Rok szkolny 2008/2009

Wrzesień

Początek roku szkolnego

Zabrzmiał pierwszy dzwonek! Jeszcze w uszach szumią morskie fale, nastał jednak czas by zanucić:

Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło!
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.
Bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi,
Mamy mnóstwo dobrych chęci wiele siły.

Pierwszego września dzwonek rozpoczął nowy rok szkolny. Pani dyrektor Zofia Steć, po powitaniu całej społeczności szkolnej, przedstawiła nowych nauczycieli oraz wychowawców klas pierwszych. W tym roku do grona nauczycielskiego dołączyły panie: Jolanta Korzeniowska, Martyna Chormańska, Katarzyna Bindas oraz ks. Mariusz Rudzki.

W roku szkolnym 2008/2009 w naszej szkole naukę rozpoczęło 94 pierszoklasistów, których będą prowadzić wychowawcy: Ia - A. Marchel, Ib - B. Paplińska, Ic - T. Kucińska, Id - B. Mlonek. Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników w nauce!

Wycieczka do lasu

Nastała jesień. By zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, dzieci z klas 1A i 2 A, 24 września, wybrały się na wycieczkę do Lasu Przeździeckiego.

Po lesie oprowadził nas pan Waldemar Szmurło, bo nikt lepiej od niego nie wie, co słychać o tej porze roku w lesie. Podczas wspólnego spaceru zapoznał nas z różnorodnością rosnących gatunków drzew, krzewów, zwierząt. Gospodarz opowiedział nam o swojej pracy, sposobach usuwania zniszczonych drzew, zaprezentował sposoby zabezpieczania młodych drzewek przed szkodnikami.

Po leśnej wyprawie dzieci zgromadziły się przy ognisku. Wesoło spędziły czas na grach i zabawach sportowych. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Anna Marchel, Aneta Stańska oraz Monika Lisiecka.

Ślubowanie klas pierwszych

W naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych odbyło się 30 września 2008r. o godz. 16.30.

W dniu najważniejszego dla każdego ucznia święta, powitała nas nasza pani dyrektor Zofia Steć oraz pan dyrektor Sławomir Wróblewski. Na uroczystości zgromadzili się rodzice, nauczyciele, a także przedstawiciele Szkolnej Rady Rodziców.

Za uroczyste pasowanie na ucznia dzieci podziękowały częścią artystyczną. Piosenki i wierszyki przygotowane zostały pod kierunkiem wychowawczyń: B. Paplińskiej, T. Kucińskiej, B. Mlonek, A. Marchel.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli dzieciom pamiątkowe znaczki i dyplomy, następnie nadszedł moment na wspólną fotografię.

Akcja „Sprzątanie świata– Polska 2008”

Akcję „Sprzątanie świata – Polska 2008” z powodu deszczowej pogody rozpoczęliśmy 25 września, a zakończyliśmy w dniu 29 września 2008 roku. Pierwsze do akcji przystąpiliły dzieci z klas I- III, które jak co roku bardzo chętnie włączają się w tego typu działania. Do uprzątnięcia mieliśmy dość rozległy teren od ulicy Polnej i Polowej po Siedlecką i Św. Huberta.

Uczniowie naszej szkoły dzielnie zbierali dowody bezmyślności wielu mieszkańców naszego miasta i osób przebywajacych tu często tylko krótką chwilę– podróżnych. W sumie zebraliśmy i przesegregowaliśmy prawie 5500 kg odpadów. Ponadto w szkole odbyły się pogadanki i lekcje poświęcone segregowaniu odpadów , recyklingowi oraz sposobom oszczędzania energii.

Podobnie jak w poprzednich latach zbierane śmieci były przez dzieci segregowane do worków o odpowiednich kolorach. W akcji udział wzięło w sumie 320 uczniów z 12 klas pod opieką nauczycieli i praktykantów: klasy IV a i IV e z panią Dyrektor– Z. Steć; klasy IV d i V a z panią m. Flazińską; klasy VI c i VI b z panią J. Hawryluk; klasa III d z panią I. Dębską ; klasa III b z panią K. Pietrzak; klasa II a z panią A. Stańską; klasa II c panią E. Wojsław; klasa V d z panią R. Misiak oraz klasa VI a z panią A. Rejowską.

A oto kilka zdjęć uczestników akcji.

Konkurs "Chronię środowisko i przyrodę"

Pod koniec września do naszej szkoły przyjechał z miłą niespodzianką, pan Maciej Omelaniuk z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, który wręczył nam nagrody za zajęcie III miejsca w konkursie „Chronię środowisko i przyrodę- segreguję odpady”. Otrzymaliśmy aparat fotograficzny i pojemniki do segregowania odpadów na terenie naszej placówki, które pozwolą na kontynuowanie zadań wynikających z przystąpienia do projektu.

Do tzw. „Konkursu odpadowego” przystąpiliśmy w miesiącu marcu. Informacje na jego temat uzyskaliśmy podczas bardzo interesujących i pouczających warsztatów, zorganizowanych dla nauczycieli i uczniów, a prowadzonych przez panie: Mirę Płocką i Helenę Romańską oraz pracownika NPK pana Macieja Omelaniuka.

Głównymi zadaniami w konkursie była zbiórka i segregacja odpadów oraz edukacja ekologiczna innych członków społeczności szkolnej. Udział w projekcie nauczył nas jak ważne jest segregowanie i recykling, a także życie zgodnie z zasadami 6*U, które wszyscy bardzo chętnie wprowadziliśmy do naszego codziennego życia.

Październik

Projekt proekologiczny „Porządkujemy i odnawiamy las”.

