich eliminacjach konkursu wezmą udział: Małgorzata Popowska z II D, Łukasz Abramczuk z II B, Michał Stolarczuk z IV B i Dawid Ruciński z V A.

Lekcja z gadami

21 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji przyrody, której tematem były gady. Pani prelegent opowiedziała dzieciom o środowisku życia, etapach rozwoju oraz różnorodności gatunków gadów, szczególnie węży. Niewątpliwie najciekawszym elementem lekcji była możliwość bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć całkiem niemałe okazy min.: boa tęczowego, boa dusiciela, węża zbożowego, czy pytona tygrysiego (również albinotycznego).Dzięki temu nasi uczniowie mogli się przekonać, że przedstawiciele tej grupy kręgowców, są bardzo delikatnymi i przyjaznymi zwierzętami, które atakują tylko w chwili zagrożenia oraz gdy potrzebują pożywienia.
     To niecodzienne spotkanie ze zwierzętami poszerzyło ich wiedzę nie tylko o tym, jak wyglądają węże; jak są zbudowane; czym się odżywiają, ale również jak należy z nimi postępować, aby nie zrobić im krzywdy i nie narazić siebie na atak zwierzęcia.

Joanna Hawryluk

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

Dnia 16 lutego w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego. Uczniowie klas IV – VI pisali ten konkurs podzieleni na dwa poziomy: I – uczniowie klas IV a II poziom – klasy V i VI.

Przedstawiamy zwycięzców tego konkursu:

Poziom II – miejsce I : Katarzyna Niedziółka VI a, Sebastian Świderski Vb, Łukasz Iwański VIe; miejsce II : Dawid Ruciński Va, miejsce III: Piotr Onisko VI b.

Poziom I : miejsce I : Zofia Rosińska IV d, Paulina Flazińska IV b; miejsce II : Michał Stolarczuk IV b, Julia Suchenek IV d, Miejsce III: Komosa Paulina IV c, Patrycja Turos IV d, Patrycja Sałata IV c, Jakub Niedziółka IV a.

Konkurs przygotowały p. Katarzyna Zalewska i p. Marzena Flazińska.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na nauce języka angielskiego !

Bal Walentynkowo-Karnawałowy

Dnia 15 lutego klasa 3c bawiła sie na balu walentynkowo-karnawałowym.
Dzieci przed imprezą ozdobiły salę czerwonymi serduszkami i balonami. Przebrały się także chętnie na bal, tworząc kreacje według własnych pomysłów.
W programie zabawy, oprócz wspólnej dyskoteki, były różnorodne konkursy (nie tylko taneczne). Ich laureaci otrzymali słodkie upomninki. Atrakcją dla wszystkich było malowanie twarzy. Pizzę i słodki poczęstunek sponsorowali rodzice.
Zabawa była bardzo udana i wszyscy ją wspominają.

Emilka Bolesta – finalistką Konkursu Polonistycznego

Uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim była jedną z dwóch reprezentantek Delegatury Siedleckiej w finale Konkursu Polonistycznego, orgaznizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Emilia Bolesta z klasy szóstej otrzymała nominację podczas eliminacji rejonowych w Siedlcach, gdzie wziął też udział jej młodszy kolega z klasy piątej: Dawid Ruciński. W etapie wojewódzkim, który obył się 11 lutego w Warszawie, osiągnęła 35 punktów, co zapewniło jej zaszczytne miejsce wśród finalistów prestiżowego konkursu. Zaledwie 5 punktów dzieliło ją od grupy laureatów. A było ich w tym roku zaledwie czternastu. Według regulaminu laureaci konkursów wojewódzkich otrzymują najwyższą ocenę z danego przedmiotu, mają prawo wyboru gimnazjum i są zwolnieni z egzaminu szóstoklasisty. Finaliści muszą ten egzamin zdawać, ale również otrzymują ocenę celującą z danego przedmiotu i wpis na świadectwie w części dotyczącej szczególnych osiągnięć.

Emilka musiała wykazać się nie tylko wiadomościami dotyczącymi literatury i języka, ale również zagadnieniami związanymi ze światem sztuki i filmu, które wykraczały poza zakres nauczania w szkole podstawowej. Warto podkreślić, że pomimo wysokich wymagań, nigdy nie rezygnowała, a wręcz przeciwnie, zawsze z ogromnym zaangażowaniem podchodziła do swoich obowiązków.

Wszyscy jesteśmy dumni z wyniku, jaki osiągnęła. Mamy nadzieję, że jej sukces stanie się inspiracją dla pozostałych podopiecznych PSP 1.

Kabecjanie dają radę

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Sokołowie Podlaskim przystąpiła do Edukacyjnego Projektu Profilaktycznego dla uczniów z klas I-III

„Kabecjanie dają radę-Jak być bezpieczny na co dzień”

W ramach projektu uczniowie dzięki pomocy bajkowo-kosmicznym postaciom-Kabecjanom, zostaną zapoznani z zasadami bezpieczeństwa.

    Udział uczniów ma również na celu:

  • zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią poprzez utrwalanie pozytywnych nawyków i przyzwyczajeń,
  • zmniejszenie liczby wypadków wśród dzieci w naszej szkole,
  • przyzwyczajanie dzieci do bezpiecznego stylu życia,
  • kształtowanie pozytywnych relacji z otoczeniem dziecka,
  • stwarzanie sytuacji do poznawania konsekwencji własnych działań,
  • budowanie zaufania do służb ratowniczych:Policja, Straż Pożarna,

Organizatorami projektu są: Kredyt Bank, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A.,Stowarzyszenie Laboratorium Troski oraz Polski Czerwony Krzyż.

Koordynator projektu:

Anna Deoniziak

Podsumowanie semestru I

W piątek, przed koncertem zespołu Limbos odbył się apel, na którym pani dyrektor Zofia Steć dokonała podsumowania osiągnięć dydaktycznych uczniów za semestr pierwszy.
      Najwyższą średnią w szkole uzyskała klasa VIc i to ona po raz kolejny odebrała puchar z rąk przewodniczącego Rady Rodziców pana Tomasza Maliszewskiego. Serdecznie gratulujemy uczniom. Gratulacje składamy także na ręce wychowawcy klasy- pani Agnieszki Rejowskiej.
Klasy, które osiągnęły najlepsze wyniki w pierwszym semestrze:
VIc- 4,37
IVb- 4,17
IVc – 4,12

     Najwyższą średnią uzyskali: Dawid Ruciński kl. Va -5,55, Emilia Bolesta kl. VIc – 5,30, Zofia Marciniak kl. VIc – 5,30, Jan Popowski kl VIe.
Średnia frekwencja w klasach IV-VI wynosi 93,39%, w I-III 94, 87%
Ocenę wzorową z zachowania uzyskało 36 uczniów, bardzo dobrą-154, dobrą – 76, poprawną- 25, nieodpowiednią- 7. W stosunku do roku ubiegłego nastąpił wzrost ocen bardzo dobrych o 10, spadek ocen wzorowych o 12 i dobrych aż o 20.

