Rok szkolny 2007/2008

Wrzesień

Początek roku szkolnego

3 września pierwszy dzwonek znów powitał uczniów naszej szkoły. To znak, że nastał koniec błogiego lenistwa i już czas powitać Nowy Rok Szkolny 2007/2008. Z uśmiechem na twarzy powitała nas pani dyrektor Zofia Steć oraz grono pedagogiczne. Uroczystość, tradycyjnie rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego.

W tym roku do naszej szkoły uczęszczać będzie 702 uczniów, 33 oddziały z kl. „0”. Pani dyrektor powitała przybyłych gości i nauczycieli, którzy od września rozpoczną pracę w naszej szkole: katechetę ks. Stanisława Stachala, Katarzynę Lipińską - nauczyciela języka angielskiego, oraz Annę Marchel - wychowawcę oddziału przedszkolnego. Gorąco powitaliśmy członków Prezydium Komitetu Rodzicielskiego: Joannę Błońską, Agnieszkę Prętczyńską, Ilonę Fabijańską, Sławomira Tomaszewskiego, Piotra Millera i Mariusza Rudasza, którzy w ubiegłym roku pracowali na rzecz naszej szkoły. Część artystyczną zaprezentowała klasa II B przygotowana przez wychowawcę Katarzynę Pietrzak.

W tym roku powitaliśmy pięć oddziałów klas pierwszych. Wszystkim uczniom, a szczególnie pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników.

Akcja „Sprzątanie świata – Polska 2007”

Akcję „Sprzątanie świata – Polska 2007” rozpoczęliśmy 14 września 2007 roku o godzinie 800. Jak co roku do uprzątnięcia mieliśmy dość rozległy teren od ulicy Polnej i Polowej po Siedlecką i Św. Huberta.

Uczniowie naszej szkoły dzielnie zbierali dowody bezmyślności wielu mieszkańców naszego miasta i osób przebywajacych tu często tylko krótką chwilę– podróżnych.

Podbnie jak w poprzednich latach zbierane śmieci były przez dzieci segregowane do worków o odpowiednich kolorach. W akcji udział wzięło w sumie 10 klas pod opieką nauczycieli i praktykantów:

 • klasy IV e i VI b z panem S. Wróblewskim;
 • klasy V a, V b oraz koło przyrodnicze z panią J. Hawryluk;
 • klasy VI a i VI c z panią Dyrektor– Z. Steć;
 • klasa II b z panią K. Pietrzak;
 • klasa II d z panią I. Dębską ;
 • klasa III a z panią Z. Zawadzką.

Rajd rowerowy „Śladami księdza Brzóski”

21 września 2007 roku uczniowie klas V i VI wzięli udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez Dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Głównymi rajdu było poznanie miejsc związanych z życiem i działalnością Stanisława Brzóski– bohatera powstania styczniowego na Podlasiu, rozwijanie wiedzy na temat regionu sokołowskiego, jego przeszłości i teraźniejszości.

Trasę rajdu zaproponowały panie Anna Adynowska i Joanna . Na trasie przejazdu znalazły się miejscowości takie jak : Przywózki– miejsce, w którym ukrywał się ks. Brzóska w czasie powstania styczniowego; Wojewódki Dolne; Wojewódki Górne; Dziegietnia; Krasnodęby Sypytki– gdzie ks. Brzóska został ujęty przez wojska carskie; Rogów ; Sokołów Podlaski– miejsce stracenia ks. Brzóski.

W sprawnym przeprowadzeniu rajdu pomogli nam panowie policjanci, którzy dopilnowali abyśmy bezpiecznie wyjechali z Sokołowa oraz powrócili do szkoły. Natomiast naszymi sponsorami, którzy ufundowali poczęstunek uczniów były Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A o raz pan Jacek Molski z piekarni SMAK.

SPRZĄTANIE LASU PRZEŹDZIECKIEGO, 25.09.2007

W dniu 25.09.07 klasy III, IVa, VI f wraz z opiekunami (p. Romanowska, p. Rosocha, p. Deoniziak, p. Flazińska,p. Lipińska) wzięły udział w wycieczce do Lasu Przeździeckiego. Naszym przewodnikiem po lesie był p. Szmurło. Zasadniczym punktem naszej wycieczki był udział w akcji „ Sprzątanie lasu’’. Wszyscy uczniowie włożyli bardzo dużo pracy aby oczyścić wyznaczony teren.

W trakcie naszego pobytu w lesie dowiedzieliśmy się od pana Szmurło wiele o pracy i obowiązkach leśniczego. Oprócz tego pan leśniczy opowiadał o strukturze lasu, pokazywał różne gatunki drzew oraz uczył nas rozpoznawać grzyby.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda nam dopisała a my wzbogaciliśmy naszą wiedzę o przyrodzie i świetnie się bawiliśmy.

Październik

Wiadomości sportowe

W miesiącu październiku odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w indywidualnych biegach przełajowych.

W klasyfikacji indywidualnej w klasach IV-tych trzecie miejsce uzyskała Izabela Trochimiuk V-tych zwyciężyła Dominika Flisiuk, bardzo dobre VII miejsce zajęła Agnieszka Duch, w klasach VI-tych drugie miejsce zajął Janek Szumachowski , a trzecie Mateusz Omieciuch. Nasza szkoła bardzo dobrze się zprezentowała wygrywając biegi sztafetowe dziewcząt jak i chłopców.