Wiosną 2008 młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim, po raz kolejny przyłączyła się do projektu „Porządkujemy i odnawiamy las”. Projektem kierowali nauczyciele przyrody: Zofia Steć, Sławomir Wróblewski, Joanna Hawryluk i Marzena Flazińska.

Program ten już od kilku lat jest uzupełnieniem do treści programowych nauczania przyrody oraz okazją do przeprowadzenia bardzo pouczających, pożytecznych oraz procentujących w przyszłości lekcji terenowych.

Zadania uczestników projektu to: prowadzenie na terenie lasu prac porządkowych, sadzenie drzew, a także prace pielęgnacyjne. Obszarem na którym realizowaliśmy zagadnienia z projektu był Las Przeździecki oraz tereny leśne w okolicy Ząbkowa i Bud Kupientyńkich, a fachową pomocą służyli nam panowie leśnicy: Waldemar Szmurło, Jerzy Tomczuk i Paweł Tomasiak.

W zeszłorocznej edycji wiele czasu poświęciliśmy także na zajęcia z leśnikami, które odbyły się na terenie naszej szkoły, Leśnictwa Przeździatka oraz Nadleśnictwa Sokołów.

Podczas podsumowania tegorocznej akcji, które odbyło się w dniu 24 października, w siedleckiej Sali „Podlasie” otrzymaliśmy wiele nagród. Jury konkursu przyznało naszej szkole I miejsce w kategorii sadzenie oraz II miejsce w kategorii pielęgnacja. Oprócz nagród rzeczowych, dyplomów i statuetki, otrzymaliśmy także czeki na łączną kwotę na 2300 zł. Wygrane przez nas pieniążki bardzo przydadzą się na zakup nowych pomocy dydaktycznych do pracowni przyrodniczej.

Wiadomości sportowe

1 października odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych. Celująco spisała się nasza reprezentantka Dominika Flisiuk z klasy VI b, zajmując I miejsce w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt. Dominika awansowała do biegów regionalnych i wywalczyła tam bardzo dobrą 6 lokatę. W sztafecie dziewczęta nasze zdobyły III miejsce, które też dało awans do zawodów regionalnych. Zajęliśmy tam VIII miejsce na szesnaście uczestniczących ekip.

W naszej szkole w dniach 23 i 24 października przeprowadzone zostały zawody w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców na szczeblu miejskim. zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli I miejsca, awansując tym samym do Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej, które zostaną przeprowadzone na początku listopada 2008 roku.

Listopad

Ze sportu...

6 listopada dziewczęta nasze wywalczyły srebrny medal w piłkę ręczną w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, awansując do rozgrywek regionalnych.

Dzień póżniej chłopcy pod opieką p.K.Woźniaka tej samej konkurencji zdobyli złoty medal i będą reprezentować nasz powiat na rozgrywkach regionalnych.

Święto Niepodległości w naszej szkole

Kampania zdrowego trybu życia

W listopadzie z inicjatywy pani pedagog A.Korczakowskiej propagowano zdrowe sposoby spędzania wolnego czasu. Oto jak to widzą Nasze dzieci.

Ciekawe spotkanie

19 listopada na zaproszenie uczniów klasy Ve i Vb oraz Wiesławy Kwiek do szkoły przybył Sejfu Worku Memre. To ojciec jednego z uczniów, urodzony i wychowany w Etiopii.

Opowiedział dzieciom o swoim kraju, jego obyczajach i kulturze. Przyniósł ze sobą regionalne stroje, przedmioty codziennego użytku wykonane m.in. z rogu bawołu, próbki pisma i kawę(tuż po zbiorze i paloną) która jest towarem eksportowym Etiopii.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali gościa. Całe spotkanie miało formę wywiadu, który z Sejfu Worku Memre przeprowadzili Kasia Wasilczuk i Piotr Goś z klasy Ve.

Konkurs Recytatorski

19 listopada 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbył się finał II Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K.I. Gałczyńskiego.

W grupie wiekowej uczniów klas I- III II miejsce zajęła Karolina Misiak z klasy II, a III miejsce- Jan Popowski z klasy III E. Sukces odnieśli również uczniowie reprezentujący naszą szkołę w grupie wiekowej uczniów klas IV- VI: Eliza Onisko z klasy VI C zajęła II miejsce, a Maciej Tyszko z klasy V B otrzymał wyróżnienie.

Nasza szkoła przystępuje do konkursu misyjnego

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Mój szkolny kolega z misji” organizowanego po raz VIII przez Episkopat Misyjny. Tegoroczną edycję swoim patronatem objęła minister Edukacji Narodowej p. Katarzyna Hall oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Wiktor Skworc, Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk oraz ks. bp Jerzy Mazur - biskup Ełcki

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do pomocy misjom oraz przybliżenie tematyki misyjnej.

Do konkursu przystąpiły klasy IV – VI. Po zgłoszeniu otrzymaliśmy numer 88 i przystępujemy do akcji misyjnych. Chcemy rozpocząć zbiórkę znaczków na misje, zbiórkę okularów i zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i nauczycieli przeznaczonych na odpowiednie projekty misyjne. Chcemy spotkać się z misjonarzem i obejrzeć wystawę misyjną. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele akcji uda nam się podjąć i przyczynić się do tego, aby wiele dzieci na misjach mogło cieszyć się nauką i dobrym życiem.