Bal Karnawałowy

2 lutego nasi uczniowie bawili się na Charytatywnym Balu Karnawałowym. Podobna impreza odbyła się w roku ubiegłym. Przebrani w kostiumy uczestnicy balu oprócz tańca brali udział w licznych zabawach konkursowych z nagrodami. Jedną z atrakcji było malowanie twarzy. Rodzice serwowali soki i pyszne ciasta.

Organizatorami balu były: p. Aldona Sobieska, p. Małgorzata Malinowska, p. Iwona Romanowska, p. Joanna Wasiluk i p. Anna Dróżdż.

Dla szóstoklasistów

1 lutego uczniowie klas VI, pod opieką nauczycieli, wybrali się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej obejrzeli jasełka przygotowane przez gimnazjalistów. Dwa zupełnie różne przedstawienia, pierwsze – tradycyjne, a drugie pokazane w sposób nowoczesny, przekazywały wartości ponadczasowe, uniwersalne, bliskie każdemu człowiekowi. Młodzież z Gimnazjum nr 1 i 2 w Sokołowie Podlaskim zaprezentowała swoje placówki jako miejsca bezpieczne, gdzie podopieczni mają doskonałe warunki do kształcenia i rozwijania swoich pasji. Z pewnością inicjatywa podjęta przez pracowników i uczniów gimnazjów, pomoże naszym tegorocznym absolwentom w podjęciu decyzji o wyborze miejsca dalszego kształcenia.

Choinka szkolna

Tuż przed feriami uczniowie, nauczyciele i rodzice z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim mieli okazję spotkać się na corocznej zabawie choinkowej.

W sali dyskotekowej dwie grupy dzieci: młodsza i starsza oddały się beztroskiej zabawie tanecznej. Uczniowie klas 0-III bawili się w godzinach od 11 do 14 – tej, a kl. IV-VI od 14 do 17 -tej. Zimową scenerię sali przygotowała jak zwykle pani Anetta Karpińska, a oprawą muzyczną zajęli się DJ-e, serwując nam nowoczesne wykonania znanych przebojów. W tym wyjątkowym dniu nikogo nie trzeba było zachęcać do tańca. Był więc pociąg, zabawa w kółku i w parach.

Do tradycji przeszedł już poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Nie mogło więc zabraknąć pączków i napojów. Oczywiście maluchów swą obecnością zaszczycił Mikołaj, pozostawiając w salach lekcyjnych także upominki dla starszych dzieci. Natomiast sami uczestnicy nie zapomnieli o ładnym stroju, a przede wszystkim wspaniałym humorze, w jakim zakończyli I semestr nauki i rozpoczęli ferie.

Lodowy pociąg

W styczniu odbył się drugi etap konkursu szkolnego na najładniejszy wystrój klasy  zorganizowany przez  Radę  Rodziców. Koordynatorem konkursu jest pani Teresa Piwko. Tym razem we wszystkich klasach królowała zima, a korytarze przeobraziły się w stacje dla pociągów Lodowej Damy.
     Podobnie jak jesienią, kreatywność uczniów, rodziców i nauczycieli pozytywnie zaskoczyła komisję konkursową złożoną z członków Rady Rodziców. W każdym zakątku czuło się mroźny powiew zimy. Uczniowie włożyli w to dużo pracy i zapału. zaangażowali również swoich rodziców. Własnoręcznie wykonali większość ozdób jak bałwanki, śnieżynki, gazetki zimowe. Oprócz dekoracji sal  uczniowie wykonali także wagon, a w nim umieścili różnorodne symbole zimy. Słodką nagrodą dla nich był pączek ufundowany przez Radę Rodziców.
Jeśli chcecie sprawdzić ocenę jury, wyniki znajdują się w gablocie przy świetlicy szkolnej. Gratulujemy klasom IIIa i Va, które zdobyły największą liczbę punktów i wszystkim, którzy włożyli w przygotowania mnóstwo energii i kreatywności.

Sukces wokalno- językowy naszych uczennic

W dniu 26 kwietnia w sali widowiskowej Sokołowskiego  Ośrodka Kultury odbył się IX Festiwal Teatrzyków I Piosenki w wersji angielskiej. Gospodarzem Festiwalu była Szkoła Języka Angielskiego w Sokołowie Podlaskim. W tym roku po raz pierwszy uczestnikami festiwalu mogli być uczniowie spoza SJA. Naszą szkołę reprezentowały : Kamila Jurczak VI d, Natalia Przewoźnik VI e, Zosia Marciniak VI c, Alicja Nowotniak VI c. Występy uczestników były oceniane przez jury w kilku kategoriach. Talent dziewczyn został dostrzeżony  i tym samym zostały nagrodzone: Kamila Jurczak  w kategorii ” Interpretacja piosenki „,  a Natalia Przewoźnik zdobyła nagrodę w kategorii  ” Walory głosowe i muzykalne” .

Opiekunami uczennic na festiwalu były: Katarzyna Zalewska i Marzena Flazińska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Konkurs im. K. Makuszyńskiego

W szkolnych eliminacjach XXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego uczestniczyło11 uczniów z klas I- VI. Jury w składzie: Teresa Piwko, Lidia Jankowska i Katarzyna Adamczuk- przewodnicząca postanowiło, że w podczas eliminacji miejskich 16 maja 2012 r. naszą szkołę reprezentować będą: Zuzanna Krasuska z kl. I B, Julia Hawryluk z kl. III C , Małgorzata Popowska z kl. II D I Dawid Ruciński z kl. V A.

„Las mówi do nas, o ile pot­ra­fimy go słuchać.”

25 kwietnia 2012 roku, uczniowie klasy VI a opiekunami: Joanną Hawryluk, Iwoną Romanowską, Sławomirem Wróblewskim i Bogusławem Stolarczukiem wyruszyli na rowerach do Lasu Przeździeckiego.

Celem naszej wycieczki było przyjrzenie się zmianom zachodzącym wiosną, w tak różnorodnym i pięknym środowisku przyrodniczym jakim jest las oraz usunięcie „pamiątek” po bezmyślnych działaniach innych przedstawicieli ludzkiego gatunku- sprzątanie lasu.

Gdy dojechaliśmy na miejsce naszej wyprawy, pan leśniczy Waldemar Szmurło, opowiedział nam o działaniach podejmowanych przez leśników w celu ochrony zasobów leśnych oraz wyjaśnił nam na czym polega prawidłowa gospodarka leśna, wspomagająca, a nie zaburzająca równowagę biologiczną w tym środowisku. Pan leśniczy zaprowadził nas w miejsca gdzie prowadzone są uprawach leśnych oraz na rozlewiska, które powstały wskutek działalności bobrów na tym terenie. Te tajemnicze i jednocześnie bardzo urokliwe zakątki lasu stały się siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptactwa wodnego.

W trakcie „spaceru edukacyjnego” po jednym z oddziałów leśnych uprzątnęliśmy wiele odpadów. W naszych workach znalazły się między innymi: butelki, foliowe torby i worki, dziecięce pampersy, słoiki, puszki.