Reprezentacja naszej szkoły chłopców klas V i VI zajęła I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej tzw. "piłkarskie piątki" awansując do zawodów regionalnych.

RAPORT Z OBCHODÓW „ŚWIĘTA DRZEWA” W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W SOKOŁOWIE PODLASKIM.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokołowie Podlaskim w dniu 10.10. 2007 r, po raz czwarty wzięli udział w obchodach „Święta Drzewa”. Inicjatorami akcji na terenie naszej placówki byli nauczyciele przyrody: Zofia Steć, Joanna Hawryluk, Marzena Flazińska i Sławomir Wróblewski.

Chęć uczestnictwa w obchodach „Święta Drzewa” podobnie jak w latach ubiegłych zgłosiło wiele klas. Ogółem w projekcie sadzenia drzew wzięło udział 150 uczniów z opiekunami: klasa VI c z panią dyrektor Zofią Steć; klasy V e i IV c z panią Joanną Hawryluk; klasa III c z panią Bożeną Paplińską; klasa II e z panią Joanną Lisiecką oraz klasa I b z panią Aldoną Sobieską.

Korzystając z wieloletniej współpracy z Nadleśnictwem Sokołów Podlaski, zwróciliśmy się z prośbą o przekazanie nam sadzonek drzew liściastych i fachową pomoc w przeprowadzeniu akcji. Dzięki uprzejmości i wielkiemu wsparciu pracownika Wydziału Inwestycji, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Miasta Sokołów– pana Michała Janika, sadzenie drzew przeprowadziliśmy na terenie parku miejskiego przy ulicy Ogrodowej. W sumie posadziliśmy 30 sadzonek buka, 15 lipy oraz jedną przyniesioną przez drugoklasistów sadzonkę sosny. Dzieci cieszyły się nie tylko z możliwości sadzenia młodych drzewek, ale także z faktu pozostawienia po sobie jakże pięknego i pożytecznego śladu– symbolu, który będzie przypominał nam wszystkim ten dzień jeszcze przez wiele lat życia. Przebieg obchodów „Święta Drzewa” nadzorował leśniczy pan Maciej Wójcicki. Przekazał nam wiele informacji i ciekawostek o różnych gatunkach drzew, udzielał cennych wskazówek dotyczących sadzenia drzew, głębokości dołków, a także samej pielęgnacji. Pan Michał Janik wskazywał nam miejsca, w których mogliśmy posadzić nowych przedstawicieli świata roślinnego, w znanym i często odwiedzanym również w trakcie zajęć lekcyjnych parku.

Nasze działania kontynuowaliśmy na terenie otaczającym boisko szkolne. Tutaj od kilku lat tworzymy miejsce do wypoczynku, zabawy, nauki oraz obserwowania środowiska przyrodniczego. Tutaj również powoli zauważamy efekty naszej pracy. Cieszy nas bowiem fakt, że posadzone drzewka urosły, a w tworzonym „zagajniku” pojawiają się nowi mieszkańcy: jeże i różne gatunki ptaków.

Akcja sadzenia drzew wzbudza w młodzieży wiele radości, zadowolenia i satysfakcji (szczególnie tej najmłodszej, która przez sześć lat może obserwować efekty swojej pracy). A nam dorosłym nadzieję na to, że przyszłe pokolenia będą bardziej doceniały piękno i rolę drzew w środowisku naturalnym i tym przekształconym przez człowieka.

Tegoroczne obchody „Święta Drzewa” będą opisane na stronach internetowych: naszej szkoły i Miasta Sokołów Podlaski o raz w lokalnej prasie „Życie Sokołowa”.

mgr Joanna Hawryluk

Wycieczka do Białowieży

W ramach tygodniowej tematyki zajęć „Las nas zauroczył” 2 października 2007 r. klasy III d i III e / pod opieką p. M. Malinowskiej , p. J. Uścińskiej i p. A. Korczakowskiej / wyjechały na wycieczkę do Białowieży. Puszcza Białowieska powitała nas ładną pogodą i pięknem jesiennej szaty. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rezerwatu. A tam groźny ryś czujnie obserwował okolicę. Jakby na nas czekały spokojne koniki polskie, majestatycznie wyglądające żubry i płochliwe sarny, nad których bezpieczeństwem czuwał kozioł. Zaciekawienie budziły ogromne, wylegujące się wśród drzew żubronie i dostojny jeleń, który z dumą prezentował swoje poroże. Niewątpliwą atrakcją był łoś „całujący rączki”, z którym trudno nam było się rozstać. Rodzina dzików na nasz widok rozpierzchła się po całej zagrodzie, by za chwilkę spokojnie wrócić do rycia w ziemi.

Wędrując po wytyczonych trasach i słuchając pana przewodnika cały czas uważnie obserwowaliśmy białowieski grąd, warstwy lasu i otaczające nas barwy jesieni. Przy wyjściu z rezerwatu nie obyło się oczywiście bez obowiązkowych zakupów.

O godzinie 12.30 mogliśmy wejść do muzeum. Ciekawe ekspozycje, piękna, trochę tajemnicza gra świateł podświetleń poszczególnych stanowisk, odgłosy puszczy to wszystko robiło na nas ogromne wrażenie. Podobnie jak widok z tarasu widokowego muzeum, z którego zjeżdżaliśmy windą. Po wyjściu pan przewodnik poprowadził nas do plenerowej ścieżki edukacyjnej, która bardzo nam się spodobała. Wkrótce jednak jeszcze tylko ostatni rzut oka na piękne otoczenie muzeum, pamiątkowe zdjęcia i wróciliśmy do autokaru, który powiózł nas do Starej Białowieży na pożegnalne ognisko. Zadowoleni i pełni miłych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Ale do Białowieży jeszcze wrócimy.