Andrzejkowe wróżby

W tym roku tajemnicę przyszłości odkrywaliśmy nieco wcześniej, bo już 27 listopada. Kto chciał sprawdzić swój przyszły zawód, dowiedzieć się, czy będzie miał szczęście w miłości, nie mógł pozostać obojętny na urok andrzejkowych przepowiedni. Tegoroczne, andrzejkowe wróżby poprowadzili członkowie samorządu szkolnego pod nadzorem opiekunów. Jak zwykle, wywołały one pozytywne emocje, sprawiły uczniom ogromną radość. Teraz trzeba tylko czekać na ich spełnienie.

Pełen czarów andrzejkowy wieczór zdarza się tylko raz w roku. Jak mówi stare polskie przysłowie: Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja . W andrzejkowy wieczór życzymy samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei!

Grudzień

Wiadomości z boisk

W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w dniach 9 i 10 grudnia rozegrano w naszej szkole rozgrywki w piłkę koszykową na szczeblu miejskim. Do rozgrywek przystąpiły drużyny szkół podstawowych naszego miasta. Zarówno drużyna dziewcząt pod kierunkiem pani A.Dróżdż,jak i drużyna chłopców pana K.Wożniaka zajęły I miejsca kwalifikując się do Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Wyniki dziewcząt
SP 1 Sokołów - Sp 2 Sokołów 25:22
SP 1 Sokołów - Sp 4 Sokołów 48:00
Wyniki chłopców
SP 1 Sokołów - Sp 4 Sokołów 21:16
SP 1 Sokołów - Sp 2 Sokołów 34:19

Pierwsza runda Regionalnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej

13 grudnia w Siennicy dziewczęta nasze rozegrały zwycięski mecz z wymagającą drużyną ze Szkoły Podstawowej z Cegłowa, który skończył się rezultatem 12 : 9. Zdaniem obserwatorów mecz stał na wysokim prawie ligowym poziomie

Skład drużyny:
Kraska Klaudia
Flisiuk Dominika
Kierylak Klaudia
Woźniak Paulina
Rydzewska Jolanta
Rozbicka Aleksandra
Kwiek Joanna
 

 

W poniedziałek 15 grudnia chłopcy z naszej szkoły pokonali gładko drużyny z Węgrowa wynikiem 22 : 10 i Borki Kosy rezultatem 25 : 4.

Skład naszej drużyny:
Sobieski Jakub, Ambroziak Tomasz, Lemieszek Hubert, Rozbicki Bartłomiej, Młynarczuk Hubert, Korman Jakub, Popowski Jakub, Gołocki Piotr, Flisiuk Adrian, Klimczuk Kamil

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej

17 grudnia w naszej szkole dziewczęta rozegrały ostatni mecz w ramach powiatowych rozgrywek w piłkę koszykową. Pewnie pokonały szkołę podstawową z Wyroząb wynikiem 38 : 11.

Końcowe wyniki:
I miejsce - SP 1 Sokołów
II miejsce - SP 2 Sokołów
III miejsce - SP Wyrozęby
Skład naszej drużyny:
Kraska Klaudia
Flisiuk Dominika
Kierylak Klaudia
Woźniak Paulina
Mlonek Paulina
Rozbicka Aleksandra
Trochimiuk Izabela
Kierylak Paulina
Zawistowska Natalia
Floryszczuk Aleksandra
opiekun pani A.Dróżdż

 

Dzień później też w naszej szkole ostatnie pojedynki rozegrali chłopcy. Nasza drużyna pod opieką p.K.Woźniaka pewnie pokonała Szkołę ze Skibniewa 23 : 4, natomiast mecz z drużyną z Kosowa był bardziej wyrównany, wygrany przez naszych chłopców 25 : 17.

Końcowa klasyfikacja
I miejsce - SP 1 Sokołów
II miejsce - SP 4 Sokołów
III miejsce - SP Kosów
Skład naszej drużyny:
Ambroziak Tomasz
Flisiuk Adrian
Gołocki Piotr
Lemieszek Hubert
Rozbicki Bartłomiej
Młynarczuk Hubert
Czerkas Bartłomiej
Lemieszek Jakub
Korman Jakub
Sobieski Jakub
Tyszko Maciej
Wyszomierski Paweł
opiekun pan K.Woźniak

Już czujemy Święta ...

Styczeń

Dla wszystkich ludzi dobrej woli serdeczne życzenia noworoczne śle "jedynka"

Choinka

W sobotę 10 stycznia bawiliśmy się na szkolnej choince. Były tańce, poczęstunek i oczywiście szczodry Mikołaj.

Wiadomości sportowe

W środę i czwartek poprzedzający ferie odbyły się w naszej szkole Półfinały Regionalnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców.

Zwłaczsza dramatyczne i pełne emocji były mecze rozegrane przez dziewczęta. Brak czołowej zawodniczki Klaudii Kierylak nie przeszkodził naszym dziewczętom pokonać po zaciekłej walce siedlecką "dziewiątkę" 4:3, oraz skutecznie zrewanżować się drużynie ze Sterdyni wynikiem 13:11 za porażkę w eliminacjach

Chłopcy natomiast pewnie pokonali Szkołę Podstawową Nr 9 z Siedlec wynikiem 22:7, oraz Szkołę Podstawową Nr 2 z Mińska Mazowieckiego rezultatem 23:13.

W ten sposób nasze obie drużyny zapewniły sobie miejsce w finale. Serdecznie gratulujemy!!!