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że las jest piękny o tej poprze roku i chętnie oglądalibyśmy zamiast pozostawianych odpadów – połacie roślinności runa leśnego (zawilce: gajowe i żółte, fiołki, przylaszczki), które wiosną wyglądają wyjątkowo uroczo.

Na zakończenie naszej wyprawy mogliśmy zjeść smaczne kiełbaski, pieczone w kominku przy leśniczówce. To był naprawdę wspaniały, słoneczny i pełen przygód dzień oraz ciekawa lekcja przyrody.

Joanna Hawryluk

Finał Warszawskiej Syrenki

Uczniowie naszej szkoły: Małgorzata Popowska z kl. II D, Łukasz Abramczuk z kl. II B, Dawid Ruciński z kl. V A i Michał Stolarczuk z kl. IV B wzięli udział w powiatowych eliminacjach 35 Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Małgorzata Popowska zajęła I miejsce i 14 kwietnia 2012 r. wzięła udział w finale konkursu w Warszawie.

Konkurs „Cztery pory roku”

17 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie trzeciego etapu konkursu na najładniejszy wystrój klasy. Przebiegał on pod hasłem „Co pani wiosna w gniazdeczka przyniosła”.
     W trzecim etapie wszystkie klasy wykonały gniazdko przestrzenne z dowolnego tworzywa zawierające symbole wiosny. Najbardziej popularny stał się motyw bociana. Gniazdka zachwycały pomysłowością, wiosenną barwą, estetyką, czy różnorodnością wiosennych akcentów. Niektóre zawierały młode rośliny, narzędzia ogrodnicze, inne elementy origami, własnoręcznie wykonane ozdoby: jajeczka, krokusy. W zachwyt wprawiają także wiosenne wnętrza sal lekcyjnych. Trud uczniów został nagrodzony przez Radę Rodziców  czekoladowym jajeczkiem z niespodzianką.

     Jury konkursowe dokonało również podsumowania całorocznego konkursu „Cztery pory roku”.
Jury składające się z rodziców przyznało następujące miejsca w dwóch kategoriach:

w kl. I-III

1 kl. IIIa
2. kl. IIb
3. kl. IId

kl. IV-VI

1. kl. Va
2. kl. VIc
3. kl. Vb

     Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 1 czerwca. Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom: uczniom, nauczycielom, rodzicom gratulujemy kreatywności, wytrwałości i zaangażowania.

Las i jego mieszkańcy

„Przyroda zawsze jest piękna, nawet we łzach…”
Jerome Klapka

Jak co roku uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w projekcie „Porządkujemy i odnawiamy las”. Pierwszym i bardzo ważnym jego etapem, jest szeroko pojęta edukacja. Nasi podopieczni w ramach działań prowadzonych w tym projekcie, spotkają się i rozmawiają o lesie i jego mieszkańcach z leśniczymi. Tegoroczne spotkanie odbyło się dnia 12 kwietnia, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy „0″ oraz wszystkie pierwszaki. Naszym gościem był zaprzyjaźniony leśniczy: pan Jerzy Tomczuk.

Tematyka spotkania obejmowała bardzo szeroko pojęte pojęcie „lasu”, a także zmiany w przyrodzie zachodzące wiosną oraz zwierzęta zamieszkujące to bardzo bogate i różnorodne środowisko. Dzieci z dużym zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom naszego gościa. Jednak najwięcej emocji wzbudziła możliwość obejrzenia i dotknięcia eksponatów przyniesionych przez pana leśniczego – przepięknych trofeów myśliwskich, jak na przykład .: poroże kozła sarny; poroże jelenia; poroże daniela; rosochy łosia; skóry i ogona (nazywanego przez myśliwych i leśniczych „pluskiem”) bobra.

Pan Jerzy obiecał nam także kolejne prelekcje o lesie i jego mieszkańcach, na które zaprosił nas do siedziby Nadleśnictwa Sokołów.

Spotkania z panem Jerzym Tomczukiem są nie tylko wspaniałą lekcją przyrody, ale również chwilą refleksji i zadumy nad pięknem naszej sokołowskiej ziemi, o której nikt tak nie potrafi opowiadać, jak nasz gość.

I za te opowieści serdecznie dziękujemy…..

Joanna Hawryluk

Ciekawa praca strażaka

Dnia 13 kwietnia 2012r. w ramach projektu „Kabecjanie dają radę” odbyło się kolejne spotkanie, związane z bezpiecznym zachowywaniem się uczniów naszej szkoły. Tym razem gościem był mł. bryg. Sławomir Iwański, pracownik Państowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Dzieci z klas drugich i trzecich mogły dowiedzieć się, na czym polega praca strażaka. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie wykładu powiązanego z prezentacją. Pan S. Iwański omawiał i pokazywał strój strażacki, który jest zakładany podczas wykonywania różnych akcji. Z dużym zaciekawieniem dzieci oglądały także dodatkowe urządzenia, które wchodzą w skład wyposażenia i mają na celu ochronę zdrowia i życia strażaków. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tym spotkaniu, z dużym zainteresowaniem słuchali tego, o czym opowiadał zaproszony do naszej szkoły gość.

koordynator projektu
Anna Deoniziak

W skansenie pana Mariana Pietrzaka

23 marca członkowie Koła Ekologicznego pod opieką pani Joanny Hawryluk, spotkali się z panem Marianem Pietrzakiem, właścicielem Muzeum-Skansenu Ziemi Sokołowskiej.

Nasza wizyta w skansenie była jednym z etapów realizacji zadań w projekcie „Etno-Log”
Jego głównym celem, obranym przez młodzież i opiekunów projektu, jest przybliżenie zainteresowanym uczniom „Sokołowa- dawniej i dzisiaj”. Aby móc go zrealizować poszukujemy min: ciekawych informacji na temat naszego regionu w książkach, w tym również autorstwa pana Mariana Pietrzaka. Bezcennym źródłem wiedzy są dla nas stare rodzinne fotografie, a także gromadzone i przechowywane na strychach, często zapomniane sprzęty i naczynia. To właśnie one, gdyby mogły opowiedziałyby nam o historii, losach i życiu mieszkańców naszego powiatu jeszcze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Ponieważ w naszej szkole pozostały przedmioty zgromadzone przez panią Wiesławę Kwiek (założycielkę i pomysłodawczynię „Izby Regionalnej”), mogliśmy obejrzeć wiele z nich, a to z kolei zainspirowało nas do poszukiwania informacji, o tym kiedy i do jakich czynności w życiu codziennym były wykorzystywane.

