Sprawozdanie SU z działań związanych z przygotowaniem do obchodów 110-lecia urodzin Janusza Kusocińskiego.

   Obchody 110-tej rocznicy urodzin patrona szkoły – wielkiego sportowca i patrioty – Janusza Kusocińskiego – to święto niezwykle ważne dla całej społeczności szkolnej, stąd też w jego przygotowanie włączyli się wszyscy: uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły w myśl hasła „Jak rodzi się talent?”

   Nasze przygotowania rozpoczęliśmy od bliższego poznania sylwetki patrona dzięki wycieczkom do Muzeum – Miejsca Pamięci w Palmirach i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które odbyły się na przełomie października i listopada 2016 roku. Na lekcjach wychowawczych słuchaliśmy prelekcji, przygotowanych przez naszych kolegów i oglądaliśmy filmy, pokazujące nam nieznane fakty z życia Janusza Kusocińskiego. Efektem tych działań są gazetki prezentujące postać patrona w każdej z klas i quiz, w którym brali udział uczniowie klas II- VI , przygotowany przez członków Samorządu Uczniowskiego z pomocą nauczycieli w-f-u.

   Sylwetkę patrona szkoły poznaliśmy również dzięki ekspozycjom, przygotowanym dzięki uprzejmości Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie:

„Jak rodzi się talent? – sceny z życia Janusza Kusocińskiego” i „Janusz Kusociński gwiazda okresu międzywojennego”.

   Janusz Kusociński jest przykładem na to, jak sport kształtuje osobowość człowieka. Stąd też kolejnym elementem przygotowań było zwrócenie uwagi na rolę sportu w życiu każdego z nas – uczniów. Służył temu konkurs plastyczny „Ja i sport”, którego laureaci zostali nagrodzeni 13 stycznia 2017 r. Wystawę pokonkursową mogliśmy oglądać w holu szkoły. Poza tym na lekcjach wychowawczych uczniowie prezentowali sylwetki sportowców, swoich sportowych idoli. Niezwykle ciekawym doświadczeniem były dla nas zajęcia wychowawcze ze sportowcami, absolwentami, odnoszącymi sukcesy sportowe, nauczycielami kiedyś tutaj uczącymi. Dzięki nim zobaczyliśmy, jak wiele możemy zyskać dzięki uprawianiu sportu. Rozmowy z naszymi gośćmi, a także oglądanie wystawy kronik szkolnych, dało nam możliwość poznania sportowej historii naszej szkoły i osiągnięć uczniów szkoły, na przestrzeni lat, w różnych dziedzinach sportu.

   Przygotowania do uroczystości służyły nie tylko większej integracji społeczności szkolnej, ale stały się dla nas – uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim – inspirującą lekcją wychowania obywatelskiego.