Uroczysty apel

W czwartek 15 stycznia p.dyrektor Z.Steć wraz z przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego p.Tomaszewskim podsumowali nasze osiągnięcia w nauce i sporcie w I semestrze roku szkolnego

Został przekazany puchar na ręce wychowawczyni p.Marzeny Jenerałek dla klasy VIc, która uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole 4,38, na drugim miejscu ze średnią 4,33 uplasowała się klasa IVd, trzecie miejsce przypadło klasie IVb - średnia 4,31

Z podziałem na poszczególne klasy sytuacja przedstawia się następująco:

 • Klasy VI - klasa VIc 4,38
 • Klasy V - klasa Vb 4,22
 • Klasy IV - klasa IVd 4,31

Ponadto ufundowano stypendia dla najlepszych uczniów i najlepszych sportowców w szkole

Stypendia za naukę otrzymali: Mirkiewicz Maja kl.Va(średnia5,0); Kosieradzki Sebastian kl.Vb(5,0); Kozioł Kamil kl.Vb(5,0); Kurdzińska Magda kl.Vb(5,0); Krysiak Gabriela kl.Vc(5,2); Trochimiuk Izabela kl.Vd(5,0); Stelęgowska Natalia kl.Ve(5,0); Trusiak Izabela kl.Ve(5,0); Wasilczuk Katarzyna kl.Ve(5,2); Woźniak Paulina kl.VIa(5,2); Godlewska Lena kl.VIa(5,0); Zawistowska Natalia kl.VIb(5,0); Suchożebrska Natalia kl.VIc(5,0); Grochowski Łukasz kl.VIc(5,0); Kwiek Joanna kl.VId(5,20); Fąk Jakub kl.VId(5,1).

Stypendia za osiągnięcia sportowe przydzielono następującym uczniom: Tyszko Maciej Vb, Trochimiuk Izabela Vd, Woźniak Paulina VIa, Korman Jakub Via, Rozbicka Aleksandra VIb, kierylak Klaudia VIb, Gołocki Piotr VIb, Flisiuk Dominika VIb, Kraska Klaudia VIc, Wyszomierski Paweł VIc, Kwiek Joanna VId, Ambroziak Tomasz VIe.

Luty

Zakochani są wśród nas…………

Nie ma lepszego dnia na wyznanie sympatii, jak 14 luty, bowiem to Dzień Świętego Walentego, patrona zakochanych.

W naszej szkole walentynkowe tradycje były kontynuowane w przeddzień święta, 13 lutego. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego mieli mnóstwo pracy, jednak sprostali zadaniu roznosząc od rana kilogramy walentynkowych liścików i kartek. Uczniowie pamiętali też o swoich nauczycielach, co często spotykało się z wzajemnością. Nic bardziej nie wyrazi sympatii jak piękna, własnoręcznie wykonana karta.

Nasza szkoła bez przemocy

W piątek 20 lutego w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy” członkowie koła polonistycznego (uczniowie z klasy VI a, b, c – P. Kierylak, M. Mieczkowska, N. Zawistowska, M. Malon, M. Chrzanowska, P. Woźniak, K. Chromińska, S. Majewska, K. Bolewska, L. Godlewska, A. Siemikowska, J. Rydzewska, B. Krasnodębski, K. Klimczuk i uczennica z klasy Va - M. Mirkiewicz) wystawili przedstawienie pod kierunkiem p. Agnieszki Rejowskiej. Spektakl ten został oparty na scenariuszach napisanych przez nauczycielkę z naszej szkoły p. Wiesławę Kwiek i wzbogacony wierszem Jana Twardowskiego oraz piękną muzyką, np. „Dziwny jest ten świat”, „If I could”, „Money, money”.

Pani Wiesława Kwiek jest regionalną poetką i pisarką, a przede wszystkim wnikliwym obserwatorem życia szkolnego. „Znaczek” i „Nowy” to świadectwo i odpowiedź na przemoc, która do szkół wkroczyła niepostrzeżenie. Zaczyna się od wyśmiewania słabszych kolegów, po czym przechodzi w prześladowania trudne do zniesienia.

Scenki mają być przestrogą dla tych, którzy dopuszczają się przemocy, a niewinne ofiary skłonić do przeciwstawienia się swym prześladowcom i szukania pomocy u pedagogów.

Poprzez pola kulig mknie

26 lutego dzieci z klas: IIa, IIb i IId wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Chmielewie. Przebywały pod opieką pań: p. Aldony Sobieskiej, p. Iwony Domańskiej, p. Kasi Zalewskiej i p. Anety Stańskiej.

Wprawdzie karnawał już się skończył, ale pozostały z nami uroki zimy, z których szkoda byłoby nie skorzystać. Gospodarze zapewnili nam świetną zabawę, którą zaczęliśmy od przejażdżki saniami. Zamiast koników mieliśmy… ciągnik. Mknąc przez pokryte śniegiem pola i lasy podziwialiśmy uroki zimy. Oznaką wspaniałej zabawy były radosne okrzyki dzieci rozlegające się dookoła.

Kiedy kulig dotarł na leśną polankę, konkurencje i zabawy na śniegu uprzyjemniło nam ognisko z kiełbaskami i gorącym kompotem. Zimowe szaleństwa zakończył pyszny bigos gospodyni, która zaprosiła nas do siebie ponownie. Chyba wkrótce skorzystamy z zaproszenia.