VII Powiatowe Spotkanie z Poezją i Prozą Podlasia

10 października w Sabniach miało miejsce VII Powiatowe Spotkanie z Poezją i Prozą Podlasia. To cykliczna impreza wymyślona kilka lat temu przez panią Wiesławę Kwiek i wędrująca po różnych gminach.

W konkursie recytatorskim naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Anna Domańska, Joanna Kwiek, Paulina Woźniak. W turnieju jednego wiersza: Anna Domańska, Klaudia Florczuk, Katarzyna Wasilczuk III miejsce jury przyznało Paulinie Woźniak, wyróżniono także Joannę Kwiek i Annę Domańską.

Dzień Edukacji Narodowej

12 października świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Edukacji Narodowej”.

Już od rana uczniowie starali się, aby dzień był wyjątkowy i inny od pozostałych. O święcie nauczycieli i pracowników szkoły pamiętały nawet maluchy.

Z tej okazji przygotowano uroczystą akademię. Pani dyrektor powitała wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, a szczególnie emerytowanych nauczycieli, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Tym razem, uczniowie mogli poznać smak nauczycielskiej profesji. Klasy Vd i Ve wraz z panią Anią Adynowską zabrały nas na zabarwioną humorem lekcję przyrody, języka polskiego i religii. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał pan Zbigniew Filiks z zespołem wokalnym. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu znane przeboje w nowych aranżacjach. Akademia zakończyła się symbolicznym kwiatkiem. Życzenia na ręce nauczycieli złożył także pan Sławomir Tomaszewski z Rady Rodziców.

Ślubowanie klas pierwszych

18 października pierwszoklasiści z naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet uczniów.

99 uczniów z pięciu klas pierwszych w obecności rodziców i nauczycieli złożyło uroczyste ślubowanie. Od tej chwili będą pilnymi uczniami, obiecali także przestrzegać praw i obowiązków ucznia, dbać o dobre imię szkoły, rozwijać własną wiedzę i kochać swoją ojczyznę.

Po pasowaniu przez panią dyrektor, dzieci otrzymały upominki od rady rodziców i pamiątkowe dyplomy od wychowawców.

Uczniowie przygotowani przez panie: Aldonę Sobieską, Ewę Wojsław, Annę Przesmycką, Iwonę Domańską i Anetę Stańską zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno – muzyczny, który zaczynał się tymi słowy:

"Wie to Marysia, Stasio i Zdziś...
Że wielkie święto w szkole jest dziś,
To ślubowania nadszedł już czas,
Pierwszy egzamin na ucznia zdasz!
Rodzice nasi są tutaj z nami,
Żeby egzamin był dobrze zdany!"

Rzeczywiście, pierwszaki doskonale zdały egzamin, czego dowodem była wzorcowa postawa i pochwała z ust naszej pani dyrektor. Najważniejszą w życiu każdego ucznia uroczystość, zakończyła dyskoteka zorganizowana przez opiekunów samorządu uczniowskiego i wychowawców klas drugich. Wszyscy bawili się wybornie.

Liga Zadaniowa

Zaczęła się kolejna edycja konkursu matematycznego. Nad zadaniami I etapu głowią się uczniowie klas IV, V i VI. Termin oddania prac - koniec października.

Zajęcia ekologiczne w oczyszczalni ścieków

W dniach 18- 19 października uczniowie klas V udali się na zajęcia terenowe do oczyszczalni ścieków, mieszczącej się przy PUiK w Sokołowie Podlaskim. Celem zajęć było przybliżenie młodzieży metod jakimi oczyszczane są ścieki z terenu naszego powiatu oraz pokazanie jak ważną rolę pełnią tego typu przedsiębiorstwa zarówno dla mieszkańców miasta jak i otaczającego nas środowiska przyrodniczego.

Odwiedziny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy.

22 października gościliśmy w naszej szkole delegację ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy. Odwiedziny grupy uczniów i nauczycieli to kontynuacja kontaktów integracyjnych w ramach uczczenia 100 –lecia urodzin patrona Janusza Kusocińskiego.

Po uroczystym powitaniu przez panią dyrektor nasi niecodzienni goście zwiedzili budynek szkoły. Swoją pomoc w oprowadzaniu gości zaoferowała klasa IV c. Uczniowie obu szkół uczestniczyli także w zajęciach na basenie, a po obiedzie rozegrali mecz piłki nożnej i siatkowej. W organizacji rozgrywek sportowych pomagał pan Krzysztof Woźniak. Uczniowie otrzymali pamiątkowy puchar i nagrody. Gośćmi opiekowała się pani Joanna Wasiluk, pomagali jej nauczyciele.

Konkurs recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

30 października w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego.

Z grupy 27 osób jury wyłoniło 4 – osobową reprezentację w składzie: Anna Domańska Ve, Maciej Tyszko IV b, Jan Popowski IIe, Urszula Częścik IIc.

Listopad

11 Listopad - Święto Niepodległości

Apel z okazji Dnia Niepodległości przygotowała p.Urszula Trochimiuk razem ze swoją klasą IV c.

