Jesteśmy Szkoła Uczącą Się -

Jesteśmy Szkoła Uczącą Się

Do 2015 roku nasza szkoła będzie godnie nosiła miano Szkoły Uczącej się. Jest to możliwe, dzięki przedłużeniu na następne lata certyfikatu nadanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, które miało miejsce w naszej szkole 11 grudnia.
W panelu uczestniczyli goście ze szkół susowskich z Nadarzyna, Warszawy, Strachówki, Łęgu Probostwa, Garwolina, Karniewa oraz zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, rodzice i uczniowie. Osobą przewodniczącą była moderator CEO Pani Małgorzata Osińska.

Do tego wydarzenia nasza szkoła przygotowywała się przez trzy lata. Powołano zespoły zadaniowe, w których nauczyciele regularnie spotykali się we wtorki pracując nad wyznaczonymi zadaniami.
Zespół OK pracował nad celem 1. Nauczyciele wdra żają cele, nacobezu oraz informację zwrotną jako źródło nowych metod pracy. Cel został wybrany przez członków Rady Pedagogicznej po analizach dwóch ewaluacji oraz zasięgnięciu opinii uczniów i ich rodziców. Z nich wynika, że uczenie się jest kluczową umiejętnością człowieka, a jego rozwijanie najważniejszą misją szkoły. Ocenianie kształtujące (OK) koncentruje się na dobrym nauczaniu i w konsekwencji na efektywnym uczeniu się. Dzięki niemu nauczyciel pozyskuje w trakcie nauczania informacje, które pozwolą rozpoznać, jak przebiega proces uczenia się uczniów i modyfikować proces nauczania.

Zespół ds. współpracy ze środowiskiem opracowywał cel 2. Nauczyciele angażują absolwentów, rodziców i uczniów w organizowanie szkolnych imprez pozalekcyjnych.

Zebrane informacje wykazały, że szkoła powinna spełnić oczekiwania absolwentów, rodziców i uczniów odnośnie pogłębiania współpracy w zakresie organizowania imprez pozalekcyjnych. Wyszła im naprzeciwko organizując wiele działań sprzyjających pozytywnym relacjom pomiędzy rodzicami a szkołą. Wszystkie są udokumentowane na stronie internetowej szkoły, w kronice szkolnej.

S 100 6305 500S Śniadanie 5 500

Po zwiedzeniu szkoły przez przybyłych gości, paneliści udali się na 8 lekcji pokazowych. Spotkali się także z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Spotkania umożliwiły wymianę doświadczeń i poglądów na temat prowadzonych działań. Paneliści mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi ze stosowaniem OK-eja, jak też na polu współpracy z rodzicami.
Trzeba przyznać, iż nasi rodzice wypadli świetnie przygotowując pyszne śniadanie dla naszych uczniów. Ciasto i kanapki ozdobione było pięknymi ziomowo-świątecznymi dekoracjami.
W organizację święta szkoły włączyli się także uczniowie i Samorząd Uczniowski oprowadzając gości po szkole.
Paneliści gratulowali naszej szkole wielu skutecznych działań podnoszących jakośc pracy placówki oraz integrujących społeczność szkolną.