Misje

Cała społeczność szkolna zaangażowała się w akcję pomocy dla misji. Niektóre rodziny przekazały potrzebne kwoty pieniędzy, a dzieci postanowiły oddać swoje kieszonkowe. Jednak nie wszystkich było stać na przekazanie funduszy. Uczniowie klasy VI a, nie posiadają wielu pieniędzy, ale mają dobre serca i szczere chęci niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Każde z nich ma w domu niepotrzebne, choć często ładne i niezniszczone zabawki, którymi już się nie bawi. Postanowili, że przyniosą je do szkoły, a zebrane w ten sposób przedmioty przekażą na zorganizowaną przez siebie loterię fantową. W tą akcję zaangażowały też innych uczniów i nauczycieli, którzy chętnie wsparli ich działania. Poza tym napisali kilkanaście podań do sokołowskich firm z prośbami o gadżety reklamowe. Kilka z nich pozytywnie odpowiedziało na prośby o pomoc w zorganizowanej loterii, przekazując firmowe gadżety. Dla firm dodatkowym bodźcem do udzielenia pomocy był fakt, że dzieci były pomysłodawcami i wykonawcami zdecydowanej większości przedsięwzięć podjętych w ramach tej akcji. Z zebranych drobiazgów stworzyli prezenty, których w sumie było ponad 300. Jeden los kosztował 2,50 zł, a do każdego z nich dołączono naklejkę z napisem: „Jestem przyjacielem misji”. Loteria fantowa odbyła się w piątek – 27 lutego oraz w poniedziałek – 2 marca 2009 roku. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazali na pomoc biednym dzieciom z misji.

Miłym akcentem, który stanowił doskonałą nagrodę dla dzieci była rozmowa z radiowym dziennikarzem – Lechem Zakrzewskim. Przedstawiciele klasy udzielili wywiadu na temat podjętych przez nich działań na rzecz pomocy rówieśnikom z krajów Trzeciego Świata.

Agnieszka Rejowska

Karnawałowe bale

Jak tradycja nakazuje tłusty czwartek osłodziliśmy sobie niezliczonymi ilościami pączków i innych pyszności. A jak to bywa w karnawale, popołudnia i zimowe wieczory spędzaliśmy na balach kostiumowych, dyskotekach i spotkaniach integracyjnych. Poprzedziły je długie, ale przyjemne przygotowania dekoracji klas i kostiumów. Oto jaki był tego efekt.

Marzec

Radosne wiadomości z boisk

5 marca w Sobolewie odbył się Finał Międzypowiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłkę ręczną dziewcząt.

Dziewczęta z naszej szkoły pod kierunkiem p.Anny Dróżdż wywalczyły srebrny medal, nieznacznie ustępując drużynie z Sobolewa

Chłopcy nasi pod opieką p.Krzysztofa Woźniaka na zawodach tej samej rangi w dniu 16 marca w Węgrowie zdobyli złoty medal, rozgramiając w finale zespół SP nr 10 z Siedlec 20 : 6.

Obu drużynom serdecznie gratulujemy !!!

Dzień Kobiet

Jak co roku w naszej szkole obchodzimy święto pań. Pani Agnieszka Rejowska i pan Zbyszek Filiks przygotowali ciekawy program artystyczny, w którym część wokalną zapełniły występy tylko chłopców i w ostatnim utworze panów pracujących w naszej szkole wspartych częścią męską Komitetu Rodzicielskiego. Po części artystycznej na panie czekał smakowity tort

Poniżej kilka migawek z tej uroczystości

Jeszcze ze sportu

12 marca 2009 w naszej szkole odbył się Finał Regionalnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Koszykowej

Nasza drużyna pod opieką p.Anny Dróżdż w składzie:
Rozbicka Aleksandra
Kierylak Klaudia
Flisiuk Dominika
Kierylak Paulina
Woźniak Paulina
Floryszczuk Aleksandra
Mlonek Paulina
Kwiek Joanna
Kraska Klaudia
Rozbicka Emilia
zdobyła srebrny medal pokonując dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Sokołowa Podlaskiego i przegrywając w decydującym starciu z drużyną Szkoły Podstawowej nr 11 z Siedlec.

POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZO - PLASTYCZN0 – LITERACKI „Pejzaż z drzewem w tle”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w konkursie przyrodniczo- plastyczno- literackim „Pejzaż z drzewem w tle”.

Główny cel konkursu

Konkurs ma na celu zachęcenie młodzieży do poznania bogactwa i różnorodności przyrodniczej miejsc zamieszkania, przedstawienie piękna regionu a także pobudzenie wyobraźni poprzez stworzenie warunków do rozwoju twórczości oraz zapoznanie i doskonalenie różnych technik malarskich i literackich.

Cele szczegółowe konkursu

- popularyzacja walorów przyrodniczych regionu, w którym mieszkamy,
- poznanie oraz udokumentowanie wiedzy na temat przyrody swojego regionu,
- ukazanie piękna i bogactwa przyrody polskiej,
- rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz talentów plastycznych,
- bogacenie warsztatu literackiego,
- rozbudzanie wrażliwości kulturowej.

REGULAMIN

 1. Prace będą oceniane w czterech kategoriach:

 2. - Praca plastyczna– klasy 0 i I– III Szkoły Podstawowe;
  - Folder– klasy IV – VI Szkoły Podstawowe;
  - Opowiadanie– klasy IV – VI Szkoły Podstawowe;
  - Opowiadanie – klasy I – III Gimnazjum.
  Prace plastyczne, foldery oraz opowiadania będą oceniane odrębnie!
 3. Technika prac: dowolna.
 4. Format prac:

 5. - praca plastyczna nie może być mniejsza niż format A3, max 60 x 80 cm;
  - folder nie może być mniejszy niż format A5: może zawierać rysunki, zdjęcia wykonane przez ucznia/uczniów (max 3 osoby) oraz ciekawe informacje na temat pomników przyrody, gatunków drzew;
  - opowiadanie, inspirowane drzewem rosnącym w najbliższej okolicy (praca powinna być udokumentowana zdjęciem, nie krótsza niż dwie strony formatu A4, napisana na komputerze, czcionka 14).
 6. W kategorii praca plastyczna i literacka uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie. W kategorii folder grupa uczestników może złożyć tylko jedną pracę.
 7. Temat główny Konkursu powinien być ilustrowany poprzez wykonanie prac na temat przyrody i krajobrazu najbliższych okolic. Prace mogą dotyczyć gatunków drzew, pomników przyrody, pejzażu okolicy, drzew związanych z legendami, historią regionu itp.
 8. Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę wymowa i estetyka pracy oraz zgodność z tematem.
 9. W każdej kategorii wiekowej zostaną ufundowane nagrody i wyróżnienia.
 10. Każda praca powinna być czytelnie opisana:
  - imię i nazwisko autora,
  - klasa, wiek, dokładny adres szkoły lub placówki,
  - imię i nazwisko nauczyciela (instruktora).
 11. Termin składania prac do końca kwietnia 2009 roku.
  Prace należy przesłać na adres:
  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
  im. Janusza Kusocińskiego
  ul. Polna 8
  08 -300 Sokołów Podlaski
  tel/fax 025 787 21 20
  - prosimy nie przysyłać prac w rulonach
 12. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia lub zagięcia prac w trakcie przesyłki.
 13. Rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy odbędzie się w czerwcu 2009 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, ul. Wolności 23.
 14. Koszt przesyłki i przyjazdu po odbiór nagród pokrywa uczestnik.
 15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do:
  - nieinformowania autorów prac, które nie zostały nagrodzone. Informacja o wynikach konkursu zostanie podana w maju 2009 roku na stronie internetowej sp1.sokolowpodl.pl. Zwycięzcy za pośrednictwem nauczycieli zostaną poinformowani pisemnie.
  - bezpłatnej reprodukcji i publikacji prac oraz wykorzystania podstawowych danych autorów w środkach przekazu informacji,
  - bezpłatnego przejścia do Archiwum Szkoły prac nagrodzonych i wyróżnionych,
  - nieodsyłania prac.
 16. .Do nadesłanych prac prosimy dołączyć listę:
  - dokładna nazwa placówki, adres, numer telefonu,
  - adres e-mail,
  - imię i nazwisko nauczyciela / instruktora,
  - imiona i nazwiska autorów prac.
 17. Werdykt jury konkursu jest ostateczny i nie podlega odwołaniu. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Organizatorzy konkursu:
mgr Anna Adynowska
mgr Marzena Flazińska
mgr Anetta Karpińska
mgr Agnieszka Rejowska
mgr Aneta Stańska

dyrektor szkoły:
mgr Zofia Steć

Wycieczka do Warszawy

31 marca klasy Ia i IIa wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Po dosyć długim spacerze po Starym Mieście, pamiątkowych zdjęciach pod pomnikiem Syrenki, Małego Powstańca, Barbakanem oraz kolumną Zygmunta, dzieci zwiedzały Zamek Królewski. Wraz z panią przewodnik udaliśmy się do apartamentów Wielkiego i Kólewskiego poprzez salę balową, tronową, sypialnię, Pokój Zielony i Marmurowy. By pożegnać się z zabytkową częścią miasta wdrapaliśmy się na taras widokowy, z którego podziwialiśmy starówkę i panoramę Warszawy.

Ostatnim punktem wycieczki była projekcja trójwymiarowego filmu „Dinozaury„ w kinie Imax, gdzie zetknęliśmy się z różnorodnością prehistorycznych gadów oraz poznaliśmy odkrywczą pracę archeologów zajmujących się wykopaliskami. Obowiązkowym punktem wycieczki stał się podwieczorek w Macdonald's. Szkoda, że tak szybko wróciliśmy do Sokołowa.

Kwiecień

Szkolny Dzień Profilaktyki

6 kwietnia 2009 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Profilaktyki przygotowany przez zespół d/s profilaktyki i bezpieczeństwa. Podczes tego dnia uczniowie z klas młodszych obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Poskromnienie nieznośnego smoka” , a uczniowie starszych klas przedstawienie „Dylemat” ; oba wystawione przez krakowski teatr profilaktyczny „Inspiracja” .

Uczniowie wzięli także udział w konkursach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” , konkursie plastycznym „Żyj zdrowo i bezpiecznie” oraz zajęciach sportowych i kulinarnych.

Dzień Języków obcych

Dnia 08.04.2009r. obchodzono uroczyście Dzień Języków Obcych.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem nauczycieli języków obcych – p. M. Jenerałek, p. a. Nowotniak, p. K. Zalewskiej, p. R Misiak i p. B. Małkińskiej krótką część artystyczną, której zwieńczeniem był koncert piosenki. Wszystko zaprezentowano w trzech językach obcych, których uczymy się w naszej szkole: w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. IVF w wierszu Jana Brzechwy pt. „Na straganie”- „Am Gemüsestand”. Następnie uczniowie kl. VA zaprezentowali przedstawienie teatralne jednej z najbardziej popularnych baśni Braci Grimm pt. „Czerwony Kapturek”-„Rotkäppchen”. Obydwa przedstawienia były w języku niemieckim.

Kolejnym punktem programu był pokaz mody w wersji anglojęzycznej. W języku rosyjskim obejrzeliśmy bajkę pt. „Jarzębinka” oraz popularny wierszyk o znakach przestankowych w wykonaniu uczniów kl. VIC.

Następnym punktem programu był koncert piosenki. Uczniowie kl. IVF- zaprezentowali piosenkę „Schnappi, das klenie Krokodill”. Piosenkę Biene Maja zaśpiewali uczniowie VA a przebój lata 2007 Kanikuły- klasa VIB. Uczennice kl. VID zaśpiewały piosenkę zespołu Tokio Hotel a w wykonaniu Marty, Pauliny i Dominiki z kl. VIB zobaczyliśmy piosenkę zespołu Monrose. Weronika, Ania i Aneta z kl. VIE wystąpiły w piosence Die perfekte Welle.