Nasze osiągnięcia w konkursach recytatorskich i plastycznych

Dnia 7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się miejskie eliminacje I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. K. I Gałczyńskiego.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas I- III : Jan Popowski z kl. II E i Urszula Częścik z kL. II C oraz uczniowie klas IV- VI: Anna Domańska z kl.V E i Maciej Tyszko z kl..IV BW młodszej grupie wiekowej I miejsce zajął Jan Popowski, w starszej- I miejsce – Anna Domańska, II miejsce – Maciej Tyszko.

W powiatowym finale konkursu, który odbył się 13 listopada Anna Domańska zajęła II miejsce, Maciej Tyszko- III miejsce, wyróżnienie jury przyznało Janowi Popowskiemu.

W zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sokołowie Podlaskim konkursie „Pejzaż i tradycja na Podlasiu” wyróżnione zostały prace plastyczne uczniów naszej szkoły: Barbary Skibniewskiej z kl. III F oraz Klaudii Kuryłek z kl. III C.

Podlaski Konkurs Poetyckiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Reprezentantka naszej szkoły - Kasia Wasilczuk, uczennica kl. IV e jest laureatką Podlaskiego Konkursu Poetyckiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. W kategorii klas I – IV, Kasia zdobyła pierwsze miejsce.

Konkurs w ramach projektu „Podlaskie Spotkania z Literaturą” odbył się 14 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Repkach. Nadrzędnym celem konkursu było rozbudzenie wyobraźni, pasji i wrażliwości literackiej dzieci i młodzieży. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Podlasia, którzy w określonym terminie złożyli swoje prace. Aby komisja konkursowa, w skład której weszły poetki: Irena Filipczuk, Wiesława Kwiek oraz nauczyciele poloniści: Danuta Zadrożna i Bogumiła Szmurło, mogło dokonać obiektywnej oceny, należało złożyć minimum 3 wiersze. W czasie spotkania młodzież z gimnazjum w Repkach prezentowała po jednym utworze każdego z nagrodzonych autorów.

Organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury w Repkach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Repkowskiej.

Pierwszaki piją mleko

Od kiedy nasza szkoła uczestniczy w programie „Szklanka mleka” wszyscy pierwszoklasiści trzy razy w tygodniu w: poniedziałki, środy i piątki otrzymują bezpłatnie mleko. Jest to mleko naturalne w kartonikach o pojemności 250 ml.

Program „Szklanka mleka” działa w Polsce od trzech lat. Realizowany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, które promują spożywanie mleka i przetworów mlecznych przez dzieci i młodzież.

Dzięki akcji wzrasta świadomość dzieci dotycząca zdrowego odżywiania. Z naszych obserwacji wynika, że maluchom odpowiada „szklanka mleka”, na którą czekają z niecierpliwością. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć im smacznego!

Koncert zespołu LIMBOS

Doskonale nam znana i chętnie słuchana grupa muzyczna „LIMBOS” 22 listopada odwiedziła po raz kolejny naszą szkołę. „LIMBOS” prezentuje instrumentalne wersje wybranych utworów, pod cyklicznym hasłem: Tematy Muzyczne, Których Słucha Świat.

W muzyczny świat, zespół wprowadził nas kujawiakiem Henryka Wieniawskiego. Lider zespołu, pan Wiesław Miadziółko zaprezentował w dalszej części spotkania mandolinę i utwory z wykorzystaniem jej brzmienia. Muzycy zachęcali młodą publiczność do wspólnej zabawy prezentując klasyczne, oraz jazzowo, bluesowe klimaty. Nie zabrakło również rockowego brzmienia i piosenek śpiewnych wspólnie z basistą, Leszkiem Kowalikiem. Muzyków nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Akcja „Zostań Przyjacielem ptaków”

Już po raz kolejny przyłączyliśmy się do projektu proekologicznego „Zostań przyjacielem ptaków” trwającego od listopada 2007 do marca 2008. Uczniowie Koła Ekologiczno– Przyrodniczego wywiesili karmniki tuż przy boisku szkolnym, do których uczniowie naszej szkoły mogą systematycznie dostarczać ptasie smakołyki: zebrane jesienią owoce jarzębu, głogu, kaliny koralowej, nasiona zbóż, słonecznika, dyni, płatki owsiane i inne rozmaitości.

Tuż obok karmników pojawią się także przysmaki dla sikor- słonina i specjalne „plastikowe dzwoneczki” z zatopionymi w tłuszczu ptasimi przysmakami. Mamy nadzieję, że jak co roku nasi skrzydlaci przyjaciele będą tłumnie odwiedzali przygotowaną przez nas„ptasią stołówkę”, dzięki czemu możemy uczyć się nie tylko odpowiedzialności za słabsze istoty, ale także prowadzić ciekawe obserwacje ptaków– ich zachowań i obyczajów.

Grudzień

Mikołajki w klasie Ia

W dniu imienin Mikołaja, brodaty gość zastukał także do drzwi naszej klasy. Chcąc sprawić gościowi prezent, dzieci przygotowały dla Mikołaja niespodziankę. W kostiumach krasnoludków pełniły tego dnia rolę pomocników Mikołaja. Pierwszaki powitały gościa piosenką o cudownym życiu krasnala. Do zabawy i naszego kółeczka włączył się także Mikołaj. Wszystkie krasnoludki zaprezentowały wierszyki, po czym zakończyły występ piosenką „Przyjedź do nas Mikołaju”. Występ chyba spodobał się gościowi, ponieważ nagrodził nas oklaskami. Mikołaj obdarował nas pluszakami i słodyczami, obiecał że przyjdzie do nas za rok.

