III Biesiada jesienna- A to jest Polska właśnie - Niepodległa, Niezłomna, Nowoczesna.

Biesiada 218Fotogaleria- Facebook

A to jest Polska właśnie – Niepodległa, Niezłomna, Nowoczesna”

 

Takie hasło przyświecało społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sokołowie Podlaskim, która uczciła 100-lecie niepodległości Polski oraz 70 rocznicę powstania szkoły.

 

Uroczystość odbyła się 29 września br. Zaproszono na nią burmistrza miasta – Bogusława Karakulę, dyrektorów sokołowskich szkół i instytucji współpracujących ze szkołą.

 

Na początku przypomniano historię Polski, a na jej tle historię szkoły. Tekst opracowała p. Iwona Karczmarczyk, a przeczytały go Aleksandra Krakowska, Marcel Marcyniuk, Patrycja Wyszomierska, Mikołaj Maksymiak – uczniowie klasy VII B – dwujęzycznej.

 

Przygotowania do III Biesiady Jesiennej trwały wiele miesięcy. Społeczność szkolna została podzielona na 3 grupy odpowiednio do wieku i umiejętności. Każda z grup miała przygotować część historii, nauczyć się piosenki, wziąć udział w zawodach oraz wspólnie z rodzicami przygotować tematyczną stołówkę.

 

Klasy I-III – zgłębiały im najbliższą - historię najnowszą. Uczyły się hymnu polskiego oraz co to znaczy, że nasz kraj jest w Unii Europejskiej (2004). Przyglądały się położeniu Polski na świecie. Ich zadaniem było przygotować prace na konkurs „A to jest Polska właśnie”, z których potem powstała wystawa. Na Biesiadzie grupa ta miała do zaśpiewania piosenkę „Stokrotka” oraz wzięła udział w wyścigach rzędów. Pomagali im w tym harcerze. W stołówce gościł nowoczesny zdrowy styl żywienia. Były tam m. in. smaczne owoce i warzywa.

 

Klasy IV – V wspominały lata powojenne. Ich zadaniem było: przypomnienie sobie historii naszej flagi, poznanie organizowania się Państwa Polskiego po wyzwoleniu - Polski Niezłomnej. Odszukanie, kim byli Żołnierze Niezłomni. Wreszcie uczyły się także i o tym, że 1 września 1948 roku, decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła działalność nasza szkoła. Zaśpiewali piosenkę, pt. „Idą leśni” oraz brali udział w zawodach sportowych. Im pomagali sokołowscy strażacy z PSP. W stołówce zaś można było skosztować biało-czerwonego ciasta.

 

Klasy najstarsze VI - VIII – przyglądały się budowaniu i umacnianiu niepodległości. Zainteresowane były godłem naszego Państwa, szkolnictwem w latach wolności, przeprowadzały wywiady z absolwentami naszej szkoły lub nauczycielami, dyrektorami.

 

Towarzyszyła im piosenką „Przybyli ułani pod okienko”. Na koniec zaproszono ich do zawodów sportowych wspólnie z policjantami. Stołówka tej grupy to uboga „ułańska fantazja” - z pierogami, blaszakiem, grochówką i chlebem ze smalcem.

 

Wszystkie grupy wzięły udział w grach terenowych „Idą leśni”, uczyły się poloneza - naszego tańca narodowego, przygotowywały gazetki, dekoracje szkoły i stroje.

 

Na zakończenie pani dyrektor Zofia Steć podziękowała zebranym, rozdała pamiątkowe gadżety oraz zaprosiła do wyjścia z sali na stołówki tematyczne krokiem poloneza. O sygnał do poloneza poproszono p. Waldemara Szmurło – mistrza sygnałów myśliwskich, granych na rogu. Korowód składał się z ponad 250 par. Korowód par, poruszających się krokiem dostojnego chodu po liniach krętych i prostych przeszedł przez całą szkołę i dotarł do poszczególnych stołówek umieszczonych na piętrach.