Na koniec usłyszeliśmy kilka piosenek w języku angielskim. Uroczystość zakończono ceremonią wręczania nagród zwyciężczyniom konkursu na najpiękniejszy kalendarz adwentowy (który odbył się w grudniu 2008r.)

Dzień Książki

Podczas obchodzonego w naszej szkole Dnia Książki odbyło się spotkanie z Franciszkiem Kobryńczukiem, autorem książek dla dzieci i dorosłych. Poeta podzielił się z zebranymi wspomnieniami o swoim debiucie literackim i dalszej pracy pisarskiej . Nie zabrakło również opowieści o pracy weterynarza (Franciszek Kobryńczuk jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Pisarz podkreślił, że jego wrażliwość na piękno przyrody i znajomość życia zwierząt zainspirowały go do napisania większości utworów.

Uroczyste obchody Dnia Książki były okazją do podsumowania konkursów związanych z twórczością gościa: konkursu recytatorskiego z cyklu „Uczniowie poznają twórczość podlaskich poetów” , którego pomysłodawcą jest p. Wiesława Kwiek oraz konkursu literacko-plastycznego „Laurki dla pana Franciszka” zorganizowanego przez biblioteką szkolną. W konkursie recytatorskim, w którym uczestniczyło 40 uczniów laureatami zostali: w młodszej grupie wiekowej Jan Popowski z kl. III E (I miejsce), Michał Stolarczuk z kl. I B ( II miejsce), Mateusz Kiciak z kl. „ 0” ( III miejsce); w starszej grupie wiekowej – Joanna Kwiek z kl. VI D ( I miejsce), Jakub Tomaszewski z k. IV D i Patrycja Goworek z kl. VI c ( II miejsce), Natalia Suchożebrska z kl. VI c ( III miejsce). Wyróżniono 8 uczniów. Laureaci podczas uroczystości zaprezentowali kilka utworów oraz otrzymali nagrody- książki z dedykacją Franciszka Kobryńczuka , wręczone osobiście przez autora. Wręczono również nagrody laureatom bibliotecznego konkursu plastyczno- literackiego ”Laurki dla pana Franciszka” . Zadaniem uczniów klas I- III było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza Franciszka Kobryńczuka. Udział w konkursie wzięło 45 uczniow. Nagrodzono prace wykonane przez Weronikę Rozwadowską z kl. II A – Świetlicowe Koło Plastyczne ( I miejsce), Maję Mazur z kl. I D- Świetlicowe Koło Plastyczne i Izabelę Adynowską z kl. III C -Świetlicowe Koło Plastyczne ( II miejsce), Mikołaja Teluka z kl. III E- Świetlicowe Koło Plastyczne, Rafała Kowalskiego z kl. I C- Świetlicowe Koło Plastyczne oraz Matyldę Kazimierczuk z kl. III E ( IIII miejsce). Uczniowie klas IV- VI mieli za zadanie napisać wiersz o naszym mieście lub przyrodzie, kulturze ziemi sokołowskiej inspirowany twórczością Franciszka Kobryńczuka oraz wykonać odpowiednią ilustrację. W konkursie udział wzięło 26 uczniów.

I miejsce przyznano Krzysztofowi Michalskiemu z kl. VI C za wiersz „Na ulicach w Sokołowie”, II miejsce – Barbarze Skibniewskiej z kl. IV F za utwór „Dobrze, że tu mieszkam”. Wyróżniono 5 uczniów.

Zbiorek wierszy uczestników konkursu literackiego wręczono Franciszkowi Kobryńczukowi podczas uroczystości. Nagrody dla laureatów konkursu bibliotecznego ufundowała Rada Rodziców i Księgarnia „Ezop”.

Wiersz nagrodzony w konkursie „Laurki dla pana Franciszka”:

Krzysztof Michalski kl. VI c Na ulicach w Sokołowie
W Sokołowie ulic wiele,
Jest Kościelna przy kościele,
Stadionowa przy stadionie,
Długa Krótką ciągle goni

Na Kwiatowej pachną kwiaty,
Których pełne są rabaty.
A na Szkolnej stoi szkoła,
Która dzwonkiem dzieci woła

Na Łąkowej czy są łąki?
Czy latają nad nią bąki?
Chcesz to sprawdzić zrób to już,
Przyjacielu w drogę rusz.

Podsumowanie wizytacji

Uroczystą radą pedagogiczną w Szkole Podstawowej nr 1 podsumowano kilkudniową wizytację z Kuratorium Oświaty. Wizytacja odbyła się w dniach 17-24 marca. Miała na celu podsumowanie sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz ocenę efektów działania szkoły. Ocena obejmowała sfery działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innej statutowej działalności szkoły za okres 5 lat szkolnych.

Na uroczystej radzie obecni byli goście: wicedyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Sylwia Osipiuk, wizytator Hanna Bolesta, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mieczysław Sobieszczak, przewodniczący Rady Rodziców Sławomir Tomaszewski, członkowie Prezydium Rady Rodziców: Adam Biernat, Anna Soszyńska, Ilona Fabijańska, Marcin Toczko, Renata Leszczyńska.

Pięć lat to dosyć długi okres, dlatego raport czytany przez wizytator Hannę Bolestę był również bardzo obszerny. Poruszał funkcjonowanie poszczególnych ogniw w wymienionych sferach działalności placówki. Podkreślono w nim innowacyjne metody pracy wdrażane w szkole, właściwe zarządzanie placówką, przygotowanie zawodowe nauczycieli oraz ich owocną współpracę dydaktyczno - wychowawczą.