Na święta otrzymaliśmy upominek od naszej Pani Dyrektor. Na jednym z korytarzy szkolnych stanął ogromny Mikołaj, który codziennie rano wita nas w progach szkoły.

Sprawdzian próbny

12 grudnia pisaliśmy próbny sprawdzian kompetencji dla klas VI. Tematem przewodnim była rzeka Wisła. Niedługo będą wyniki dzięki, którym dowiemy się z czego jesteśmy dobrzy i co jeszcze wymaga udoskonalenia.

Święta w szkole

W okresie przedświątecznym nasza szkoła zmieniła się nie do poznania. Na korytarzach i w klasach zapanował świąteczny nastrój. Zapoczątkował go uśmiechnięty, siwobrody staruszek, który codziennie witał uczniów wynurzając się z komina. O piękne dekoracje sal zadbali uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami. Warto było włożyć trochę trudu by poczuć zapach zbliżających się świąt.

W okresie przedświątecznym nasza szkoła zmieniła się nie do poznania. Na korytarzach i w klasach zapanował świąteczny nastrój. Zapoczątkował go uśmiechnięty, siwobrody staruszek, który codziennie witał uczniów wynurzając się z komina. O piękne dekoracje sal zadbali uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami. Warto było włożyć trochę trudu by poczuć zapach zbliżających się świąt.

W okresie życzeń i wzajemnej serdeczności pamiętamy nie tylko o naszych rodzinach. Płynące z głębi serc życzenia składaliśmy sobie w klasowych zespołach. Na próżno szukać klasy, która nie spotkała się przy wspólnym stole, dzieląc się opłatkiem i kolędując. Niekiedy w spotkaniach opłatkowych uczestniczyli także rodzice.

Pokój na ziemi ludziom, a w niebie cisza gwiazd, grają anieli, świat się chlebem dzieli. Świat ma dziś świąteczny blask...

Jasełka w Ia

W tym roku po raz drugi uczniowie naszej klasy spotkali się na tradycyjnym „opłatku”. Wieczór wigilijny połączony z jasełkami odbył się 18 grudnia. Każdy uczeń otrzymał rolę, którą skwapliwie przygotował. Aby podkreślić znaczenie i wypełnić salę świątecznym nastrojem, dzieci przygotowały dekoracje. Pamiętały także o rodzicach, którym wręczyły własnoręcznie przygotowane karty z napisanymi przez siebie życzeniami oraz aniołki. Od rodziców dzieci otrzymały gromkie brawa. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do stołu. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

Wieczór wigilijny w III B

„Jest taki wieczór..” to tytuł wieczoru poetycko – muzycznego, który pozwolił uczniom i rodzicom kl. III b poczuć magię świąt. Nastrojowe wiersze i tradycyjne kolędy budziły wzruszenie i przypominały o duchowym wymiarze Bożego Narodzenia. Pięknie ubrany stół wigilijny, rodzinna atmosfera wprowadziły tradycje świąt. Rodzice z ogromną przyjemnością oglądali występy dzieci, nagradzając je gromkimi brawami.

Opłatek pracowników szkoły

Aby święta Bożego Narodzenia były bliskością i spokojem, a nowy rok – dobrym czasem.

Konstanty Ildefons Gałczyński

To najczęściej wypowiadane życzenia bożonarodzeniowe. Tradycję wigilijną od lat kontynuują pracownicy naszej szkoły, którzy 20 grudnia zasiedli do wigilijnego stołu. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor. O pięknym zwyczaju kolędowania przypomniał nam pan Zbigniew Filiks wraz ze szkolnym zespołem instrumentalno - wokalnym prezentującym kolędy i pastorałki. Po wspólnej modlitwie i poświęceniu opłatka przez ks. Stanisława Stachala złożyliśmy sobie życzenia. Swoją obecnością zaszczycił nas wieloletni dyrektor naszej szkoły, obecnie starosta sokołowski Antoni Czarnocki oraz emerytowani nauczyciele.

Styczeń

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZN0 – PRZYRODNICZY
„Cetynia Rzeka Nieznana”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim zaprasza uczniów szkół podstawowych na konkurs plastyczno– przyrodniczy „Cetynia Rzeka Nieznana”.

Główny cel konkursu

Konkurs ma na celu poznanie tradycji i historii miejsc zamieszkania, przedstawienie piękna rzeki Cetyni a także pobudzenie wyobraźni poprzez stworzenie warunków do rozwoju twórczości oraz zapoznanie i doskonalenie różnych technik malarskich.

Ponadto celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do poznania bogactwa i różnorodności przyrodniczej, zabytków kultury materialnej, w tym obiektów o znaczeniu historyczno –kulturowym najbliższej okolicy.