Miejscem, w którym mogliśmy się przekonać o tym, jak często żyjąc w danym miejscu, wiemy o nim naprawdę niewiele oraz dlaczego warto szukać i pamiętać o historii Ziemi Sokołowskiej, był dla nas- skansen pana Mariana Pietrzaka. Obejrzeliśmy tam, gromadzone przez wiele lat pamiątki: mundury, stare stroje, świadectwa, obrazy, monety, biżuterię, unikatowe egzemplarze czasopism z okresu II wojny światowej, podręczniki, kałamarze i wiele innych). Prawdziwymi perełkami w kolekcji pana Pietrzaka są ozdoby i figurki wykonane z krzemienia, a znalezione w okolicy Wałów Jaćwingów w Niewiadomej.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły przedmioty używane dawniej w domach i gospodarstwach, jak np.: tary, naczynia, kosze, skrzynie, stare żelazka, pułapki na gryzonie, kołowrotki, sprzęt służący do mielenia ziarna, czy wyrobu masła. W skansenie zauroczyły nas pięknie rzeźbione i malowane powozy oraz sanie, służące do przewozu ludzi, będące niewątpliwą pamiątką po nieistniejących już dworach i majątkach ziemskich.

Dzięki uprzejmości pana Mariana, obejrzeliśmy także „skarby”, które wydobyto z ziemi sokołowskiej, przy okazji prac budowlanych, jak np.: fragmenty naczyń, stare monety. Pan Marian Pietrzak, który od wielu lat interesuje się, gromadzi i pisze o dziejach naszego regionu, jest również prawdziwą skarbnicą wiedzy i historii o losach Żydów mieszkających dawniej w naszym mieście. W swoim skansenie uchronił przed zniszczeniem pamiątkowe macewy, będące pozostałością po dawnych Cmentarzach Żydowskich. Opowiedział nam o znaczeniu zdobień-płaskorzeźb oraz ich symbolice.

Na zakończenie spotkania spotkała nas miła niespodzianka i chwila relaksu, przy dźwiękach muzyki rozbrzmiewającej z wiekowego, ale ciągle sprawnego gramofonu. Nośnikiem dźwięku, była w nim dawno zapomniana winylowa płyta. I tak przez chwilę przenieśliśmy do lat młodości naszych rodziców, a może i dziadków!!!

Spotkanie z panem Marianem było dla nas, nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale również dowodem na to, iż warto o niej pamiętać. Powinniśmy „zarażać” i „zaciekawiać” nią nowe pokolenia młodych, aby idąc ku przyszłości, pamiętały o tym, co przyniosła przeszłość. Bo ta pamięć jest cząstką naszej tożsamości!

Sukcesy sportowe maluchów

W zorganizowanych 2 marca 2012 roku Sokołowskich Igrzyskach Dzieci klas I-III wzięło udział ponad dwieście dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Byli to uczniowie ze szkół podstawowych z całego powiatu sokołowskiego. Organizatorem sportowych zmagań dla najmłodszych mieszkańców Sokołowa i okolic był Ośrodek Sporu i Rekreacji. Pierwsze spotkanie, podczas którego uczestnicy rywalizowali ze sobą w grach i zabawach odbyło się w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Reprezentacja naszej szkoły składała się z 18 uczniów, po sześciu z każdej grupy wiekowej. Pierwszym opiekunem grupy była pani Iwona Romanowska, a drugim – Joanna Wasiluk. Panie zadbały o wysoki sportowy poziom naszych uczestników oraz piękne stroje. Podczas trwających prawie 3 godziny zawodów przeprowadzono 9 konkurencji, w których bezkonkurencyjni okazali się nasi podopieczni. Wśród szkół miejskich w I turze zawodów zajęliśmy pierwsze miejsce.
    Na koniec dyrektor OSiR Pan Krzysztof Iwański wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy i zaprosił do udziału w drugim spotkaniu, które odbędzie się za dwa miesiące na krytej pływalni. Trzecia tura zawodów będzie miała miejsce na stadionie.
Trzymajcie za nas kciuki!

W tym roku zima nam dopisała i znów mogliśmy skorzystać z jej uroków. Aż dwukrotnie grupka uczniów z naszej szkoły wraz z podopiecznymi Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 uczyła się jazdy na nartach na pięknym stoku w Rąblowie. Pierwszy wyjazd odbył się 13, a drugi 28 lutego 2012 roku. W sumie w obydwu wyjazdach wzięło udział siedemnaścioro dzieci z naszej szkoły. Uczestnicy wyjazdu w szybkim tempie, bo pod czujnym okiem instruktorów,  opanowali podstawy jazdy na nartach i do woli mogli korzystać z wyciągu. Gimnazjum nr 2, które było organizatorem całego przedsięwzięcia, zadbało o miłą atmosferę. Nie zabrakło również  licznych atrakcji dla młodych narciarzy, między innymi zorganizowano  dla nich ognisko z pieczeniem kiełbasek i sesję fotograficzną na tle otulonych białym puchem masywów górskich. Aby jak najdłużej zachować te piękne wspomnienia, opiekunka naszych podopiecznych – pani Iwona Romanowska na szkolnym korytarzu ustawiła wystawkę zdjęć z wyjazdu.
    Dziękujemy organizatorom za wspólny wyjazd, z pewnością na długo pozostanie on w naszej pamięci.

Wiosna w przyrodzie – podsumowanie konkursu

Bogaty – to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten,

kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków,

jakie roztacza wczesna wiosna.”

Antoni Czechow

19 maja 2012 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 podczas Majówki odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-przyrodniczego „Wiosna w przyrodzie„.

Z pośród ok.170 prac wybrano laureatów w trzech kategoriach wiekowych, wśród których znalazły się też uczennice naszej szkoły.

kategorii wiekowej klasy I-III pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy II b Natalka Malinowska, a wyróżniono pracę Majki Bolesty z klasy III c.

W kategorii klasy IV- VI drugie miejsce zajęła Zosia Marciniak z kl. VI c, a wyróżniono pracę Patrycji Sałaty, uczęszczającej do klasy IV c. Wszystkie nagrodzone osoby wraz z opiekunami: paniami Małgorzatą Malinowską, Anettą Karpińską, Iwoną Dębską i Joanną Hawryluk, otrzymały od organizatorów drobne upominki i dyplomy.

Joanna Hawryluk

Warsztaty dla uczniów i rodziców

„Bądźcie samoukami nie czekajcie aż was nauczy życie.”

S. J. Lec

Dnia 22 maja uczniowie klasy VI a poprowadzili warsztaty „Baw się i bądź bezpieczny„, które przygotowali pod kierunkiem pani Joanny Hawryluk. Były one podsumowaniem przeprowadzonych w klasie zajęć o tejże tematyce i chęcią pokazania tego, co udało nam się wspólnie wypracować.

W trakcie warsztatów zaprosiliśmy rodziców do wspólnej nauki i zabawy. Była to również okazja do wykazania się wiedzą i umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy przedlekarskiej. Dzieci wspólnie, a rodzicami kompletowały środki opatrunkowe i inne niezbędne elementy, które powinny się znaleźć w każdej domowej apteczce.

Odpowiedziały na pytania: Dlaczego w podręcznej apteczce nie powinno być żadnych lekarstw? Gdzie się powinny znajdować inne środki farmakologiczne, w domu?

