Projekt CEO Opowiem ci o wolnej Polsce -

Projekt CEO Opowiem ci o wolnej Polsce

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie CEO Opowiem ci o wolnej Polsce. W tym roku naszym świadkiem historii został pan Antoni Kowalczyk. Uczennice klasy VI B: Izabela Brzozowska, Urszula Hanusz, Weronika Kur, Natalia Mastalerczuk, Natalia Nicpan i Dominika Wojewódzka przeprowadziły wywiad z córką pana Antoniego- panią Krystyną Dziewulską- Trusiak.  Pan Antoni to z wyuczonego zawodu i zamiłowania piekarz, zwykły człowiek. Wielka historia wdarła się w Jego życie, kiedy na kilka dni przed ślubem został aresztowany i pod pretekstem braku książeczki wojskowej, aresztowany i wywieziony w okolice Swierdłowska. Nasz  projekt zatytułowaliśmy A w niedzielę miał być ślub. Pan Kowalczyk pracował w tajdze przy wyrębie lasu. Największym wrogiem Sybiraków był głód, wycieńczenie katorżniczą pracą i komary.  W sierpniu szczęśliwie wrócił do domu, gdzie do śmierci wykonywał zawód piekarza. Zostaliśmy razem z opiekunem panią U. Trochimiuk zaproszeni na konferencję podsumowującą projekt do Warszawy. Przy udziale IPN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się ona  pod koniec maja.

PC010158

Pod konkatedrą 001 Z dziećmi 001