Cele szczegółowe konkursu

 • popularyzacja walorów przyrodniczych regionu, w którym mieszkamy,
 • poznanie oraz udokumentowanie wiedzy na temat przyrody swojego regionu,
 • ukazanie piękna i bogactwa przyrody polskiej,
 • rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz talentów plastycznych;
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej specyficzną kulturą i etnografią;
 • REGULAMIN

  1. Prace będą oceniane w trzech kategoriach:
  2. - Praca plastyczna– klasy I– III Szkoły Podstawowe; - Folder– klasy IV – VI Szkoły Podstawowe; - Fotografia– klasy IV – VI Szkoły Podstawowe. Prace plastyczne, foldery oraz zdjęcia będą oceniane odrębnie!
  3. Technika prac: dowolna.
  4. Format prac:
  5. - praca plastyczna nie może być mniejsza niż format A3, max 60 x 80 cm, - folder nie może być mniejszy niż format A5: może zawierać rysunki, zdjęcia wykonane przez ucznia/uczniów (max 3 osoby) oraz ciekawe informacje na temat regionu. - zdjęcia nie mogą być mniejsze niż format 20 x 30 cm, max 3 zdjęcia.
  6. W kategorii praca plastyczna i fotografia uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie. W kategorii folder grupa uczestników może złożyć tylko jedną pracę.
  7. Temat główny Konkursu winien być ilustrowany poprzez wykonanie prac na temat przyrody i krajobrazu okolic rzeki Cetyni. Prace mogą dotyczyć architektury, okazów flory, fauny, pejzażu okolicy itp.
  8. Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę wymowa i estetyka pracy oraz zgodność z tematem.
  9. W każdej kategorii wiekowej zostaną ufundowane nagrody i wyróżnienia.
  10. Każda praca powinna być czytelnie opisana: - imię i nazwisko autora, - klasa, wiek, dokładny adres szkoły lub placówki, - imię i nazwisko nauczyciela (instruktora).
  11. Termin składania prac do końca kwietnia 2008 roku. Prace należ przesłać na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego ul. Polna 8 08 -300 Sokołów Podlaski tel/fax 025 787 21 20 - prosimy nie przysyłać prac w rulonach
  12. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia lub zagięcia prac w trakcie przesyłki.
  13. Rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy odbędzie się 6 czerwca 2008 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim.
  14. Koszt przesyłki i przyjazdu po odbiór nagród pokrywa uczestnik.
  15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do: - nie informowania autorów prac, które nie zostały nagrodzone. Informacja o wynikach konkursu zostanie podana w maju 2008 roku na stronie internetowej sp1.sokolowpodl.pl . Zwycięzcy za pośrednictwem nauczycieli zostaną poinformowani pisemnie. - bezpłatnej reprodukcji i publikacji prac oraz wykorzystania podstawowych danych autorów w środkach przekazu informacji, - bezpłatnego przejścia do Archiwum Szkoły prac nagrodzonych i wyróżnionych, - nie odsyłania prac.
  16. Do nadesłanych prac prosimy dołączyć listę: - dokładna nazwa placówki, adres, numer telefonu, - adres e-mail, - imię i nazwisko nauczyciela / instruktora, imiona i nazwiska autorów prac.
  17. Szczegółowe informacje na stronie internetowej oraz u nauczyciela przyrody Joanny Hawryluk i nauczyciela plastyki Anetty Karpińskiej
  18. Werdykt jury konkursu jest ostateczny i nie podlega odwołaniu. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

  Organizatorzy konkursu: Dyrektor szkoły:mgr Zofia Steć
  mgr Joanna Hawryluk mgr Marzena Flazińska mgr Anetta Karpińska


  Konkursowi patronują następujące instytucje:

 • Starostwo Powiatowe Sokołowa Podlaskiego
 • Miasto Sokołów Podlaski
 • Nadleśnictwo rejonu Sokołowa Podlaskiego
 • Nabużański Park Krajobrazowy
 • Luty

  Luty to dobry miesiąc ze względu na ferie.

  7 lutego 2008 roku jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Przedstawiciele SU roznosili Pocztę Walentynkową, która jak co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

  W bieżącym roku oprócz poczty SU zorganizował dodatkowo Loterię Walentynkową, z której dochód został przeznaczony na pomoc, w odbudowie szkoły dla niewidomych dzieci z Lasek. Wszystkim ofiarodawcom i sponsorom serdecznie dziękujemy, bo bez ich wkładu nasza loteria nigdy by nie zaistniała; a warto tu nadmienić chociażby Telefony Podlaskie S.A; „SOKOŁÓW” S.A, OSM Sokołów Podlaski, Hurtownię Artykułów Papierniczych Państwa Zielonków. Loteria spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że po dwóch godzinach wykupiono wszystkie fanty. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspaniała postawę!!!

  Marzec

  Konkurs „Książka moim przyjacielem”

  Dnia 6 marca w o godzinie 10 w świetlicy szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „Książka moim przyjacielem”, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

  Wzięło w nim udzial 15 uczniów z klas I. Jury w składzie: Wiesława Kwiek, Lidia Jankowska, Urszula Kamińska i Teresa Piwko przyznała pierwsze miejsce ex aequo- Ani Mężyńskiej z kl I a oraz Pawłowi Błońskiemu z kl. I e. Drugie miejsce ex aequo- Marcin Cichowski z kl. I b, Małgosia Czarnecka z kl. I b, Ania Bednarczyk z kl. Ie. Trzecie miejsce zajął uczeń klasy I a- Dawid Ruciński.

  Nagrody w obydwu konkursach będą wręczone w trakcie obchodów Dnia Książki.

  Konkurs przyrodniczy

  6 marca 2008 roku odbył się już po raz kolejny szkolny etap konkursu przyrodniczego. Przystąpiło do niego w sumie 56 uczniów z klas V i VI, a do następnego etapu – rejonowego, zakwalifikowało się trzynaścioro. Najlepsze wynik w szkole uzyskała Eliza Onisko z klasy V c.