Rodzice obejrzeli krótkie, przygotowane przez uczniów scenki i wysłuchali informacji o tym, jak należy postępować w przypadku: złamania kończyny górnej, poparzenia, omdlenia, zakrztuszenia, spożycia szkodliwych substancji lub dużej ilości leków, utraty przytomności. Uczniowie zaprezentowali, jak należy prawidłowo ułożyć osobę nieprzytomną- w pozycji bocznej ustalonej oraz jak wykonać oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej.

Na zakończenie warsztatów wspólnie z rodzicami wykonali prace plastyczne, które obejmowały 4 tematy:

  • Bezpieczeństwo w domu.
  • Bezpieczeństwo w wodzie, na kąpielisku.
  • Bezpieczeństwo w samochodzie.
  • Bezpieczeństwo na wycieczce rowerowej.

Po ich omówieniu wszystkie obecne na spotkaniu mamy usłyszały zaśpiewane z całego serca „Sto lat\” oraz otrzymały przygotowaną z okazji zbliżającego się Dnia Matki laurkę.

Warsztaty były dla nas okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz nauki poprzez zabawę.

Joanna Hawryluk

Opowiadała uczniom o Holokauście

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w „Jedynce” 22 maja. Ponad setka dzieci z klas IV-VI wzięła udział w spotkaniu z Batszewą Dagan. To izraelska pisarka, która urodziła się w Łodzi i tam mieszkała do 14 roku życia. Przeżyła piekło obozów koncentracyjnych w Polsce i w Niemczech. Po wojnie wyjechała do Palestyny, gdzie mieszka do chwili obecnej.

Batszewa Dagan od wielu lat spotyka się z dziećmi i młodzieżą różnych krajów Europy i szerzy wiedzę o Holokauście. Temu służą także Jej książki, w których w przejmujący sposób dzieli się swoimi wspomnieniami z czasów okupacji: „Czika, piesek w getcie”, „Gdyby gwiazdy mogły mówić…” i „ Błogosławiona bądź, wyobraźnio- przeklęta bądź”.

Przygotowaniem spotkania zajęła się polonistka Wiesława Kwiek, którą zainteresowała propozycja dziennikarki Katarzyny Markusz rozesłana do różnych szkół na terenie miasta.

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły oraz nauczycieli spotkanie przebiegało w atmosferze powagi i skupienia. Batszewa Dagan, której towarzyszyli z-ca ambasadora Izraela w Polsce i pracownica ambasady, była zaskoczona postawą młodzieży i wywiozła bardzo dobre wspomnienia.

To spotkanie wpisało się w obchody Roku Janusza Korczaka -żydowskiego pisarza, lekarza i pedagoga walczącego o prawo dziecka do szacunku, jednej z 800 tysięcy ofiar Treblinki.

Oszczędzają w SKO

W maju odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym”. Szkoła od wielu lat współpracuje z Bankiem Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim ucząc uczniów jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi włączając ich do oszczędzania pieniędzy w SKO. Koordynatorem akcji jest p. Aldona Sobieska.
     W konkursie plastycznym uczestniczyli uczniowie z koła plastycznego prowadzonego przez p. Teresę Piwko.

I miejsce zajęła Aleksandra Krejckant z kl. IIIb,
II miejsce Natalia Malinowska z kl. IIb
III miejsce Wiktoria Woźniak z kl. IIIa

     Wszystkie dzieci otrzymały wartościowe upominki: pendrivy, maskotki, gadżety i pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo.

„Kowal nie ukuje, czego natura nie dała”

Kowal – to rzemieślnik zajmujący się kowalstwem, tworzący przedmioty z metalu. Dawniej kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu: kociołków, podków, gwoździ, narzędzi, a także broni białej. Zajmowali się również podkuwaniem (podkuwacz) oraz pielęgnacją końskich kopyt. W przeszłości zawód ten był bardzo rozpowszechniony, a w każdej wsi, a także miasteczku znajdowała się kuźnia. Obecnie, aby spotkać osoby zajmujące się tą trudną i wymagającą siły, zręczności i wyobraźni pracą, trzeba mieć odrobinę szczęścia. Podobnie jak trudno jest odnaleźć prawdziwą kuźnię, tak trudno jest również spotkać w dzisiejszych czasach „prawdziwego” kowala.
     Członkowie Koła Przyrodniczego mieli wiele szczęścia, gdyż bardzo blisko naszej szkoły mieszka jeden z nielicznych już przedstawicieli tego zawodu- pan Roman Smolik, który jest kontynuatorem rodzinnej tradycji.
     Dzięki jego uprzejmości w dniu 21 maja mogliśmy się przekonać, jak ciężką jest praca rzemieślnika, wykuwającego ze stali prawdziwe arcydzieła. Obecnie nasz Mistrz tworzy głównie: ogrodzenia, balustrady, kraty okienne, bramy, furtki wejściowe, żyrandole, karnisze i inne ozdoby na zamówienie klienta. Dzięki uprzejmości pana Romana mogliśmy poobserwować, jak wykonuje się prawdziwe podkowy, a te wykutą podczas naszej wizyty otrzymaliśmy na szczęście!
    I była to dla nas bardzo interesująca lekcja, będąca jednym z ostatnich punktów harmonogramu, realizowanego przez nas w tym roku projektu Etnolog.

Joanna Hawryluk

http://www.ceo.org.pl/pl/etnolog/news/kowal-nie-ukuje-czego-natura-nie-dala

Srebrny medal naszych koszykarek

W dniach od 17 do 20 maja odbyły się w Płocku Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej dziewcząt.
     Nasza szkoła po ciężkich bojach zajęła II miejsce zdobywając srebrny medal.

     Skład drużyny: Emilia Bolesta, Barbara Zieniewska, Karolina Zieniewska, Marta Nowotniak, Alicja Karabin, Karolina Ciach, Karolina Misiak, Karolina Pytlak, Zuzanna Bierdzińska, Olga Goś, Weronika Koc.

Serdecznie gratulujemy sukcesu  naszej szkolnej reprezentacji i trenerom.

Miejskie eliminacje konkursu K. Makuszyńskiego

16 maja 2012r. odbyły się miejskie eliminacje XXIX Konkursu Recytatorskiego im. K. Makuszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Krasuska z kl. I B, Julia Hawryluk z kl. III C , Małgorzata Popowska z kl. II D i Dawid Ruciński z kl. V A.
     Recytatorzy zmagali się z dwoma wybranymi utworami: wierszem i prozą dowolnego autora.
     Komisja w składzie: Andrzej Rybiński, Anna Kokocińska, Kamila Sobieszczak po przesłuchaniu wszystkich uczestników przyznała II miejsce Małgosi Popowskiej.
     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe a laureaci również dyplomy. Przed rozpoczęciem konkursu zaprezentowała się grupa teatralna „Wiraż”, przedstawiając inscenizację z książki Janusza Korczaka „Król Maciuś I”.
     Małgosi życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

Wycieczka Koła Misyjnego do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego

W Parafii św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim wielokrotnie mówi się i pamięta o misjonarzach – szczególnie salezjańskich. Uczniowie Koła Misyjnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie i przy parafii salezjańskiej przez cały rok ofiarnie zbierają fundusze i przekazują na rzecz misji, którą prowadzą duchowi synowie księdza Bosko. Zwykle wysyłają je przekazami pocztowymi na konto, ale w maju postanowili pojechać i osobiście złożyć je na ręce księdza Romana Wortolca dyrektora Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Przekazali 900 zł – był to dar także od dzieci pierwszokomunijnych z naszej parafii.