Należy wspomnieć, że w 2009 r. szkoła wprowadziła elementy Oceniania Kształtującego, jest aktywnym członkiem Klubu Szkoła Ucząca Się, uczestniczy w kampanii „Szkoła bez przemocy”, na uznanie zasługują też liczne osiągnięcia sportowe uczniów. Pani wizytator podkreśliła zaangażowanie nauczycieli w pracę dydaktyczną oraz ich wysokie kwalifikacje zawodowe. Od początku roku szkolnego nauczyciele poświęcają swój wolny czas w tzw. „Wtorki dla szkoły”. Jest to dzień tygodnia poświęcony na doskonalenie nauczycieli, pracę w zespołach zadaniowych i przedmiotowych, spotkania z rodzicami, rady pedagogiczne.

- Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, którą wykonujecie – zwróciła się tymi słowy do dyrekcji i kadry pedagogicznej Sylwia Osipiuk z siedleckiej delegatury. Znam doskonale ten trud, gdyż przez wiele lat pracowałam w szkolnictwie prawie na wszystkich szczeblach . Przybywając dzisiaj do waszej szkoły wiele zyskałam, słowa uznania kieruje na ręce dyrekcji szkoły – mówiła wicedyrektor.

 

Aneta Stańska

Maj/Czerwiec

Przełom maja i czerwca to czas szkolnych wycieczek. Nasi uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Byli min. w Górach Świętokrzyskich, Wielkopolsce, Śląsku czy Częstochowie. Oto kilka pamiątkowych zdjęć z tych niezapomnianych wypraw!

Płonie ognisko

Wakacje już tuż, tuż. Ostatnie chwile są chyba najprzyjemniejsze w życiu każdego ucznia. W środę klasy: 2a, 2b, 2d, i 2e wybrały się na ognisko do Domu Harcerza. Po wspólnych zabawach i zawodach sportowych nadszedł czas na skonsumowanie pysznych kiełbasek. Dzieci przebywały pod opieką: p. A. Sobieskiej, p. M. Malinowskiej, p. I. Domańskiej i p. A. Stańskiej.

Podsumowanie konkursu "Pejzaż z drzewem w tle"

5 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu przyrodniczo - plastyczno - literackiego "Pejzaż z drzewem w tle". Na uroczystości rozdania nagród obecni byli: starosta sokołowski - Antoni Czarnocki, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych - Mieczysław Sobieszczak, z-ca Nadleśniczego- Maciej Wójcicki z Nadleśnictwa Sokołów Podl., kierownik Wydziału Infrastruktury i Odnowy Środowiska Starostwa Powiatowego - Zofia Błońska. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Nadleśnictwo Sokołów Podlaski wręczyli zaproszeni goście. Imprezę umilił chór dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim oraz pan Jerzy Tomczuk z Nadleśnictwa, który przedstawił interesującą prezentację o drzewach w naszym regionie.

W konkursie ogłoszonym przez naszą szkołę wzięło udział 114 uczniów z siedmiu szkół powiatu sokołowskiego. Na konkurs napłynęło 77 prac plastycznych, 11 folderów i 21 opowiadań. Jury pracowało w składzie: p. Zofia Błońska, p. Joanna Błońska, p. Bożena Mrozowska, p. Barbara Bocheńska, p. Wanda Wierzchowska, p. Michał Janik, p. Jerzy Tomczuk, p. Paweł Tomasiak. Jury wytypowało zwycięzców w czterech kategoriach i przyznało następujące miejsca:

Praca plastyczna - klasy 0 i 1-3:
1. Katarzyna Miller kl. IIIc PSP1 w Sokołowie Podlaskim, 2. Mikołaj Teluk kl. IIIe PSP1, 3. Klaudia Karwowska kl. IIc PSP1;
Folder - klasy IV-VI Szkoły Podstawowe:
1. Sylwia Mulawka kl. VI PSP w Sabniach, 2. Magdalena Chrzanowska kl. VIc PSP1 w Sokołowie P., 3. Edyta Biernacka, Magdalena Stefaniak kl. VI PSP w Czekanowie;
Opowiadanie - klasy IV-VI Szkoły Podstawowe:
1. Paulina Woźniak VIa PSP1 w Sokołowie Podlaskim, 2. Jakub Popowski kl. VIc PSP1, Dominika Truszkowska VIc PSP1 w Sokołowie P., 3. Katarzyna Wasilczuk kl. Ve PSP1, Klaudia Hardej kl. V PSP w Sabniach
Opowiadanie - klasy I -III Gimnazjum:
1. Monika Flażyńska kl. IIa Publiczne Gimnazjum w Sabniach, 2. Adrianna Miściorek kl. Ia Publiczne Gimnazjum w Sabniach.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uroczystość zakończenia klas VI - 18 czerwca 2009

Do zobaczenia - tymi słowami pożegnali się ze szkołą i wszystkimi jej pracownikami uczniowie klas VI. Akademia przebiegła w uroczystym i podniosłym nastroju. Nie zabrakło, ze strony absolwentów, słów wdzięczności i podziękowania skierowanych do dyrekcji, nauczycieli, pracowników socjalnych i rodziców.

Starsi uczniowie nie zapomnieli również o swoich młodszych kolegach, gdyż przekazali im dobre rady i podzielili się własnymi doświadczeniami. Mówili: przestrzegamy przed złym zachowaniem i brakiem systematyczności. Walczcie z tym. Nie zawsze to się udaje, ale przynajmniej próbujcie. Przekazujemy wam opiekę nad młodszymi klasami.