  Z pośród uczniów klas VI naszą szkołę w etapie rejonowym będą reprezentowali:

  Aleksandra Frączek-VI b; Wiktoria Kamiński- VI c; Gabriela Dębska- VI b; Justyna Grudzień- VI d; Natalia Rudasz- VI b; Weronika Balcerzak- VI d; Łukasz Łokieć- VI c; Magda Remiszewska- VI c; Natalia Zygier- VI d; Karol Zurawski- VI a; Sebastian Pogorzelski- VI e; Norbert Rurarz- VI f.

  Następny etap konkursu- rejonowy odbędzie się 16 kwietnia 2008 roku.

  Dzień Kobiet

  7 marca 2008 roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień Kobiet. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez Pana Zbyszka Filiksa i członków koła muzycznego. Tradycyjnie występ zakończyła męska część grona pedagogicznego, co spotkało się z wielkim aplauzem ze strony pań pracujących w naszej placówce oraz uczniów biorących udział w akademii.

  Aktualności Sportowe

  11 marca odbyły się Regionalne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu

  Uczniowie Naszej Szkoły zdobyli indywidualnie wiele madali na różnych dystansach. Ponadto w sztafetach 8x25m chłopcy zdobyli złoty medal, a dziewczęta brązowy

  Dzięki dobremu wynikowi sztafeta chłopców awansowała do Igrzysk Mazowieckich.

  Dzień Profilaktyki

  Dnia 17 marca 2008 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Profilaktyki. W tym dniu uczniowie naszej szkoły obejrzeli dwa przedstawienia - w wykonaniu aktorów teatru profilaktycznego "Inspiracje" z Krakowa.

  Klasy 0- III obejrzały przedstawienie pt: „Kolczasta przyjaźń, a klasy IV-VI „Odzyskana kolekcja".

  Po spektaklu aktorzy przeprowadzili pogadankę o uzależnieniach, a nasi uczniowie wzięli udział w scenkach trafnie ukazujących, jak trudno poradzić sobie z uzależnieniem.

  Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonymi przez wychowawców, podczas, których przeprowadzono szereg pogadanek na temat profilaktyki uzależnień, wykonywano ilustracje i plakaty do obejrzanego spektaklu.

  Dzień książki 19.03.2008

  Każdy z nas wie, że książki są niewyczerpanym źródłem wiedzy oraz rozrywki i jeśli im na to pozwolimy, staną się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego też co roku obchodzimy w naszej szkole uroczysty Dzień Książki.

  Dzieciom z klas 0-III przypomnieli o tym koledzy z klasy III C, którzy pod opieką pani Bożeny Paplińskiej przygotowali przedstawienie „ Nie ma tego złego…”

  Dla kolegów z klas IV- VI uczniowie z klasy IV b pod opieką pani Wiesławy Kwiek przygotowali przedstawienie „ Pinokio, czyli z dziejów drewnianego pajaca”.

  Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu bibliotecznego i konkursu pięknego czytania. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Radę Rodziców, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” oraz Księgarnię „Ezop”.

  Tego dnia odbyło się również wiele pogadanek przeprowadzonych na temat naszych ulubionych książek, czasopism i innych źródeł słowa pisanego.

  Monitoring już działa

  Uczniowie naszej szkoły mogą czuć się bezpieczniej, bowiem od pewnego czasu w szkole działa monitoring wizyjny.

  Początkowo, nieco zaskoczeni uczniowie, już zdążyli przyzwyczaić się do czujnego oka kamer. W chwili obecnej w naszej szkole jest ich osiem, dwie zewnętrzne, monitorujące wejścia do szkoły oraz sześć wewnętrznych zlokalizowanych w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo jak klatki schodowe. Kamery rejestrują obraz w kolorze i w rozdzielczości wystarczającej do identyfikacji osób. Szkoła posiada także monitor służący do stałej obserwacji obrazu przekazywanego przez kamery, który ulega nagraniu.

  Kamery w szkołach są dofinansowywane przez budżet państwa, a o ich instalację z wnioskiem zwraca się organ prowadzący szkołę, w naszym przypadku, Urząd Miasta Sokołów Podlaski.

  „Monitoring wizyjny staje się standardowym wyposażeniem instytucji, obiektów i miejsc, w których stale lub czasowo przebywa znaczna liczba osób. Szkoły i placówki oświatowe nie powinny odbiegać od współczesnych standardów, szczególnie w sferze zapewnienia uczniom i wychowankom bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki”

  - to fragment rządowego projektu.

  Konkurs biblioteczny.

  W marcu rozstrzygnięto konkurs biblioteczny „Niezwykły świat Astrid Lindgren”.

  Celem konkursu była popularyzacja utworów Astrid Lindgren wśród uczniów naszej szkoły w setną rocznicę urodzin szwedzkiej pisarki. W konkursie wzięło udział 52 uczniów z klas I-III oraz 8 z klas IV-VI.

  Dzieci wykonywały prace w dwóch kategoriach:

 • ilustracja ulubionej książki – klasy I-III ;
 • plakat reklamujący twórczość lub wybraną książkę Astrid Lindgren- klasy IV-VI.
 • Jury w składzie: Teresa Piwko, Katarzyna Adamczuk, Barbara Mlonek, Anetta Karpińska oraz Lidia Jankowska wyróżniło nastepujące prace- w kategorii klas I-III: Anita Andrzejczuk i Katarzyna Miller z kl. II c– I miejsce; Martyna Teluk- kl. I c, Emilia Lisiecka- kl. I e- II miejsce; Klaudia Ambroziak- kl. I c, Zofia Marciniak kl II c, Sylwia Gołębiewska kl. III e- III miejsce. W kategorii klas IV-VI: Magdalena Chrzanowska i Klaudia Florczuk kl. V c- I miejsce; Eliza Onisko kl. V c- II miejsce; Karolina Pec kl. IV c, Agata Miller kl. V b- III miejsce. Ponadto jury przyznało 13 wyróżnień.