Wycieczka do Warszawskiego Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego odbyła się po lekcjach we czwartek 17 maja. W planach było najpierw zwiedzanie Muzeum Misyjnego usytuowanego w Ośrodku Misyjnym. Jest to jedno z największym muzeów tego typu w Polsce. Dzieci miały okazję zobaczyć ponad 3 000 eksponatów z różnych stron świata. Widziały obrazy malowane naturalnymi farbami na liściach, mozaiki ze skrzydełek opadłych po deszczu motyli. Poznawały pokarmy Afrykańczyków, ich zwyczaje, instrumenty, rzeźby oraz przedmioty ręcznie wykonane. Wiele dowiedziały się o życiu tamtejszych plemion. Barwnie i bardzo ciekawie opowiadał o wszystkim kustosz muzeum, były misjonarz ks. Marek Kowalski. Jego niezwykłe przygody na misjach można było niemal zobaczyć spacerując po muzeum. – Wystawy, które tu oglądacie – mówił – są ułożone według ostatniego snu księdza Bosko. W tym śnie Maryja pokazała mu linię, którą wytyczyła poczynając od Hiszpanii przez Afrykę, a skończywszy na Pekinie. I muszę wam powiedzieć, że Salezjanie już są w Chinach. Co prawda jeszcze w podziemiu, ale myślę, że niedługo się to zmieni – dodał. Uczniowie Koła Misyjnego z Sokołowa chętnie słuchali opowieści księdza Marka tym bardziej, że cały czas trwał konkurs i dzieci chciały zdobyć jak najwięcej nagród. Po zwiedzaniu muzeum wszyscy weszli do kaplicy, gdzie w krótkiej modlitwie powierzyli Matce Bożej sprawy misji i przyszłych misjonarzy. Na koniec obejrzeli trzy krótkie filmy o pracy misjonarzy, zrobili pamiątkowe zdjęcia i pojechali w dalszą drogę. A kolejnym punktem wycieczki był film w kinie 5D. Uciechy było co niemiara.

Iwona Mergo-Golatowska

Podsumowanie konkursu misyjnego

18 kwietnia w Zespole Szkół w Sabniach odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu misyjnego zatytułowanego „Misje służą człowiekowi”.

Spośród 373 prac w pięciu różnych kategoriach, przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i szkól specjalnych, wyróżniono także te wykonane przez naszych uczniów.

Na uroczyste podsumowanie konkursu zaproszono jego laureatów wraz z opiekunami, paniami: Iwoną Mergo-Golatowską oraz Lidią Rosochą.
     W kategorii IIpraca plastyczna, I miejsce zajęła Julia Hawryluk z kl. III c, zaś wyróżnienie otrzymał Piotr Niewiński, również z kl. III c. W kategorii  III- plakat wyróżniono pracę przygotowaną przez Ewę Sawicką z kl. IV.

II miejscem nagrodzono również prezentację Koła Misyjnego przygotowaną przez Zuzannę Mieczkowską z kl. VIe zatytułowaną „Chleb misyjny”.

Ogólnopolski konkurs „Piórkiem i ołówkiem”

Nasza koleżanka-uczennica klasy VI c Zofia Marciniak zajęła II miejsce w konkursie ogólnopolskim na stworzenie szkicu w kolorze czarnym ołówkiem, cienkopisem lub piórkiem oraz węglem, przedstawiającego jedno lub kilka zwierząt. Gratulujemy Zosiu!!!

Więcej o konkursie i laureatach możecie poczytać na stronie:

http://www.zielonalekcja.pl/index.php?mod=aktualnosc&id=9398

Nasza szkoła brała udzial w konkursie „Kolorowe boiska….” Chociaż wykonana makieta nie zajęła pierwszego miejsca w głosowaniu internautów, pracę podziwiano oraz nagrodzono drugim miejscem podczas wystawy na Starym Mieście w Warszawie.

W dniach 8-9 września na warszawskim Starym Mieście odbyła się pokonkursowa wystawa prac plastycznych, które zyskały sobie uznanie jurorów VI edycji ogólnopolskiej akcji społecznej „Kolorowe Boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Na wystawie zaprezentowano 10 prac, które pomimo tego, że nie znalazły się w finałowej 10-tce wybranej przez internautów, urzekły jury pomysłowością, estetyką czy techniką wykonania.
     W spotkaniu prasowym, inaugurującym otwarcie wystawy, wzięły udział dzieci reprezentujące szkoły, których prace wystawiono na ekspozycji, przedstawiciele mediów oraz Goście Specjalni – Joanna Jabłczyńska i Andrzej Nejman. Około godz. 12.00 w blasku fleszy Goście Specjalni dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. – „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga” to naprawdę wspaniały program, któremu przyświeca szczytny cel. Kiedy tylko dowiedziałam się, na czym polega akcja, z przyjemnością się do niej włączyłam – mówi Joanna Jabłczyńska. – Tego typu akcje są dla dzieci nie tylko doskonałą okazją do zabawy, ale stanowią też szansę na zdobycie dla swojej szkoły cennych nagród – dodaje Andrzej Nejman.
     Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony przechodniów, którzy tłumnie odwiedzają warszawskie Stare Miasto. Przez cały weekend, w godzinach 12:00-19:00, każdy, kto oglądał ekspozycję, mógł zagłosować na najlepszą jego zdaniem pracę plastyczną. Do wzięcia udziału w głosowaniu zachęcały przechodniów ubrane w piłkarskie stroje hostessy, rozdające kolorowe „śnieżkowe balony”.
     Głosy były liczone na bieżąco przez dwa dni. Wybór najciekawszego projektu dla wielu przechodniów okazał się nie lada wyzwaniem, bo jak podkreślali odwiedzający, wszystkie dzieła miały w sobie „to coś” i zasługiwały na miano najlepszych. W niejednej rodzinie głosowanie poprzedzone było żywą dyskusją i negocjacjami, którą pracę wytypować.
Po dwóch pełnych emocji dniach, przyszedł czas na podsumowanie.
     Zwyciężyła praca przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Drołtowicach (woj. Dolnośląskie), która zdobyła 458 głosów! Zwycięska szkoła otrzyma od organizatora programu – FFiL Śnieżka S.A. materiały na remont placówki.
Biorąc pod uwagę zaciętą walkę i szybko zmieniające się wyniki głosowania, Śnieżka postanowiła także przyznać nagrodę za II miejsce. W rankingu oddanych głosów, tuż za zwycięską pracą, znalazło się plastyczne dzieło autorstwa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego nr 1 w Sokołowie Podlaskim (woj. Mazowieckie). Szkoła ta uzyskała 419 głosów i również zostanie nagrodzona produktami Śnieżki.
     Dzieła prezentowane na Starym Mieście można również podziwiać na profilu Śnieżki w portalu społecznościowym Facebook. W trakcie wystawowego weekendu największym zainteresowaniem internautów cieszyła się praca ze Szkoły Podstawowej w Dunowie (woj. Zachodniopomorskie). Placówka otrzyma od organizatora nagrodę niespodziankę.
– Przygotowanie prac wymagało od dzieci wiele pracy i zaangażowania. Organizacja wystawy w tak atrakcyjnym miejscu to dodatkowe wyróżnienie dla małych artystów i docenienie ich wysiłku – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. Public Relations FFiL Śnieżka SA.
Autorom wszystkich prezentowanych podczas wystawy prac należą się gratulacje. Pojawienie się w tak prestiżowym miejscu i podziw, jaki wzbudziły wśród przechodniów wszystkie dzieła, to wyróżnienie dla młodych twórców i dowód na to, że w tym konkursie nie ma przegranych.

żródło: http://www.sniezka.pl

W ostatni piątek czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2011/2012. Za nami ogrom pracy, mnóstwo zadań, inicjatyw i przedsięwzięć.

Pożegnanie klas szóstych

Przeddzień uroczystości to ważny moment dla uczniów klas szóstych, których musieliśmy pożegnać. Pani dyrektor Zofia Steć, nauczyciele i Rada Rodziców gratulowali im osiągnięć i wyników. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła klasa VIc, która przez 3 lata piastowała zaszczytny tytuł najlepszej klasy. Uroczystość to świetna okazja by podziękować uczniom za zaangażowanie, wysiłek, działalność na rzecz szkoły. Szóstoklasiści odebrali świadectwa, dyplomy, nagrody i wyróżnienia z rąk opiekunów i wychowawców. Odwdzięczyli się częścią artystyczną i polonezem. Uczniowie przekazali również z honorami sztandar szkoły.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Następnego dnia uroczystość szkolną zainaugurowała msza św. na dziedzińcu szkolnym. Po niej Pani dyrektor podkreśliła mocne strony szkoły, sukcesy uczniów, życzyła wszystkim słonecznych wakacji, wytrwałości i dalszych sukcesów.

Podsumowanie szkolnych osiągnięć uświetnił występ uczniów z kl. 3b przygotowanych przez panią Joannę Lisiecką, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny i wspaniałego poloneza. Ich występ zebrał gromkie brawa. Zaprezentowali się także uczniowie z Koła Recytatorskiego prowadzonego przez panią Teresę Piwką. Mają na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach recytatorskich. Po uroczystości uczniowie przeszli do sal na spotkanie z wychowawcami i rozdanie świadectw.

Niech dla wszystkich wakacje będą czasem zasłużonego i wymarzonego odpoczynku, nowych przyjaźni i niezapomnianych przygód.

„Uczniowie poznają twórczość podlaskich poetów”

To hasło cyklu, który od 2004 roku realizowany jest przez polonistkę Wiesławę Kwiek we współpracy ze szkolną biblioteką.  Wszystkie dotychczasowe edycje miały charakter konkursów recytatorskich, a ich bohaterami byli: profesor Franciszek Kobryńczuk (dwukrotnie) Bożena Mrozowska (dwukrotnie) Irena Filipczuk Danuta Kalinowska Marian Pietrzak Marianna Bakońska

W bieżącym roku szkolnym uczniowie poznali twórczość Lucyny Woźnicy, której wiersze można znaleźć w zbiorku „Na jednym kolanie” oraz na płycie z kompozycjami Zbigniewa Orzełowskiego „Z nadzieją w sercu”.

Ze względu na charakter twórczości gościa wyjątkowo odstąpiono od formuły konkursu, zastępując go prezentacją. W środę 20 czerwca licznie zgromadzeni w sali dyskotekowej uczniowie usłyszeli wiersze Lucyny Woźnicy w interpretacji Kamili Jurczak i Natalii Przewoźnik oraz Zbigniewa Orzełowskiego (z płyty).

Wiesława Kwiek, która wymyśliła cykl i konsekwentnie czuwa nad jego realizacją, przeprowadziła wywiad z gościem. Młodzi ludzie dowiedzieli się m.in. że to wierszowi Lucyny Woźnicy zawdzięczają tytuł spotkania promujące wybitne osobowości naszego powiatu „Tu pozostać muszę” , organizowane przez Sokołowski Ośrodek Kultury.

Na rynku księgarskim pojawiły się ostatnio zbiorki Franciszka Kobryńczuka „Złote jajko” i „Przygody starszych panów”, które można kupić u Wiesławy Kwiek.

Warto także zapoznać się z nową książką Ireny Filipczuk „Wakacje z dziadkami”, gdyż ilustracje do niej wykonały dzieci z różnych szkół naszego powiatu, a na okładce widnieje rysunek Zofii Marciniak – uczennicy klasy VIc.

Znają historię swojego miasta

Znając przeszłość miasta poczujemy do niego większy sentyment,

szacunek, również dla tych, którzy je budowali, żyli tu, walczyli i ginęli.

Jednocześnie będziemy sami dumni, że tu mieszkamy„.

Marian Pietrzak „Sokołów dawniej i dziś”

Nadszedł czas na podsumowanie naszej pracy w projekcie edukacyjnym EtnoLog.

Poznaję historię, kulturę i przyrodę regionu Sokołowa Podlaskiego”, to nie tylko temat naszego projektu, ale również główny cel naszych działań. Jego wybór pięknie obrazują słowa jednej z uczestniczek projektu Kasi Niedziółki: „Moim zdaniem wybraliśmy taki temat, ponieważ Sokołów Podlaski jest naszym rodzinnym miastem i warto poznawać jego historię, kulturę oraz przyrodę oraz dowiadywać się o nim coraz więcej i więcej. Gdyż tak jak roślina nie może rosnąć bez korzeni, tak naród musi znać historię swojego kraju, miasta, rodu.

Sokołów Podlaski to nasze rodzinne miasto, o którym często wiemy naprawdę niewiele. Widzimy jak wygląda obecnie, ale niewiele osób pamięta, jak wyglądało dawniej, jeszcze przed wojną, w latach swojej świetności.

O wszystkich naszych działaniach w projekcie EtnoLog możecie poczytać na stronie:

https://www.edutuba.pl/dokument/?id=16960

Joanna Hawryluk

Dzień Mamy i Taty w IIIc

Kochana Mamo  – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

I przynoszę Tobie Tato kwiatuszki tęczowe,
abyś miał gładkie życie i spokojną głowę.