  Wszystkie wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie, na korytarzach szkolnych.

  Dzień Bezpieczeństwa

  Szkolny Dzień Bezpieczeństwa odbył się w szkole 18 marca. W półgodzinnych blokach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz IV -VI pod opieką swoich wychowaców.

  Uczniowie skorzystali zarówno z pogadanek, jak też ćwiczeń praktycznych prowadzonych przez specjalistycznie przygotowane osoby.

  Pielęgniarka szkolna, pani Halina Chybowska przypomniała dzieciom podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, oraz sposób reagowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wskazówek, bacznie obserwowali sposoby postępowania w przypadkach omdleń, zasłabnięć, złamań kończyn, krwotoków oraz zaniku akcji serca. Wykazali także własną wiedzę, zakładając opatrunki, unieruchamiajac uszkodzone części ciała itp.

  Bezpieczeństwo, to obszerny temat obejmujący różne sfery życia człowieka. Uczniowie młodszych i straszych klas przypomnieli sobie także podstawowe zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego. Pogadankę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego poprowadzili pracownicy WORD. Wiedzę uczniów dodatkowo utrwaliły prezentacje multimedialne oraz projekcja filmu.

  Kolejne spotkanie poprowadził zarzyjaźniony z naszą szkołą policjant, pan Sławomir Tomaszewski, który uwrażliwił słuchaczy na niebezpieczeństwa czyhające w trakcie zabaw oraz sposoby zapobiegania im. Szczególne zainteresowanie wzbudził prezentowany sprzęt policyjny.

  Kwiecień

  Konkurs Plastyczny

  W ramach obchodów 100- lecia powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” dzieci ze świetlicowego kółka plastycznego wzięły udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „PORTRET ANI Z ZIELONEGO WZGÓRZA” .

  11 prac zostało wysłanych do Wydawnictwa Literackiego w Krakowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie maja i czerwca 2008 roku, a najlepsze prace zostaną wyeksponowane w Bibliotece Jagiellońskiej.

  W kwietniu naszą szkołę odwiedził Biskup naszej diecezji

  Dzieci i dorośli bardzo gorąco powitały księdza Biskupa. Główne spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej. Dzieci pod kierunkiem katechetów i pana od muzyki pokazały okolicznościowy program artystyczny, który spodobał się naszemu Gościowi.

  Wycieczka do Nadleśnictwa

  W dniach 8 i 14 kwietnia uczniowie klas IV oraz VI udali się na zajęcia do Nadleśnictwa Sokołów. Na miejscu przywitał nas zaprzyjaźniony leśnik, pan Jerzy Tomczuk.

  Pan leśniczy wspólnie z młodszymi kolegami z pracy pięknie opowiedzieli nam o warstwach lasu i ich mieszkańcach; o znaczeniu lasów w środowisku przyrodniczym oraz gospodarce człowieka. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o zamieszkujących las zwierzętach oraz ważnych informacji o szkodnikach niszczących drzewostan. W trakcie spotkania mogliśmy sprawdzić także nasze wiadomości rozwiązując wiele ciekawych zadań. Na koniec spotkania obejrzeliśmy przepiękny film o Białowieskim Parku Narodowym „Rok w puszczy”.

  Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, w trakcie której mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat otaczającego nas środowiska, a także wysłuchać przepięknej opowieści o płynącej przez tereny powiatu sokołowskiego rzece Cetyni.

  Szkolny Konkurs Recytatorski

  Dnia 17 kwietnia 2008r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „ Uczniowie poznają twórczość poetów Podlasia – twórczość Wiesławy Kwiek” dla uczniów klas IV- VI. Jury wybrało laureatów spośród 16 recytatorów. Najlepsze okazały się uczennice: Joanna Kwiek z klasy V D i Katarzyna Wasilczuk z klasy IV E. Wyróżniono Lenę Godlewską z klasy V A i Martynę Malon z klasy V C. Laureaci otrzymają nagrody podczas spotkania z p. Wiesławą Kwiek, które odbędzie się w maju 2008 roku.

  XXV Konkurs Recytatorski dla Dzieci im. K. Makuszyńskiego

  Dnia 28 kwietnia 2008 roku w bibliotece szkolnej odbyły się szkolne eliminacje XXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. K. Makuszyńskiego. W konkursie wzięło udział 31 uczniów. Jury wybrało najlepszych recytatorów, którzy zaprezentują swoje umiejętności podczas eliminacji miejskich konkursu. Są to: Jan Popowski z klasy II E, Karolina Misiak z klasy I B, Jakub Tomaszewski z klasy III D oraz Maciej Tyszko z klasy IV B, Eliza Onisko z klasy V C, Anna Domańska z klasy V E. Wyróżniono 6 uczniów.

  Sport

  Dnia 28 kwietnia odbyły się w Sokołowie Podlaskim Międzypowiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców. Nasi uczniowie zdobyli I miejsce i awansowali do zawodów mazowieckich.