Dzień 20 czerwca 2012 roku, będzie przez nas rodziców dzieci z klasy III c, zapamiętany, jako piękny i bardzo wzruszający. Pani Iwonka Dębska wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowała dla wszystkich Mam i Tatusiów wspaniałą „ucztę”, zarówno dla ducha, jak i dla ciała. Występy małych artystów, przedstawione przez dzieci zabawne scenki, wytańczone melodie (Papaja, Zorba i walc), recytowane z przejęciem wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki: „A ja wolę moją mamę”, „Tato już lato” oraz „Cudownych rodziców mam”, wywołały w publiczności radość, a u wielu mam łzy wzruszenia. Każdy z rodziców otrzymał także wykonany przez swoją pociechę prezent: bukiecik kwiatów ze słodką niespodzianką.

Ale najwspanialszym prezentem, była dla nas rodziców chwila spędzona wspólnie z dziećmi i możliwość oderwania się od codziennych obowiązków.

I za te wzruszające momenty oraz ogromny trud i zaangażowanie w wychowanie

i nauczanie naszych ukochanych pociech Pani Iwonko bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Rodzice dzieci z klasy III c

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:
cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym
i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.

Paulo Coehlo

1 czerwca świętowaliśmy w szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji nie było lekcji, a zamiast nich zabawy, konkursy. Nauczyciele  przygotowali dla uczniów grę terenową „W labiryncie uśmiechu”. Niestety pogoda nieco pokrzyżowała nasze plany i zadania zostały wykonane w szkole. Ale to nic i tak wszyscy dobrze się bawiliśmy.

Klasy 0-3 rozwiązywały zagadki, rebusy, układały puzzlowego motyla. Starsi uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki oraz układali przestrzennego motyla. Pomysły były różnorodne, na pamiątkę pozostały zdjęcia zrobione przez uczniów. Efekt prac możemy oglądać na korytarzu przy pokoju nauczycielskim. Ponadto wszystkie klasy przygotowały klasowy tort  udekorowany kwiatkiem. Wszystkie, zostały ułożone na  stole w sali gimnastycznej tworząc jeden, ogromny tort z logo naszej szkoły. Prezentowały się smakowicie.
     Po konkursowych zmaganiach nastąpiła ciasteczkowa uczta w salach. Rada Rodziców osłodziła dodatkowo ten dzień batonikiem. W salach mieliśmy czas na gry, zabawy, po których udaliśmy się na pokaz tresury psa policyjnego. Barry spisał się jak należy i sprostał każdemu zadaniu, pomimo obecności ogromnej liczby uczniów na sali.
     Klasy IV-VI mogły zaprezentować wszystkim swoje zdolności muzyczne, woklane na „Szkolnym Dniu Talentów”.
     Kolejnym punktem było ogłoszenie wyników w konkursie „Cztery pory roku”. Dzień Dziecka zakończyła wspólna dyskoteka pod hasłem „Rap kolorowych motyli”. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pamiętali, by mieć na sobie motyw motyla. Pomysłów na dekorację było wiele. Sami się przekonajcie.

Zwyciężczyni eliminacji powiatowych

W powiatowych eliminacjach XXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. K. Makuszyńskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które odbyły się 22 maja wzięła udział Małgorzata Popowska z kl. II D. Małgosia zaprezentowała utwory: „Dziwna zwrotka” Ludwika Jerzego Kerna oraz „Gabinet odnowy biologicznej” ( fragment książki „Wieczorynki z żółwiem Antosiem”) Anny Onichimowskiej i zajęła I miejsce. 5 czerwca weźmie udział w finale konkursu w Siedlcach. Życzymy powodzenia!

Mali Kabecjanie spotykają się z pedagogiem szkolnym

W ramach projektu „Kabecjanie dają radę” uczniowie klas drugich i trzecich spotkali się z pedagogiem szkolnym, panią Anną Pijorek. Podczas tych spotkań p. pedagog utrwalała u dzieci odpowiednie zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Przypominała, jak należy zachowywać się, kiedy dzieci są same w domu lub jeśli ktoś nieznajomy chce z nimi porozmawiać.Tłumaczyła również dzieciom,jak ważne jest niezgadzanie się z czymś, co jest złe lub naganne.Podczas pogadanek dzieci uczyły się głośnego, stanowczego wypowiadania zdania -„Nie-nie zrobię tego”.Dzięki tym spotkaniom uczniowie zrozumieli, że nie zawsze odmowa jest czymś nieodpowiednim, lecz przeciwnie,w niektórych sytuacjach jest czymś bardzo pozytywnym.Podczas spotkań pani Pijorek przebadała także dzieci z klas drugich i trzecich pod względem lateralizacji.Uczniowie bardzo uważnie słuchali tego, co mówiła pani pedagog i brali aktywny udział w tych spotkaniach.

Anna Deoniziak

Szóstoklasiści na Roztoczu

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

A. Einstein

W dniach 9- 11 maja 2012 roku klasy VI a i VI d pod opieka pań: Anny Adynowskiej, Joanny Hawryluk oraz Anny Pijorek pojechały na wycieczkę w mało znany i jednocześnie bardzo piękny rejon naszego kraju, na Roztocze. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamościa nazywanego „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” lub „Padwą Północy”. W Zamościu zobaczyliśmy m.in. Stare Miasto z Ratuszem, Rotundę, Katedrę, Park miejski, Synagogę, Muzeum Zamojskie. Mogliśmy się przekonać, że Zamość to miasto idealne, czyli piękne, funkcjonalne i bezpieczne.

Drugi dzień naszej wycieczki, to wyprawa do Roztoczańskiego Parku Narodowego. 10 maja zwiedzaliśmy Zwierzyniec: kościół na wyspie, budynki zarządu Ordynacji Zamoyskiej, rezydencję plenipotenta. Byliśmy również nad Stawami „Echo”, jedynej ostoi konika polskiego, którego przodkiem był tarpan. Wędrowaliśmy i podziwialiśmy piękno roztoczańskiej przyrody w rezerwacie „Czartowe Pole” nad rzeką Sopot, a także w kamieniołomach w Józefowie, gdzie szukaliśmy śladów i pozostałości po organizmach morskich, żyjących tu na dnie ciepłego morza, pochodzących z okresu kredy i trzeciorzędu. Niespodzianką dla uczniów przygotowaną przez panią Anię Adynowską oraz panią przewodnik Marię Rzeźniak, była przejażdżka bryczkami oraz wizyta w atelier artysty – malarza pana Marka Rzeźniaka. Tutaj uczyliśmy się odróżniać techniki malarskie oraz wykonaliśmy instalację obrazującą wiersz Juliana Tuwima „Ptasie Radio”.

Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy i poznawaliśmy historię Lublina, chodząc uliczkami Starego Miasta, ale również trasą podziemną. Mogliśmy podziwiać również panoramę Lublina z Wieży Trynitarskiej, ale również obejrzeć skarbiec i krypty Archikatedry Lubelskiej. Tego dnia odwiedziliśmy także miejsce męczeństwa przedstawicieli wielu narodów, teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wycieczka była dla nas okazją nie tylko do nauki, ale przede wszystkim wspaniałej zabawy.

Joanna Hawryluk

 

Powrót do aktualności